فیلم‌های استرس‌زا و دلهره‌آوری که باید ببینید

آیا تابحال شده که یک فیلم استرس زا و دلهره‌آور تماشا کرده و همزمان از آن لذت برده باشید؟! برای بسیاری از افراد رفتن به سینما راهی سریع برای کاهش استرس است زیرا هدف بسیاری از تماشای یک فیلم این است که برای ساعاتی محدود هم که شده از دغدغه زندگی روزمره و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنند فارغ باشند. اما گاهی با تماشای یک فیلم عکس این موضوع اتفاق می افتد زیرا داستان فیلم به شما اجازه نمی دهد مغز خود را در حالت خاموش و استراحت قرار دهید و هر دقیقه از آن بر استرس و اضطراب شما خواهد افزود و هیچ راه حلی برای فرار از این استرس جز تماشای ادامه فیلم و رسیدن به نتیجه گیری پایانی ندارید.

این موضوع همیشه نیز بد و آزار دهنده نیست زیرا برخی از بهترین فیلم های تاریخ سینما برای به چالش کشیدن قلب، ذهن و البته ثبات عاطفی ما ساخته شده اند. در برخی از فیلم ها از شخصیت های شرور برای ناآرام کردن ما در روی صندلی سینماها استفاده می کنند و گاهی اوقات سناریویی آزار دهنده ما را در نهایت استرس و اضطراب فرو می برد. به هر ترتیب برخی از فیلم ها دقیقاً می دانند که چطور باید دکمه های استرس تماشاگران را در بدترین و شدیدترین شکل ممکن فشار دهند و ما نیز به همین دلیل عاشق این فیلم ها هستیم. در ادامه می خواهیم شما را با چند فیلم استرس زا و ناراحت کننده ای آشنا کنیم که همچنان دوست دارید آن ها را تماشا نمایید.

حشره (۲۰۰۶)

آیا سال ۲۰۰۶ را به یاد دارید که ویلیام فردکین یکی از ترسناک ترین فیلم های تاریخ را ساخت اما هیچ کسی به آن اهمیتی نداد؟ این فیلم «حشره» (Bug) نام داشت و شاید اسم آن را نشنیده باشید. مایه تاسف است که این فیلم مورد توجه قرار نگرفت زیرا فیلم «حشره» یک فیلم ترسناک روانشناسانه است که شما را به شدت درگیر کرده و با اجرای زیبای بازیگران و مهارت کارگردان به یکی از فیلم هایی تبدیل شده که همزمان از تماشای آن لذت برده و رنج خواهید کشید. اشلی جود یکی از بهترین بازی هایش را در این فیلم انجام داده و مایکل شانون نیز بازی بی نقصی در آن ارایه می دهد. بخش زیادی از مورد توجه قرار نگرفتن فیلم «حشره» این بود که تماشای آن حس خوبی را در بیننده ایجاد نمی کرد. بخش زیادی از داستان فیلم درون یک اتاق هتل نیمه تاریک رخ می دهد و داستان زنی را روایت می کند که پس از یک دوران سخت اکنون با آشنایی با یک کهنه سرباز مهربان به دنبال آرامش است.

اما خیلی زود مشخص می شود که این کهنه سرباز مهربان از لحاظ روانی سالم نیست و هر آنچه در ادامه داستان رخ می دهد اتفاقاتی ترسناک است که در نتیجه توهمات مشترک این دو شخص در اثر پارانویا و درماندگی ایجاد می شود. استرسی که در میانه های داستان به بعد به شما وارد می شود بدون شک چندین درجه فشار خون شما را بالا خواهد برد. فردکین در تمام مدت حالت اکشن داستان را حفظ می کند و با اضافه کردن حس اکسپرسیونیستی برای تاکید بر رفتار و حالات بازیگران، گرفتن تصاویر کلوزآپ ناگهانی و ترسیم چندین صحنه ترسناک جسمی که حتی دیوید کراننبرگ را دچار ترس می کند، استرس مضاعفی را به تماشاگر وارد می نماید. فیلم «حشره» بدون شک معادل چندین ساعت استرس و اضطراب بی وقفه است اما زیبایی این فیلم استرس زا ارزش این درد و رنج را دارد، پس به تماشای آن ادامه می دهید.

