انتخاب های غافلگیر کننده اسکار در ۱۳ سال گذشته+اختلاف نظرهای داوران آکادمی با گلدن گلوب و بفتا

 

فصل جوایز سینمایی که از مدتی قبل آغاز شده بود، با برگزاری مراسم گلدن گلوب و اعطای جوایز به برندگان، پا به مهم‌ترین و حساس‌ترین روزهایش نهاده است. جوایزی که به شکلی قابل تامل هیچ‌یک از فیلم‌های مهم حاضر در رقابت را بی‌نصیب نگذاشت. مراسم بفتا نیز طبق تصمیمی که از سال ۲۰۰۲ اتخاذ کرده است، همه ساله مدتی پیش از مراسم مهم اسکار برگزار شده و امسال نیز تاریخ برگزاری این مراسم روز ۱۶ فوریه یعنی حدوداً دو هفته زودتر از جوایز آکادمی خواهد بود. اما آنچه که آشکار است،  قرابت زیادی است که هرساله میان نامزدها و برندگان این جوایز (بدلیل اشتراک اعضای آن‌ها) شاهد هستیم و بنابراین عموماً دو جشنواره‌ی گلدن گلوب و بفتا، سرنخی مهم و کلیدی برای پیش بینی برندگان اسکار خواهند بود. اما طی سیزده سال گذشته تفاوت هایی مهم و جالب توجه را در میان نامزدها و انتخاب شوندگان این سه جشنواره شاهد بوده ایم.

در این گزارش مهم ترین اختلاف نظرهایی که طی سیزده سال اخیر میان این سه مراسم مهم سینمائی مشهود بوده اند را به اتفاق مرور خواهیم کرد:

 

اسکار ۲۰۰۱:

 • در حالیکه فیلم "قاچاق" به کارگردانی استیون سودربرگ توانسته بود چهار اسکار مهم از جمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی،بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین تدوین را به خود اختصاص بدهد، در کمال تعجب در پایان مراسم اسکار بهترین فیلم به "گلادیاتور" رسید.
 • راسل کرو در حالی برای حضورش در فیلم "گلادیاتور" اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خانه برد که تا پیش از آن در گلدن گلوب،بفتا و جوایز اتحادیه بازیگران قافیه را به بازیگران مختلفی از جمله تام هنکس باخته بود.
 • مارسیا گی هاردن در حالی برای فیلم "پولاک" اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برد که تا قبل از آن حتی برای دریافت بفتا و گلدن گلوب کاندید نشده بود و نامحتحمل ترین فرد برای بردن اسکار بود.

 


اسکار ۲۰۰۲:

 • راسل کرو در حالیکه تمام جوایز بهترین بازیگر مرد سال از جمله بفتا و گلدن گلوب را به خاطر حضور تحسین برانگیزش در "یک ذهن زیبا" برده بود در کمال تعجب در اسکار قافیه را به دنزل واشینگتن(برای فیلم "روز تعلیم") باخت.
 • هالی بری نیز که در همان سال به خاطر بازی اش در فیلم "بالماسکه هیولا" در گلدن گلوب و بفتا توفیقی کسب نکرده بود،توانست اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به خانه ببرد و تبدیل به اولین برنده رنگین پوست در این رشته شود.

 


اسکار ۲۰۰۳:

 • در این سال با اینکه فیلم "پیانیست" توانست در اسکار سه جایزه مهم بهترین کارگردانی،بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص دهد به شکل عجیب و دور از انتظار در رشته بهترین فیلم قافیه را به موزیکال "شیکاگو" باخت.
 • در این سال دنیل دی لوئیس برای فیلم "دار و دسته های نیویورکی" موفق به برد بفتا و جایزه اتحادیه بازیگران شد و به همین خاطر محتمل ترین فرد برای بردن اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد بود.در حالیکه بسیاری منتظر برد دنیل دی لوئیس یا جک نیکلسون بودند،نام آدرین برودی به عنوان برنده اسکار از پاکت در آمد.

 


اسکار ۲۰۰۴:

 • در این سال نام سه تن از نامزدهای اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن یعنی نیامی واتس،سامانتا مورتن و کیشا کسل هیوز،در جوایز دیگری از جمله گلدن گلوب یا بفتا آورده نشده بود.

