نامزدهای جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۶

 

این مطلب نگاهی است به فیلم های نامزد جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۶

مراسم معرفی برندگان و اهدای جوایز اسکار شامگاه یکشنبه ۲۸ فوریه در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1106/12.10/160226134802_f_640x360_ap_nocredit.jpg

بیگ شورت

کارگردان: ادام مک کی

بازیگران: کریستین بیل، استیو کارل، رایان گاسلینگ، برد پیت

داستان فیلم:

چهار دلال مالی در آستانه بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ وقتی می بینند بانک های بزرگ، رسانه ها و حکومت وقوع این بحران را متوجه نشده‌اند میلیاردها دلار را با قمار زیادی سرمایه گذاری می کنند.

نکته واقعی: چهره های سرشناسی (از جمله مارگوت روبی، شخصیت حقیقی که فیلم " گرگ وال استریت" بر اساس خاطرات او ساخته شد) با ایفای نقش های کوچکی در طول فیلم مفاهیم پیچیده بازار مالی و سرمایه گذاری را برای تماشاچی توضیح می دهند.

نظر منتقدان:

جو مورگنستون در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: "هر چهار ستاره فیلم هر یک به نوع خود بازی زیرکانه، جذاب و طنز آمیزی ارائه می دهند طوری که بازی خوب آنها به علاوه ساختار اخلاقی اجتماعی فیلمنامه تقریبا به این سئوال پاسخ کاملی می دهد که چطور یک عده با قمار روی بیماری نظام مالی آمریکا به ثروت رسیدند."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1106/12.10/160226134904_ff_640x360_ap_nocredit.jpg

پل جاسوسان

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازیگران: تام هنکس، مارک رایلنس، آلن آلدا، امی رایان، آستین استوول

داستان فیلم:

ماجرای فیلم براساس حوادث واقعی در دوران جنگ سرد اتفاق می افتد. یک وکیل آمریکایی به نام جیمز بی دانووان (با بازی تام هنکس) برای دفاع از یک جاسوس اتحاد شوروی که بازداشت شده (با بازی مارک رایلنس) استخدام می شود و به معاوضه او با یک خلبان آمریکایی به نام فرانسیس گری پاورز که در اسارت اتحاد شوروی است (با بازی آستین استوول) کمک می کند.

نکته واقعی:

در عالم واقعیت وقتی که هواپیمای U۲ آمریکایی مورد اصابت موشک های اتحاد شوروی قرار گرفت به خاطر اندازه کابین، خلبان نمی توانست به شکل خودکار به بیرون پرتاب شود. او مجبور شد خودش را از هواپیما خارج کند و با چتر نجات فرود بیاید. او یک نقشه با خود داشت که بعدا آن را از بین برد و یک سوزن مخصوص خودکشی که در یک سکه دلار نقره ای مخفی شده بود.

نظر منتقدان:

کنت توران در روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت: "نقل داستانی با این تبحر روی پرده سینما بسیار نادر است. اثر استیون اسپیلبرگ چنان عالی است که بیننده فراموش می کند "پل جاسوسان" در واقع دو فیلم است: یکی درامی است که در صحن دادگاه و جریان محاکمه اتفاق می افتد و دیگری یک تریلر جاسوسی است. این فیلم به خاطر اینکه فیلمنامه اش را برادران کوئن نوشته اند در عین حال طنز سیاه و غیرمنتظره ای دارد.

بروکلین

کارگردان: جان کرولی

بازیگران: سیرشه رونان، اموری کوئن، دومهنل گیلسون، جیم برودنبت، جولی والترز

داستان فیلم:

بر اساس کتابی به قلم کولم تویبین، نویسنده ایرلندی، و حوادث آن در دهه پنجاه میلادی اتفاق می افتد، زندگی یک دختر جوان ایرلندی را بازگو می کند که زندگی در شهری کوچک در ایرلند را رها کرده و به نیویورک و محله بروکلین مهاجرت کرده است. او زندگی جدیدی را همراه با عشق و فرصت های جدید در پی می گیرد ولی در عین حال از دلتنگی برای زادگاه و سرزمین مادری اش رنج می برد.