هفت (۱۹۹۵)

وقتی که فیلم «هفت» در پاییز سال ۱۹۹۵ اکران شد دنیا هنوز آمادگی روبرویی با چالش های اخلاقی هولناک فیلم و داستان پردازی تاریک بی پایان و شوک آور آن را نداشت. این فیلم استرس زا و دلهره آور که البته در ژانر ترسناک قرار نمی گیرد، آیینه تمام نمایی از اخلاقیات و رفتارهای اجتماعی انسان هایی بود که باید از طریق این فیلم متوجه وحشتناک بودن رفتارهای خود می شدند. بله دنیا در سال ۱۹۹۵ آمادگی روبرویی با «هفت» را نداشت اما بسیاری صف کشیده و برای تماشای سمفونی غم های دیوید فینچر از هم سبقت می گرفتند. فیلم فینچر از همان ابتدا شروعی تاریک داشت و هر چه داستان پیش می رفت ترسناک تر، ویرانگرتر و استرس زاتر می شد و بعد از هر صحنه شوکه کننده ای شوکی دیگر به بیننده وارد می شد.

فیلم استرس زا و بی نقص «هفت» با دقت و جزییات فراوان ساخته شده، با وسواس تمام اجرا شده و به دست بازیگرانی مانند برد پیت، مورگان فریمن و کوین اسپیسی با مهارت تمام به تصویر کشیده شد. حتی در ترسناک ترین و ناخوشایندترین صحنه ها نیز تماشا نکردن ادامه داستان بسیار سخت است. فانتزی ترسناک فینچر از پوچی همچنان یکی از فیلم هایی است که می توان بارها و بارها آن را تماشا کرد که می تواند به این معنا باشد که پیام فیلم را نگرفته ایم!

بازی های مسخره (۱۹۹۷ یا ۲۰۰۷)

میشاییل هانکه یکی از فیلم سازان بنامی است که همیشه راه های جدیدی برای ترساندن تماشاگر می یابد. بررسی فیلم های هانکه درست مانند انجام دادن یک تست روانشناسی استرس است که در آن به عنوان جایزه یا تنبیه، پس از تماشای هر فیلم به شما شوک الکتریکی وارد خواهد شد. به معنای ساده دوست داشتن آثار هانکه به معنای این است که به استرس و شوک معتاد شده اید. میشاییل هانکه هنر خود در وارد کردن شوک شدید به تماشاگران را با ساختن فیلم استرس زا و ترسناک «بازی های مسخره» (Funny Games) به رخ همگان کشید. فیلم داستان دو نوجوان روانی خشن اما مودب را روایت می کند که یک خانواده متمول را در خانه خودشان به گروگان گرفته و بدن هیچ دلیل مشخصی به شکنجه سادیستی آن ها می پردازند و این همان چیزی است که عرق ترس و ضربان تند قلب را برای هر تماشاگری به ارمغان خواهد آورد.

با پیش رفتن داستان بر استرس زا بودن آن افزوده می شود زیرا این حس در تماشاگر ایجاد می شود که او نیز به دلیل تمایل شدید به تماشای اتفاقات داستان در آن چه که در این فیلم رخ می دهد مقصر است. هانکه دست بردار نبوده و فیلم خود را در سال ۲۰۰۷ بازسازی کرد تا بار دیگر تماشاگران را تنبیه نماید. بازسازی این فیلم به زبان انگلیسی به همان اندازه داستان اورجینال فیلم در زبان آلمانی استرس زا و دلهره آور بود و هنوز نیز نمی دانیم که چرا تا این حد مشتاق تماشای هر دو فیلم استرس زا و عجیب .و غریب هانکه تا آخر بودیم.