 


اسکار ۲۰۰۵:

 • فیلم "عزیز میلیون دلاری" در حالی اسکار بهترین فیلم سال را به خود اختصاص داد که در گلدن گلوب و بفتا نتوانسته بود جایزه بهترین فیلم را ببرد.
 • مورگان فریمن و کیت بلانشت علی رغم اینکه در گلدن گلوب رقابت را به کلایو اوئن و ناتالی پورتمن واگذار کرده بودند،توانستند اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن را با خود به خانه ببرد.

 


اسکار ۲۰۰۶:

 • فیلم "تصادف" اسکار بهترین فیلم را در شرایطی گرفت که تا پیش از آن فیلم "کوهستان بروکبک" توانسته بود اسکارهای مهمی از جمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خود اختصاص دهد و در بفتا و گلدن گلوب هم به عنوان بهترین فیلم شناخته شده بود.

 


اسکار ۲۰۰۷:

 • در این سال برنده اسکار بهترین فیلم،با هیچ کدام از برندگان جایزه بهترین فیلم در گلدن گلوب و بفتا مشترک نبود و فیلم "مرحوم" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی توانست از فیلم های "بابل" و "ملکه" پیشی بگیرد.
 • در این سال با اینکه برد فارست ویتاکر،هلن میرن و جنیفر هادسون در شاخه های بازیگری کاملا قابل پیش بینی بود هیچ کس انتظار نداشت نام آلن آرکین را به عنوان برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بشنود.آرکین در حالی اسکار را برای فیلم "دوشیزه سان شاین کوچولو" برد که تا پیش از آن حتی کاندید گلدن گلوب هم نشده بود و ادی مورفی به خاطر بردش در گلدن گلوب و جشن اتحادیه بازیگران محتمل فرد ممکن بود.

 


اسکار ۲۰۰۸:

 • در این سال فیلم "تاوان" علی رغم اینکه توانست بفتای بهترین فیلم و گلدن گلوب بهترین فیلم درام را به خود اختصاص بدهد در شاخه بهترین فیلم،اسکار را به "جایی برای قدیمی ها نیست" ساخته برادران کوئن باخت.
 • در این سال تیلدا سوئینتون در حالی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای بازی اش در فیلم "مایکل کلایتون" برد که تا پیش از آن در گلدن گلوب و جشن اتحادیه بازیگران جایزه را به کیت بلانشت و روبی دی باخته بود.

 


اسکار ۲۰۰۹:

 • در این سال اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد در حالی به شان پن(برای بازی اش در فیلم "میلک") رسید که تا پیش از آن در گلدن گلوب و بفتا از میکی رورک شکست خورده و فقط موفق به کسب جایزه اتحادیه بازیگران شده بود.
 • در این سال کیت وینسلت علی رغم اینکه برای "کتاب خوان" گلدن گلوب و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برده بود،در اسکار برای همان فیلم و همان نقش اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برد.

 


اسکار ۲۰۱۰:

 • در این سال دو گلدن گلوب بهترین فیلم و بهترین کارگردانی به "آواتار" و دو بفتای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی به "گنجه رنج" رسید.رای نهایی اسکار کاملا به نفع گنجه رنج و به رای داوران بفتا نزدیک بود.

 


اسکار ۲۰۱۱:

 • در این سال تام هوپر در حالی اسکار بهترین کارگردانی را برای "سخنرانی پادشاه" برد که پیش از آن دیوید فینچر گلدن گلوب و بفتای بهترین کارگردانی را برای "شبکه اجتماعی" برده بود.فیلم "شبکه اجتماعی" هم علی رغم اینکه گلدن گلوب بهترین فیلم درام را برد اسکار بهترین فیلم را به "سخنرانی پادشاه" واگذار کرد.

 


اسکار ۲۰۱۳:

 • فیلم "آرگو" در حالی اسکار بهترین فیلم را برد که در شاخه بهترین کارگردانی کاندید نشده بود. "رانندگی برای خانم دیزی" آخرین فیلمی بود که بدون کاندید شدن در رشته کارگردانی در سال ۱۹۹۰ اسکار بهترین فیلم را برد.
 • بن افلک که درحالی که گلدن گلوب و بفتای بهترین کارگردانی را برای فیلم "آرگو" برده بود، حتی نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی شود و آنگ لی برای فیلم "زندگی پای" اسکار بهترین کارگردانی را برد.این اتفاق شاید بزرگترین تفاوت اسکار با سایر جوایز و بزرگترین غافلگیری اسکار در طی این سیزده سال بود.