نکته واقعی:

ایفای نقش اصلی داستان برای سیرشه رونان احساس برانگیز بود. پدر و مادرش از مهاجران ایرلندی هستند که در آمریکا ساکن شدند و خودش نیز در نیویورک متولد شده، هر چند بخشی از دوران کودکی خود را در روستاهای ایرلند طی کرده است. بخشی از این فیلم در فاصله کمی از منزل او در شهر نیویورک فیلمبرداری شده است.

نظر منتقدان:

مارک کرمود در هفته نامه بریتانیایی آبزرور نوشت: "بروکلین با ورود به تاریخچه غنی سینما در پرداختن به موضوع مهاجرت، به زیبایی احساس چند پاره شدن بین زمان، مکان و هویت را نشان می دهد. در مرکز این فیلم سیرشه رونان خودنمایی می کند که از سال ۲۰۰۸ که برای فیلم "تاوان" نامزد دریافت جایزه اسکار شد تاکنون یک گام اشتباه برنداشته است."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1121/12.10/160226135319_f_640x360_warnerbros._nocredit.jpg

مد مکس؛ جاده خشم

کارگردان: جورج میلر

بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکلاس هولت، هیو کیزبرن، رزی هانتینگتون وایتلی.

داستان فیلم:

در دنیایی غبار آلود پس از وقوع آخرالزمان، امپراتور فوریوسا (با بازی شارلیز ترون) پنج همسر یک رهبر خودکامه به نام ایمورتان جو (با بازی هیو کیز برن) را فراری و با کمک مکس (با بازی تام هاردی) آنها را از یک صحرای بی آب و علف عبور می دهد.

نکته واقعی:

از زمانی که جورج میلر ایده اولیه این فیلم به نظرش رسید تا زمان پایان تولید آن ۱۷ سال طول کشید. در ابتدای کار قرار بود مل گیبسون ستاره اولین فیلم از مجموعه "مد مکس" نقش قهرمان این فیلم را بازی کند.

نظر منتقدان:

رابی کالین در روزنامه دیلی تلگراف نوشت: "این فیلم تقریبا چیزی نیست جز تعقیب و گریز که صحنه های آن با سرعتی بی نظیر که چشم و گردن بیننده را از کار می اندازد، جلو می روند. آثار جورج میلر با دیالوگ ناچیز، ادیت سریع صحنه های اکشن آن که خیلی عالی طراحی شده اند، معمولا مثل فیلم های صامت – هر چند با سرو صدای زیاد- از آب درمی آیند."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1121/12.10/160225114415_f_640x360_fox_nocredit.jpg

مریخی

کارگردان: ریدلی اسکات

بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، چویتل اجیوفور، کیت مارا

داستان فیلم:

فضانوردی به نام مارک واتنی (با بازی مت دیمون) که به سیاره مریخ رفته پس از وقوع یک طوفان شدید از بقیه گروه جا می ماند و تصور می شود که مرده است. او برای نجات خود و بازگشت به زمین باید تمام خلاقیت ها و شوخ طبعی خود را به کار بگیرد.

نکته واقعی:

موسیقی متن فیلم پر از ترانه های سبک موسیقی دیسکویی مثل آثار گروه آبا، گلوریا گینر، دونا سامر و دیوید بوئی است.

نظر منتقدان:

مارک کرمود در آبزرور نوشت: "این فیلم به شکل فروتنانه و ساده ای مشکلات زنده ماندن مثل پختن غذایی با سیب زمینی وقتی که سس گوجه ای در کار نیست و لذت پوچ تماشای فائق آمدن انسان بر فضا، آن هم با استفاده از مقداری نوار چسب و طناب را نشان می دهد."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1121/12.10/barkhasterhhhh.jpg

برخاسته از گور

کارگردان: الخاندرو اینیاریتو

بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، تام هاردی، دومهنل گلیسون، ویل پولتر

داستان فیلم:

شخصیت اصلی داستان به نام هیو گلاس از ساکنان نواحی مرزی و وحشی آمریکا در اواخر قرن نوزدهم، پس از اینکه مورد حمله یک خرس وحشی قرار می گیرد در سرزمینی سرد و دورافتاده از سوی همراهانش رها می شود.