مادر! (۲۰۱۷)

حالا که اسم کارگردانانی که دوست دارند دکمه استرس و اضطراب ما را به شدت بفشارند به میان آمد بهتر است به احترام دارن آرونوفسکی از جایمان بلند شویم! کسانی که به فیلم های دارن آرونوفسکی علاقه دارند باید هر لحظه انتظار داشته باشند که وی مرزهای داستان پردازی، خلاقیت و حتی اخلاق را درنوردد. اگر چه کارنامه این فیلم پر از فیلم استرس زا و ناراحت کننده است اما تماشای هیچ کدام از آثار وی به اندازه فیلم «مادر!» (mother!) در سال ۲۰۱۷ سخت نبود. داستان فیلم در یک خانه خلوت و آرام در خارج از شهر می گذرد و مردی شاعر همراه با همسر جوان خود برای موفقیت خاص خود تلاش می کنند.

فضای آرام خانه به یکباره با حضور مهمانانی ناخوانده بهم می خورد و خیلی زود اوضاع از کنترل خارج می شود. وقتی می گوییم اوضاع از کنترل خارج می شود منظورمان تا به حدی است که هیچ انسان عاقلی نمی تواند اتفاقات ترسناک فیلم را تصور کند. داستان فیلم رفته رفته به سمتی می رود که بیننده را در استرسی تصاعدی فرو می برد و همزمان شما را نیز از لحاظ عاطفی درمانده می سازد و شاید این همان چیزی بود که باعث شکست تجاری فیلم شد.

مدفون شده (۲۰۱۰)

در سال های اول فعالیت رایان رینولدز بازی او در سطحی نبود که بتوان او را جدی گرفت.حتی بازی او در فیلم هایی مانند «وحشت در امیتی ویل» (The Amityville Horror) و «تک خال های دودی» (Smokin’ Aces) نیز باعث نمی شد که بازی ضعیفش را در فیلم «ون وایلدر» (Van Wilder) از یاد ببریم. اما همه بعد از تماشای فیلم استرس زا و ویرانگر «مدفون شده» (Buried) در سال ۲۰۱۰ در مورد این بازیگر اکنون سرشناس تغییر عقیده دادند. اما چه چیزی در مورد این فیلم وجود دارد که آن را در این فهرست قرار می دهد؟! اول از همه این که تمامی داستان فیلم در یک لوکیشن رخ می دهد و تنها یک بازیگر در تمام طول فیلم نمایش داده می شود. لوکیشن فیلم تابوتی است که در جایی در یکی از بیابان های عراق مدفون شده است. رینولدز تنها بازیگر این فیلم استرس زا بوده و بله متاسفانه او همان کسی است که در درون این تابوت مدفون شده و انتظار مرگ می کشد.

از همین جاست که ترس و وحشت ناشی از تماشای «مدفون شده» ]غاز می شود. آیا همین دو نکته برای ترسناک بودن و استرس زا بودن یک فیلم تا سرحد جنون کافی نیست؟! بدون شک واژه «استرس زا» برای این فیلم کم است. اگر از محیط های تنگ و تاریک می ترسید بدون شک تماشای فیلم «مدفون شده» مانند این است که خود را در معرض ۹۵ دقیقه حمله استرسی مداوم قرار دهید. و اگر از محیط های بسته و تنگ ترسی ندارید نیز تماشای فیلم «مدفون شده» به معنای قرار دادن خود در معرض ۹۵ دقیقه حمله استرسی مداوم است! هر که باشید برای داستان استرس زای فیلم تفاوتی ندارد، باید دچاره دلهره و آشوب شوید که می شوید! اگر شجاعت تجربه این وحشت را دارید بدون شک در خلال داستان پیچیدگی هایی نیز به عنوان جایزه به شما داده می شود که بر استرس شما خواهد افزود!

