برگزیدگان جوایز بفتا ۲۰۱۸ مشخص شدند

برندگان هفتاد و یکمین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) یکشنبه شب در مراسمی در رویال آلبرت هال در لندن معرفی شدند.

«سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» تازه‌ترین ساخته مارتین مک‌دونا که ۹ نامزدی به دست آورده بود، با پیروزی در پنج بخش از جمله بهترین فیلم فاتح این دوره جوایز بفتا شد.

«شکل آب» به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو که با ۱۲ نامزدی پیشتاز نامزدهای این دوره جوایز بفتا بود، در سه بخش بهترین کارگردان، بهترین موسیقی و بهترین طراحی صحنه جایزه گرفت.

فیلم «بلید رانر ۲۰۴۹» به کارگردانی دنی ویلنو نیز که هشت نامزدی به دست آورده‌ بود جایزه دو بخش بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوه‌های ویژه تصویری را از آن خود کرد.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته فیلم موزیکال «لالالند» به کارگردانی دامین شازل برنده پنج جایزه بفتا شد و بعداً در جوایز اسکار شش جایزه گرفت.

فهرست برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۸ به شرح زیر است:

بهترین فیلم

«مرا با نام خودت صدا کن»
«تاریک‌ترین ساعت»
«دانکرک»
«شکل‌ آب»
«سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (برنده)

 

فیلم برتر بریتانیایی

«تاریک‌ترین ساعت»
«مرگ استالین» (The Death of Stalin)
«کشور خود خدا» (God’s Own Country)
«بانو مکبث» (Lady Macbeth)
«پدینگتون ۲» (Paddington 2)
«سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (برنده)

 

بهترین فیلم اول از یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی

«غول» (The Ghoul) ساخته گرت تونلی
«من ساحره نیستم» (I Am Not a Witch) ساخته رونگانو نیونی (برنده)
«استخوان فَک» (Jawbone) ساخته جانی هریس
«پادشاهی ما» (Kingdom of Us) ساخته لوسی کوهن
«بانو مکبث» ساخته آلیس برش

 

بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان

«او» (Elle) ساخته پل ورهوفن
«اول پدرم را کشتند» (First They Killed My Father) ساخته آنجلینا جولی
«ندیمه» (The Handmaiden) ساخته پارک چان-ووک (برنده)
«لاولس» (Loveless) ساخته آندری زویاگینتسف
«فروشنده» (The Salesman) ساخته اصغر فرهادی

 

بهترین مستند

«شهر ارواح» (City of Ghosts) ساخته متیو هاینمن
«من کاکاسیاه تو نیستم» (I Am Not Your Negro) ساخته رائول پک (برنده)
«ایکاروس» (Icarus) ساخته برایان فوگل
«یک دنباله ناراحت‌کننده» (An Inconvenient Sequel) ساخته بانی کوهن
«جِین» (Jane) ساخته برت مورگان

 

بهترین انیمیشن

«کوکو» (Coco) ساخته لی آنکریچ (برنده)
«ونسان دوست‌داشتنی» (Loving Vincent) ساخته دوروتا کوبیلا
«زندگی من به عنوان یک کدو سبز» (My Life as a Courgette) ساخته کلاد باراس

 

بهترین کارگردان

«بلید رانر ۲۰۴۹» ساخته دنی ویلنو
«مرا با نام خودت صدا کن» ساخته لوکا گائودانینو
«دانکرک» ساخته کریستوفر نولان
«شکل آب» ساخته گیرمو دل‌تورو (برنده)
«سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» ساخته مارتین مک‌دونا

 

بهترین فیلمنامه اوریجینال

«برو بیرون» نوشته جوردن پیل
«من، تونیا» نوشته استیون راجرز
«لیدی برد» نوشته گرتا گرویگ
«شکل‌آب» نوشته گیرمو دل‌تورو
«سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» نوشته مارتین مک‌دونا (برنده)

 

بهترین فیلمنامه اقتباسی

«من را با نام خودت صدا کن» نوشته جیمز آیووری (برنده)
«مرگ استالین» نوشته آرماندو ایانوچی
«ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند» (Film Stars Don’t Die in Liverpool) نوشته مت گرینهال
«بازی مالی» (Molly’s Game) نوشته ارون سورکین
«پدینگتون ۲» نوشته سایمون فارنبی و پل کینگ

