مروری بر فیلم‌های «روبن اوستلوند»

روبن اوستلوند (سوئدی: Ruben Östlund؛ زادهٔ ۱۳ آوریل ۱۹۷۴) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سوئدی است. فیلم «فورس ماژور» به کارگردانی وی نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن گلوب ۲۰۱۵ شد. فیلم دیگرش «مربع» نیز به بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۷ راه یافت و توانست جایزه نخل طلای جشنواره کن را برای این کارگردان به ارمغان بیاورد.

مطلب پیش‌رو نگاهی دارد به مهم‌ترین فیلم‌های کارنامه این کارگردان سوئدی.

 

«رادیکال‌های آزاد»(۱۹۹۷)

این فیلم اولین فیلم اوستلوند بود که در ۳۲دقیقه و به‌زبان سوئدی ساخته شده‌است. اوستلوند در این فیلم از تصاویر رنگی و سیاه‌و‌سفید به طور همزمان استفاده کرده‌است.

 

«رادیکال‌های آزاد ۲» (۱۹۹۸)

اوستلوند یک‌سال بعد از ساخت اولین فیلم ویدیوئی کوتاه خود، ادامه آن را در ۳۰ دقیقه و بازهم به زبان سوئدی ساخت. این فیلم خلاف قسمت اول آن کاملا رنگی بود.«بگذارید دیگران با عشق رفتار کنند» (۲۰۰۱)

اوستلوند پس از ساخت دوفیلم ویدیوئی حدود سه‌سال بعد مشغول ساخت مستند شد. او ابتدا در سال ۲۰۰۱ یک مستند کوتاه به نام «بگذارید دیگران با عشق رفتار کنند» را ساخت. این مستند در ۲۹ دقیقه ساخته شده و اوستلوند اولین نامزدی خود در جشنواره‌های اروپایی را به‌دست آورد. این مستند کوتاه در فستیوال بین‌المللی فیلم گوتنبرگ در سال ۲۰۰۱ به نمایش در آمد. این فیلم در سال ۲۰۰۲ در جایزه گلدباگ یا جایزه سوسک طلایی سوئد نامزد بهترین مستند شد.

 

«دوباره خانواده» (Family Again) (2002)

این کارگردان سوئدی در سال ۲۰۰۲ دست به‌کار ساخت یک مستند بلند شد. مستندی با نام «دوباره خانواده» با بازی کاترینا اوستلوند و کلاس یوران اوستلوند که نشان می‌داد، دقیقا قرار است درباره خانواده باشد و به همین خاطر از حضور اعضای خانواده خود در این مستند بهره گرفته‌است. این مستند در ۵۹ دقیقه تهیه شده بود و نقطه مناسبی برای پرتاب اوستلوند به ساخت فیلم‌های بلند داستانی بود.

 

«عشق گیتار» (The Guitar Mongoloid) (2004)

اوستلوند در سال ۲۰۰۴ اولین فیلم خود با نام «عشق گیتار» را ساخت. فیلمی با بازی میکائیل آلو، بیارن گونارسون، اریک گوستافسون و… که موفق شد در جشنواره فیلم مسکو اولین جایزه بین‌المللی را برای کارگردانش بیاورد. این فیلم درباره آدم‌های مختلفی است که فارغ از هنجارها در شهر گوتنبرگ زندگی می‌کنند.«غیرعمدی» (۲۰۰۸)

اوستلوند دومین فیلم بلند خود را در سال ۲۰۰۸ با نام «غیرعمدی» ساخت. درباره این فیلم گفته شده که شرحی است از یک کمدی تراژیک یا تراژدی کمیک. این فیلم روایتگر پنج داستان موازی است درباره رفتارهای گروهی انسان‌ها. این فیلم در جشنواره‌های اروپایی زیادی حضور داشت و ۱۰جایزه به‌دست آورد. مهم‌ترین جایزه‌ای که «غیرعمدی» در سال ۲۰۰۸ دریافت کرد، جایزه بهترین فیلم جشنواره بروکسل بود. این فیلم در جشنواره کن نیز حضور پیدا کرد.

 

«بازی» (Play) (2011)

شاید نگاه جدی‌تر به فیلم‌های اوستلوند در جشنواره‌های بین‌المللی از سال ۲۰۱۱ و با فیلم «بازی» آغاز شد. فیلمی که همچنان اوستلوند به زبان سوئدی آن را ساخت. این فیلم اولین‌بار در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۱ اکران شد. اوستلوند فیلمنامه این فیلم را با همکاری اریک همنفورد نوشته بود. این فیلم با الهام داستانی واقعی، گروهی از پسران سیاه‌پوست را نشان می‌دهد که از یک گروه کوچک از پسران سفید به وسیله یک بازی روان‌شناختی دزدی کرده‌اند. این فیلم ۹‌جایزه در جشنواره‌های بین‌المللی به‌دست آورد .

 

«فورس ماژور» (Force Majeure) (2014)

این فیلم یکی دیگر از فیلم‌های بلند اوستلوند است که نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان گلدن‌گلوب ۲۰۱۵ نیز شد. این فیلم علاوه بر زبان سوئدی، زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و نروژی نیز دارد و به‌تدریج اوستلوند تبدیل به فیلمسازی بین‌المللی شد. این فیلم هم مانند فیلم‌های قبلی کارگردانش اولین اکران خود را در جشنواره فیلم کن تجربه کرد و در گیشه آمریکا به فروش ۱٫۴میلیون دلاری دست یافت. فیلم، داستان خانواده‌ای است که در بهمن گیرکرده و گرفتار خودخواهی‌های پدر خانواده می‌شوند.

 

«مربع» (The Square) (2017)

آخرین فیلم اوستلوند تاکنون جایزه‌های زیادی کسب کرده‌است. این فیلم پس از چند حضور، جایزه نخل طلا را برای این کارگردان سوئدی به‌بار آورد. همزمان نامزدی برای بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان نودمین دوره اسکار و گلدن‌گلوب ۲۰۱۸ را نیز به‌بار آورده‌است. هرچند که این فیلم در گلدن‌گلوب موفقیتی به‌دست نیاورد، اما همچنان یکی از امیدواران اسکار نودم به‌حساب می‌آید

 

«Nattbad» (۲۰۰۶)» و «حادثه یک بانک» (Incident by a Bank) (2010)

اوستلوند در سال‌های فیلمسازی خود دوفیلم کوتاه نیز ساخته‌است. فیلم اول «Nattbad» است که در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و به‌موفقیتی دست نیافت. اما فیلم دوم یعنی «حادثه یک بانک» که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد جایزه‌های بسیاری را به‌دست آورد. خرس طلایی بهترین فیلم کوتاه فستیوال فیلم برلین و جایزه ویژه هیئت داوران فستیوال فیلم کوتاه آسپن مهم‌ترین موفقیت‌های این فیلم بود.

منبع روزنامه آسمان آبی
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of