۱۲۷ ساعت (۲۰۱۰)

در اغلب فیلم ها خط باریکی بین مقدار ناکافی از ترس و استرس و زیاده روی در این دو مولفه ناخوشایند وجود دارد. اگر چه بسیاری از فیلم های این لیست در این دو مولفه در بیشترین حد ممکن و به شکل مثبت خود قرار دارند اما کمتر فیلمی توانسته این مرز را به اندازه فیلم استرس زا اما دوست داشتنی «۱۲۷ ساعت» (۱۲۷ Hours) درنوردد. این فیلم که بر اساس داستانی واقعی و خیره کننده ساخته شده، در مورد یک کوهنورد مشتاق است که پس از گیر افتادن در یک شکاف چاره ای بجز قطع کردن دست خود برای رهایی از سنگی که روی دست او افتاده ندارد.

این فیلم داستان ترسناک مردی را روایت می کند که میل او به زنده ماندن او را وادار به انجام کاری خوفناک می کند. بله داستان فیلم همانطور که فکر می کنید الهام بخش و تاثیر گذار اما به همان اندازه نیز استرس زا و عذاب آور است حتی اگر آن را خوفناک ندانیم. وقتی زمان بریدن دست فرا می رسد، دنی بویل تماشاگر را از دیدن این صحنه خونریزی نجات بخش محروم نمی کند تا حس واقعی شخصی که در واقعیت داستان این کار را تجربه کرده به بیننده منتقل نماید. این از همان صحنه هایی است که دوست دارید چشم هایتان را ببندید، گوش هایتان را بگیرید و در گوشه ای کز کنید تا صحنه به پایان برسد. این صحنه نه تنها پر استرس بلکه دردناک است و در کمال ناباوری صدایی غریب به شما می گوید که این صحنه دلخراش را با دقت تماشا کنید و بدون شک شما نیز همین کار را خواهید کرد.

جیمز فرانکو که بهترین بازی تمام دوران حرفه ایش را در این فیلم استرس زا انجام داده به خوبی نشان می دهد که ارزش زندگی متصل به این دست بسیار بیشتر از آن است که تنها به خاطر درد و ترس بریدن دستش از آن بگذرد. و همین موضوع است که تماشای این صحنه دردناک اما زندگی بخش را برای بیننده جذاب می سازد هر چند تا مدت ها بعد از به یاد آوردن این صحنه دچار ترس و استرس بشوید.

زیر پوست (۲۰۱۳)

گاهی اوقات صحبت کردن در مورد چیزی که در یک فیلم استرس زا شما را دچار استرس می کند کار بسیار سختی است زیرا خود بیننده نیز نمی داند که چه چیز در فیلم باعث استرس او می شود. در مورد فیلم «زیر پوست» (Under the Skin) ساخته جاناتان گلیزر فهمیدن این موضوع بسیار ساده تر است زیرا جواب شما به چنین سوالی در مورد این فیلم دو کلمه خواهد بود: همه چیز! فیلم برداری فیلم، موسیقی، بازی بازیگران، صداگذاری و تدوین همه به طور خاص طوری شکل گرفته اند که تنها یک هدف را دنبال می کنند و آن ها هم نیم خیز نگه داشتن بیننده در تمام طول فیلم است. نتیجه این مشارکت خیره کننده ساخت فیلمی چالش برانگیز و بسیار آزار دهنده است که بیشتر آن را حس می کنید. بدون شک تماشای این فیلم استرس زا بسیار سخت است و اگر قبول ندارید صحنه ی مربوط به ساحل را به یاد بیاورید که در عین دردناک بودن فیزیکی، برای تماشاگر نیز از لحاظ روانی و عاطفی دردناک است.