بیشتر بخوانید: درباره برخاسته از گور

نکته واقعی:

در این فیلم فقط از نور طبیعی استفاده شده و بخش اعظم آن در شمال کانادا فیلمبرداری شده است.

نظر منتقدان:

جاستین چنگ در مجله واریتی نوشت: "این فیلم را در درجه اول به خاطر کیفیت های احساسی و زیبایی شناسانه آن باید ستود. سرودی است بی رحمانه در رثای زیبایی ها و وحشت طبیعت که از همان لحظه آغاز تاثیری هیپنوتیک دارد. کاستی هایش به عنوان یک درام انسانی و اندیشه ورزی های ماوراء طبیعی آن کمی دیرتر خود را نشان می دهند.

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1121/12.10/160226134723_f_640x360_ap_nocredit.jpg

اتاق

کارگردان: لنی ابراهامسون

بازیگران:
بری لارسون، جیکوب ترمبلی، جوآن آلن، شون بریجرز، ویلیام اچ میسی

داستان فیلم:

فیلمنامه را اما داناهیو براساس یکی از کتابهای خودش نوشته و داستان دردناک مادر جوانی به نام ما (با بازی بری لارسون) را بازگو می کند که با پسر پنج ساله اش (با بازی جیکوب ترمبلی) در فضایی با ابعاد سه متر در سه متر زندانی است.

نکته واقعی:

بری لارسون علاوه بر ملاقات و گفتگو با روانشناسان برای شناخت روحیات افرادی که به اسارت گرفته می شوند، سه دفترچه خاطرات برای شخصیت اصلی داستان در سنین ۱۰، ۱۴ و ۱۶ سالگی نوشته تا در ایفای این نقش به او کمک کند.

بیشتر بخوانید: بری لارسون چگونه خود را برای بازی در فیلم اتاق آماده کرد

نظر منتقدان:

اولی ریچاردرز در مجله امپایر نوشت: "این فیلم سئوالات زیادی را برای بیننده مطرح می کند و آنها را با خود به سفری در تاریکی می برد تا شاید بتوان در دوردست ها نوری را دید. لنی ابراهامسون چنان به خوبی این داستان را حکایت می کند که در پایان شما را که با خودش به نقاط غیرقابل تصوری برده می خواهید دوباره این سفر را تکرار کنید.

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/1121/12.10/160114003939_sportlight_michael_keaton_mark_ruffalo_624x351_ap_nocredit.jpg

اسپات لایت

کارگردان: تام مک کارتی

بازیگران: مایکل کیتون، مارک روفالو، ریچل مک آدامز، لیو شریبر، جان اسلتری، استنلی توچی

داستان فیلم:

داستان واقعی است که نشان می دهد چگونه خبرنگاران روزنامه بوستون گلوب آزار جنسی کودکان توسط کشیشان کلیسای کاتولیک در ماساچوست را کشف و برملا کردند.

نکته واقعی:

این روزنامه نگاران بوستون گلوب که نام گروه آنها اسپات لایت بود در سال ۲۰۰۳ به دلیل فعالیت خبرنگاری خود جایزه پولیتزر را دریافت کردند.

نظر منتقدان:

پیتر بردشاو در روزنامه گاردین نوشت: "این فیلم هیچگاه به اوج پر احساسی نمی رسد ولی به شکل توانمند و ارزنده ای یک ماجرای بسیار مهم را بازگو می کند."


منبع: بی بی سی

ممکن است شما دوست داشته باشید

3
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ali ruzegarامیر صوفیArio Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ali ruzegar
Member
Member
ali ruzegar

بهترین فیلم های امسال به ترتیب هشت نفرت انگیز-رونانت-مریخی-پل جاسوس ها-بروکلین بودن
البته هشت نفرت انگیز یه سر و گردن از همشون بهتر بود که آخرشم نفهمیدیم چی شد که این جور نادیده گرفته شد

Ario
Guest
Member

The hateful eight جاش خیلی خالیه

امیر صوفی
Member
Member
امیر صوفی

جای خالی هشت نفرت انگیز شدیدا احساس میشه!