 

نقد فارسی / بردیا شهبا

ممکن است شما دوست داشته باشید

16
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
فزنازوحیدبرديا شهباAbeali goli Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
فزناز
Guest
Member
فزناز

بزرگترین بس عدالتی طر حق پیانیست بود که به فیلم شیکاگو باخت… 🙁

وحید
Guest
Member
وحید

Bardia.S: وحید:اون سالی که جایزه اسکار رو به راسل کرو واسه گلادیاتور دادن میخواستین کوتاهی سال پیششون رو نسبت به او جبران کنن (فیلم نفوذی) به جاش سال بعد تلافی کردن و در کمال نامردی اسکار رو بهش ندادن یکی هم که سال پیش جایزه رو به خواکین فینیکس ندادن که خیلی نامردی بود شاید امسال جبران کنن با توجه به مطلبی که بالا نوشتم به نظر من اصلا در مورد "نفوذی" نسبت به کرو کم لطفی نکردن.سطح بازی کرو نسبت به رقیباش توی اون سال یعنی کوین اسپیسی(برای "زیبایی آمریکایی") و دنزل واشینگتن(برای "طوفان") پایین تر بود و واقعا… ادامه »

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

وحید:اون سالی که جایزه اسکار رو به راسل کرو واسه گلادیاتور دادن میخواستین کوتاهی سال پیششون رو نسبت به او جبران کنن (فیلم نفوذی) به جاش سال بعد تلافی کردن و در کمال نامردی اسکار رو بهش ندادن یکی هم که سال پیش جایزه رو به خواکین فینیکس ندادن که خیلی نامردی بود شاید امسال جبران کنن با توجه به مطلبی که بالا نوشتم به نظر من اصلا در مورد "نفوذی" نسبت به کرو کم لطفی نکردن.سطح بازی کرو نسبت به رقیباش توی اون سال یعنی کوین اسپیسی(برای "زیبایی آمریکایی") و دنزل واشینگتن(برای "طوفان") پایین تر بود و واقعا حقی… ادامه »

وحید
Guest
Member
وحید

اون سالی که جایزه اسکار رو به راسل کرو واسه گلادیاتور دادن میخواستین کوتاهی سال پیششون رو نسبت به او جبران کنن (فیلم نفوذی)
به جاش سال بعد تلافی کردن و در کمال نامردی اسکار رو بهش ندادن
یکی هم که سال پیش جایزه رو به خواکین فینیکس ندادن که خیلی نامردی بود شاید امسال جبران کنن با توجه به مطلبی که بالا نوشتم

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

پوریا q:Departed یعنی "مرحوم ، مرده"
تصادف نیست

منظور از تصادف فیلم Crash هستش.

Abe
Member
Member
Abe

موافقم که اسکار چند سال نا داوری کرده. از ندادن اسکار به همشهری کین و شاوشنک گرفته تا دادن اسکار به فیلم هایی مثل شیکاگو، تصادف، با گرگها می رقصد و … . سال ۲۰۰۲ هم اسکار آدرین برادی حقش بود اما ندادن اسکار به پیانیست برای بهترین فیلم دیوانگی بود. ۱۹۷۶(راکی) و ۱۹۸۰(مردم معمولی) و ۱۹۷۹ (کرامر علیه کرامر) و ۱۹۸۹(رانندگی برای خانم دیزی) و ۱۹۹۸(شکسپیر عاشق) و ۲۰۰۸(میلیونر زاغه نشین) و ۲۰۰۹(مهلکه) و ۲۰۱۲(آرگو) هم به نا حق دادن.

ali goli
Member
Member
ali goli

وافعا سیاسی بودنش و با آرگوی جک ثابت کرد
اونم وقتی خانم اوباما معرفی کرد آرگو رو
کلن بوسیدم اسکارو
و نامردی که در حق دی کاپریو کرده رو که هیچ……………

صادق پارسانیک
Member
Member
صادق پارسانیک

بله خب چی بگیم :sigh: ولی تو همه اینا یکی اسکار نگرفتن راسل کرو و یکی اسکار های مضخرف برای میلیونر زاغه نشین خیلی تو ذوق میزنه.فیلمی که جامعه هندو اون جور نشون میده از فیلم ماندگار بنجامین باتن پیشی میگیره شوالیه تاریکی هم که هیچی دیگه…. اسکار تام هوپر هم خیلی تخیلی بود….