 

بهترین بازیگر زن نقش اول

آنت بنینگ در «ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند»
فرنسس مک‌دورمند در «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (برنده)
مارگو رابی در «من، تونیا»
سالی هاوکینز در «شکل آب»
سیرشه رونان در «لیدی برد»

 

بهترین بازیگر مرد نقش اول

دنیل دی‌-لوییس در «نخ خیال»
دنیل کالویا در «برو بیرون»
گری اولدمن در «تاریک‌ترین ساعت» (برنده)
جیمی بل در «ستاره‌های فیلم در لیورپول نمی‌میرند»
تیموتی شالامه در «من را با نام خودت صدا کن»

 

بهترین بازیگر زن نقش مکمل

الیسون جینی در «من، تونیا» (برنده)
کریستین اسکات توماس در «تاریک‌ترین ساعت»
لاری متکف در «لیدی برد»
لزلی منویل در «نخ خیال»
اکتیویا اسپنسر در «شکل‌آب»

 

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

کریستوفر پلامر در «تمام پول پول دنیا»
هیو گرنت در «پدینگتون ۲»
سم راکول در «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (برنده)
ویلم دفو در «پروژه فلوریدا»
وودی هرلسون در «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»

 

بهترین موسیقی اوریجینال

«بلید رانر ۲۰۴۹» ساخته بنجامین والفیش و هانس زیمر
«تاریک‌ترین ساعت» ساخته داریو ماریانلی
«دانکرک» ساخته هانس زیمر
«نخ خیال» ساخته جانی گرین‌وود
«شکل آب» ساخته الکساندر دسپلا (برنده)

 

بهترین فیلمبرداری

راجر دیکینز برای «بلید رانر ۲۰۴۹» (برنده)
برونو دلبونل برای «تیره‌ترین ساعت»
هویت ون هویتما برای «دانکرک»
دن لاستسن برای «شکل آب»
بن دیویس برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»

 

بهترین تدوین

جاناتان آموس و پل ماکلیس برای «بیبی درایور» (برنده)
جو واکر برای «بلید رانر ۲۰۴۹»
لی اسمیت برای «دانکرک»
سیدنی وولینسکی برای‌ «شکل آب»
جان گرگوری برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»

 

بهترین طراحی صحنه

«دیو و دلبر»
«بلید رانر ۲۰۴۹»
«تاریک‌ترین ساعت»
«دانکرک»
«شکل‌ آب» (برنده)

 

بهترین طراحی لباس

«دیو و دلبر»
«تاریک‌ترین ساعت»
«من، تونیا»
«نخ خیال» (برنده)
«شکل‌ آب»

 

بهترین گریم و طراحی مو

«بلید رانر ۲۰۴۹»
«تاریک‌ترین ساعت» (برنده)
«من، تونیا»
«ویکتوریا و عبدل» (Victoria & Abdul)
«شگفتی» (Wonder)

 

بهترین صداگذاری

«بیبی درایور»
«بلید رانر ۲۰۴۹»
«دانکرک» (برنده)
«شکل آب»
«جنگ ستارگان: آخرین جدای»

 

بهترین جلوه‌های ویژه

«بلید رانر ۲۰۴۹» (برنده)
«دانکرک»
«شکل‌آب»
«جنگ ستارگان: آخرین جدای»
«جنگ سیاره میمون‌ها»

 

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

«جرات داشته باش» (Have Heart) ساخته ویل اندرسون
«مامون» (Mamoon) ساخته بن استیر
«دور از هم» (Poles Apart) ساخته پالوما بیزا و سر ان لو (برنده)

 

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی

«امیر» (Aamir) ساخته ویکا اودوکیمنکو
«کابوی» (Cowboy Dave) ساخته دیو کالین اوتول (برنده)
«مردی در حال غرق‌شدن» (A Drowning Man) ساخته مهدی فلایفل
«کار» (Work) ساخته آنیل کاریا
«رن بویز» (Wren Boys) ساخته هری لایتون

 

جایزه ستاره نوظهور EE (با رای مردم)

دنیل کالویا (برنده)
فلارنس پیو
جاش اوکانر
تسا تامسون
تیموتی شاماله

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

  Subscribe  
Notify of