اما با تمام این شرایط «زیر پوست» همزمان شما را درگیر خود خواهد کرد. این فیلم چنان در جزییات دقیق و موشکافانه عمل کرده و چنان داستان سرایی جاه طلبانه و تغییر لحن خیره کننده ای دارد که بیننده را به نوعی هیپنوتیزم کرده و به درون دنیای تاریک خود فرو می برد تا موضوعات پیچیده هویت، اخلاق و معنای واقعی انسان بودن را مورد بررسی قرار دهد. در مرکز این سفر ماجراجویانه و شناختی، شخصیت اسکارلت جوهانسون قرار دارد که شاید عجیب ترین و قوی ترین نقش آفرینی خود را انجام داده است. هر چه در مورد نقش آفرینی های فیلم سخن بگوییم بهتر خواهد بود. هر گاه هنگام تماشای این فیلم استرس زا دچار اضطراب و ناآرامی شدید بدانید که زیبایی و مفهوم فیلم را دریافت کرده اید.

دشمن (۲۰۱۳)

فیلم «زیر پوست» تنها فیلم ساخته شده در سال ۲۰۱۳ در به چالش کشیدن هویت و شرایط انسانی نبود. تریلر روانشناسانه دنیس ویلنوو با نام «دشمن» (Enemy) نیز در عمق همین پرسش های اگزیستانسیالیستی فرو رفته بود. تنها تفاوت در این بود که ویلنوو دیدگاهی کاملاً شخصی را در مورد این داستان درام در پیش گرفت. این فیلم بر اساس رمانی از یک نویسنده پرتغالی به نام خوزه ساراماگو ساخته شده و مشقت های یک مرد معمولی را روایت می کند که زندگی دوران میانسالی او پس از دیدن مردی دقیقاً شبیه خود در یک فیلم دچار آشوب می شود.

اگر همین داستان نیز به اندازه کافی برای شما ترسناک و عجیب و غریب است باید بدانید که این تنها گرم شدن ساراماگو برای رساندن استرس شما به منتهی الیه آن است. چیزی که بعد از این ماجرا می بینید مطالعه دقیق، خشن و استرس زای هویت و انزوای مدرن است. جیک جیلنهال که در این فیلم نقش دو شخصیت را با هنرمندی تمام بازی کرده و ویلنوو نیز چنان داستان پردازی خیره کننده و جاه طلبانه ای در این فیلم داشته است که فیلم «دشمن» را به نقطه عطف دوران حرفه ای او تبدیل می کند. تماشای این فیلم استرس و ترسی شدیدی را به بیننده وارد می کند و فیلم پر از تارهای پیچیده استعاره ای است که ویلنوو به جای تلاش برای باز کردن آن ها، تمام تلاش خود را برای تقویت استحکام این تارها انجام می دهد.

تماشای این فیلم مانند این است که مانند یک حشره در داخل تارهای قدرتمند و پیچیده عنکبوت گیر افتاده باشید و هر لحظه به سمت مرکز مرگبار آن کشیده شوید. از این رو فیلم «دشمن» یکی از آن فیلم هایی است که نه تنها تماشای آن شما را دچار استرس می کند بلکه حتی پس از اتمام فیلم نیز هنوز با خود کلنجار می روید که از اتفاقاتی که در فیلم افتاده سر دربیاورید.

نزول (۲۰۰۵)

این روزها ساختن فیلم ترسناکی که به معنای واقعی کلمه بینندگان را بترساند سخت شده است. چیزی که فیلم «نزول» (The Descent) ساخته نیل مارشال را به یک فیلم خاص تبدیل کرده تنها بی نقص بودن آن در ژانر وحشت نیست بلکه این فیلم که در واقع سه قسمت است تا سرحد جنون شما را می ترساند؛ کاری که بسیاری از فیلم های امروزی دارای برچسب «ترسناک» از انجام آن عاجزند. فیلم در ابتدا یک درام روانشناسانه است که شما را از خواب بیدار می کند و در ادامه به یک کابوس ترس از مکان های تنگ و تاریک که داستان آن در یک غار زیرزمینی می گذرد تبدیل شده و در نهایت به خونریزی و کشتار توسط موجوداتی عجیب و غریب منتهی می شود.