پوریا q
Guest
Member
پوریا q

Departed یعنی "مرحوم ، مرده"
تصادف نیست

علیرضا
Member
Active Member
علیرضا

درکل بخوایم حساب کنیم جذابیت رقابت های اسکار به همین غیر قابل پیش بودنی هاشه. من معتقدم آکادمی نه با کسی خصومتی داره و نه قصد خراب کردن فیلمی رو داره، بلکه کاملاً بلعکس؛ آکادمی سعی میکنه در این چند مراسم فیلم ها رو سبک و سنگین کنه، واکنش های مخاطبین، اعضای سینما، رسانات و همه و همه رو بسنجه… و با در نظر داشتن امتیاز منتقدان دنیا به فیلم هایی جایزه بده که برگزیده هستند و تا به حال کمتر از سایر فیلم ها دیده شدند. الان همه چیز به نفع ۱۲ سال بردگیه و درواقع نباید امسال اسکار… ادامه »

P78
Member
Member
P78

با خوندن این مطلب یه حسی بهم میگه امسال "12 سال بردگی" با وجود درو کردن های متوالی اسکار رو می بازه.!

P78
Member
Member
P78

کلا اسکار علاقه به سزایی به سوپرایز داره!

به نظر من گلدن گلاب در بعضی از موارد خیلی بهتر از اسکار عمل می کنه. اسکار به دلیل اخرین مراسم بودنش، یک مقدار زیادی مجبوره سوپرایز تو خودش بگنجونه و این کارش اعتبارش رو گاهی اوقات خدشه دار می کنه.

P78
Member
Member
P78

Russell:بزرگترین بی عدالتی اسکار زمانی بود که راسل کرو واسه بهترین نقش افرینی تاریخ تو فیلم یک ذهن زیبا (به نظر من) اسکار نبرد و جایزه به واشینگتن رسید
هیچ بازی رو طبیعی تر از اون تاحالا ندیدم
از نظر من به ترتیب
١- راسل کرو(A Beautiful Mind)
۲- خواکین فینکس( The Master)
۳- رابرت دی نیرو(Awaikenings)
۴- هیث لجر (The Dark Knight)
Long Live Crowe

خداییش بازی کرو تو یک ذهن زیبا فرای شاهکار بود. به معنای واقعا عالی بازی کرد و واقعا غیر قابل انکاره این واقعیت!

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

این رو از کجا آوردید ؟؟ غافلگیری شده ولی نه در اون حد من خودم راسل رو خیلی دوس دارم ولی بی لطفی درباره دنزل واشینگتن من اگه خودم بخوام انتخاب کنم راسل رو انتخاب می کنم چون قشنگ بازی کرد ولی دنزل چیزی کمی نذاشت که غافلگیر بشی . محبوبه میلیون دلاری جایزه رو نمی گرفت ؟؟ غافلگیری کجاست به نظرتون غافلگیری اینجاست که خون به پا خواهد شد اسکار رو نگیره جایی برای پیرمردها بگیره سرگذشت عجیب بنجامین باتن فقط نگاه بکنه که میلیونر زاغه نشین… پس تایتانیک چی ؟؟ یعنی تایتانیک تمام جایزه ها رو باید درو… ادامه »

Russell
Guest
Member
Russell

بزرگترین بی عدالتی اسکار زمانی بود که راسل کرو واسه بهترین نقش افرینی تاریخ تو فیلم یک ذهن زیبا (به نظر من) اسکار نبرد و جایزه به واشینگتن رسید
هیچ بازی رو طبیعی تر از اون تاحالا ندیدم
از نظر من به ترتیب
١- راسل کرو(A Beautiful Mind)
۲- خواکین فینکس( The Master)
۳- رابرت دی نیرو(Awaikenings)
۴- هیث لجر (The Dark Knight)
Long Live Crowe

رعنا
Member
Member
رعنا

کلا اسکار خوشش میاد سورپرایز کنه هو خاص بودن خودشو ثابت کنه که البته هیجان سینمارو برای پیگیرانش بالا میبره
همه این غافلگیریا یه طرف آرگوی پارسالم یه طرف…یک عمر سخنان امامان جمعه رو در رابطه با خصومت آمریکا با ایران به سخره گرفتم پس از این حادثه عهد بستم نماز جمعم ترک نشه
نوبر بود نوبر
ممنون