داستان فیلم نیل مارشال در مورد شش زن است که دوستان قدیمی بوده و تصمیم می گیرند برای هیجان و ماجراجویی به درون یک غار زیرزمینی شگفت انگیز بروند. مارشال هیچ فرصتی را در این فیلم برای افزایش هیجان و استرس فیلم و تغییر مسیر داستان از دست نمی دهد. وی این کار را با چنان مهارتی انجام می دهد باعث می شود ضربان قلب شما همزمان از ترس و استرس به شدت بالا برود. بعد از تماشای این فیلم استرس زا، از تاریکی، فضای های تنگ و محصور و پیچیدگی های عاطفی خطرناک و البته وارد شدن در هر غاری خواهید ترسید و اگر هم به فیلم های ترسناک علاقه دارید همزمان هم از اتفاقات درون فیلم دچار استرس شده و هم از تماشای یک فیلم بی نقص ترسناک لذت خواهید برد.

کریشا (۲۰۱۶)

اگر فیلم «نزول» یک سه گانه مقدس در دنیای فیلم های ترسناک است، سه گانه فیلم «کریشا» (Krisha) تریلری روانشناسانه،تلخ و تاریک با همان میزان استرس زایی و تاثیرگذاری است.در این فیلم استرس زا و بسیار آزار دهنده که داستان آن در یک منطقه ساکت حاشیه شهر و در خانواده ای از هم پاشیده رخ می دهد، تری ادوارد شولتز نهایت آشوب و تنش در یک خانواده را با نزاع در دوران تعطیلات و از همه مهم تر نهایت اعتیاد در یک درام دلهره آور ترکیب کرده است. چنین ترکیبی ترسناک باعث شده فیلمی بسیار استرس آور بوجود بیاید که به محض اکران بسیاری از منتقدان آن را یک «حمله عصبی سینمایی» نامیدند. در مرکز ذوب شده این سوفله استرس زا شخصیت کریشا قرار دارد که در نهایت شکنندگی قرار دارد.

از همان آغاز داستان با داستان رستگاری و بخشش مواجه می شویم اما با ادامه اتفاقات روز شکرگزاری در این خانواده خیلی زود مشخص می شود که برخی از زخم ها به کندی التیام می یابند. به سرعت یک روز برای در کنار هم بودن و خوشگذرانی به سمت نگاه های خصمانه و حرف های نیشدار سوق پیدا می کند و بدین ترتیب تنش و استرس برای بیننده به نهایت حد ممکن خود می رسد؛ درست مانند کتری آبی که رفته رفته می جوشد و سر می رود. و وقتی این اتفاق می افتد دیگر کاملاً مشخص است که زندگی شخصیت های داستان به روال قبل باز نخواهد گشت و حال شما به عنوان تماشاگر نیز به همین ترتیب. فیلم استرس زا و بی نقص «کریشا» شایستگی عنوان «حمله عصبی سینمایی» به معنای واقعی کلمه دارد زیرا هنگام به نمایش درآمدن تیتراژ پایانی برای استنشاق مقداری هوای آزاد درمانده شده اید. با این وجود تماشای کریشا برای شما خوشایند خواهد بود.

کشتار با اره برقی در تگزاس (۱۹۷۴)

گاهی یک فیلم نه به دلیل محتوایش بلکه به دلیل روشی که برای ارایه این محتوا انتخاب شده بیننده را دچار استرس فزاینده می کند. فیلم استرس زا و ترسناک «کشتار با اره برقی در تگزاس» (The Texas Chainsaw Massacre) به مقدار زیادی به دلیل محتوای ترسناکی که دارد آزار دهنده است. این فیلم در مورد خانواده ای آدمخوار در یک منطقه جنگلی است که چهره قربانیان خود را مانند ماسک به صورت می زنند. آن ها برای طعمه های خود که گروهی نوجوان از همه جا بی خبر هستند دام گذاشته، آن ها را شکنجه داده و سعی در کشتن و خوردن آن ها دارند. چنین داستان و محتوای خوفناکی حتی شجاع ترین و قصی القلب ترین طرفداران این ژانر را روی صندلی خود نیم خیز خواهد کرد. بدتر از همه این که این داستان تا حدودی بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده است و این موضوع بیش از پیش تماشاگر را در بهت و استرس فرو می برد.

این نکته آخر همان چیزی است که باعث شد بسیاری از تماشاگران هنگام تماشای شاهکار خوفناک توب هوپر طاقت خود را از دست بدهند. اما بدتر از همه سبک ارایه این کشتار بود که باعث شد تماشاگران به نهایت استرس دچار شوند. فیلم استرس زا و بسیار آزار دهنده «کشتار با اره برقی در تگزاس» که با دوربین قدیمی ۱۶ میلیمتری فیلم برداری شده و از بازیگرانی غیرحرفه ای استفاده می کند به همین دلیل تماشاگر حس می کند در حال تماشای یک فیلم مستند است و نه یک فیلم ترسناک مضحک. این همان چیزی است که باعث ماندگاری و خوفناکی «کشتار با اره برقی در تگزاس» در طول این همه سال شده است. حس بسیار واقعی شخصیت های فیلم تاثیر بسیار بدی بر روی تماشاگران دارد و حتی بعد از گذشت دهه ها نیز با تماشای این فیلم حسی مشابه به تماشاگر دست خواهد داد. با وجود این که بسیاری این فیلم را بهترین و ترسناک ترین فیلم ژانر وحشت تاریخ می دانند اما هنوز هم از تماشای آن لذت خواهید برد.

جاذبه (۲۰۱۳)

چه چیزی در مورد فیلم بی نقص برنده جایزه اسکار آلفونسو کوارون وجود دارد که تاکنون گفته نشده است؟ تریلر فضایی شدیداً استرس آور کوارون در پنج دقیقه ابتدایی خود جهنم را برای تماشاگر معنا خواهد کرد و در طول ۸۵ دقیقه بعدی نیز به خوبی توانسته وحشت و ترس بی انتهای شخصیت ها را حفظ کند، حسی که به خوبی و به تمامی به تماشاگر منتقل می شود. درست مانند فضانوردی که در داستان فیلم دچار سردرگمی و آشوب شده، انرژی پیشران و فراوانی که از تماشای «جاذبه» (Gravity) به وجود می آید فرصت لحظه ای تفکر یا یک نفس کشیدن راحت را به تماشاگر نخواهد داد. فیلم «جاذبه» یک فیلم استرس زا اما جذاب است که با تمام وجود خود به آن واکنش نشان خواهید داد.

کوارون از هر چه که در دنیای سینما وجود دارد (صدا، فضا، موسیقی، جلوه های ویژه، تدوین و غیره) برای کشیدن شما به درون ماجرای داستان و گیر انداختن شما در فضایی مشابه شخصیت اصلی داستان استفاده می کند و این همان چیزی است که عمق وجود شما را وادار به واکنش می کند. نکته مهم دیگر داستان این است که علاوه بر تمامی تاثیراتی که گفته شد، از لحاظ عاطفی نیز به این فیلم واکنش نشان خواهید داد. سناریو تیز و فرساینده کوارون و برادرش، جوناس، در تمام طول فیلم ما را روی صندلی هایمان نیم خیز خواهد کرد و تنها دغدغه ما این خواهد بود که ایا شخصیت ساندرا بولاک می تواند خود را به خانه برساند یا خیر.

بازی خیره کننده بولاک نیز نقش مهمی در واقعی جلوه کردن تمامی صحنه های داستان دارد. بدین ترتیب، با چنین ترکیب هایی بی نقص، فیلم استرس زا و آزار دهنده «جاذبه» یکی از فرساینده ترین فیلم های تاریخ از لحاظ عاطفی خواهد بود اما با تمام این شرایط بارها و بارها از تماشای آن لذت خواهید برد.

منبع looper
از طريق Rooziato
ممکن است شما دوست داشته باشید

2
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Younes Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Younes
Member
Member
Younes

فقط se7en

Member
Member

این لیست جالب بود تا جایی که به فیلم نزول رسید. کل لیست رفت زیر سوال!!!!