۱۹ جمله از «کریستوفر نولان» به مناسب تولد ۴۸ سالگی او

کریستوفر نولان اعجوبه دنیای سینماست که شاهکارهای بزرگی مانند فیلم‌های «ممنتو»، «تلقین»، «شوالیه تاریکی»، «در میان ستارگان» و «دانکرک» را به عنوان آثاری درخشان از این هنرمند بزرگ دیده‌ایم و لذت برده‌ایم.

کریستوفر نولان ۴۸ ساله که فیلم‌های اولیه خود را با کمترین بودجه به پیش‌برد تا راه خود را به پروژه‌های چندین میلیونی باز کند. کریستوفر نولان که زاده هشتم مردادماه سال ۱۳۵۰ خورشیدی است اولین تجربه فیلمسازی خود را در سن ۷ سالگی آغاز کرد و به فیلمسازی ادامه داد تا شاهد درخشش فیلم «تعقیب» و «ممنتو» بودیم.

این چهره‌سرشناس دنیای سینما پس از موفقیت، سراغ فیلم «بی‌خوابی» رفت و با ساخت سه‌گانه فیلم‌های «شوالیه تاریکی» ثابت کرد که شخصیت‌های دنیای کتاب‌های کمیک را می‌توان به گونه‌ای دیگر به بر روی پرده نقره‌ای به تصویر کشید. این امر باعث شد فیلم «شوالیه تاریکی» به فروشی بیش از یک میلیارد دلار دست پیدا کند.

کریستوفر نولان در ادامه به سراغ ساخت فیلم «در میان ستارگان» رفت که ۶۷۸ میلیون دلار سودآوری داشت و مدتی پیش نیز فیلم «دانکرک» را در سال ۲۰۱۷ با کارگردانی کریستوفر نولان شاهد بودیم.

کریستوفر نولان رویکرد منحصر به فردی به داستان‌گویی در سینما دارد و توجه بیش از حد وی به جزییات در فیلم‌های این کارگردان پرآوازه واقعاً مثال‌زدنی است. این موارد باعث شد تا هنرپیشه‌های بزرگی مانند لئوناردو دی کاپریو، متیو مک کانهی، کریستین بیل و تام‌ هاردی حضور در فیلم‌های کریستوفر نولان را به عنوان افتخاری برای خود قلمداد کنند.

از آنجایی که کریستوفر نولان به تازگی ۴۸ ساله شده و تولدش را جشن می‌گیرد فرصت را مغتنم شمردیم تا در ادامه جملاتی از این هنرمند بزرگ را بخوانیم:

۱. قهرمان هرکسی می‌تواند باشد، حتی مردی که کار ساده‌ای مانند پوشیدن لباس پسر جوانی را انجام می‌دهد، با محبت خود به این پسر جوان نشان داده است که کار دنیا هنوز تمام نشده و همچنان می‌توان به آینده امید داشت.

۲. قانون‌شکنی جذابیتی ندارد مگر اینکه باعث ایجاد قانون‌های جدیدی شود و جذابیت انجام کارها را بیشتر کند.

۳. از دوران کودکی مجذوب رؤیا‌ها بوده‌ام و رابطه میان رؤیا و سینما همیشه مرا جذب خود کرده است.

۴. کنجکاوی محض، بیشترین آموزش‌پذیری را به دنبال دارد.

۵. ایده‌هایتان را سرجمع‌کنید و اجازه دهید مدتی بگذرد، سپس مشغول به کارهای دیگری شوید و مدتی بعد دوباره سروقت ایده‌هایتان بروید تا مشخص شود که درست بوده‌اند.

۶. چرا انسان‌ها می‌افتند؟ برای اینکه یادبگیرند دوباره روی پایشان بایستند.

۷. احساس غریبی وجود دارد که روز‌به‌روز از غیرطبیعی‌بودن فیلم‌ها حکایت دارد، این احساس را درک کرده‌ام.

۸. یکی از چیزهایی که در مقام نویسنده یا کارگردان نیاز دارید استفاده از نشانه‌ها و سمبل‌های مهم است، بدون آنکه این نشانه‌ها را کاملاً درک کرده باشید.

۹. مردم به دنبال چیزی هستند که به آن‌ها نشان دهد شما از عهده حرفی که زده‌اید بر خواهید آمد، نکته همین جاست.

۱۰. از کودکی به رؤیا علاقه داشته‌ام، همیشه مجذوب این باور بوده‌ام که ذهن شما، وقتی که خواب هستید می‌تواند دنیایی واقعی را در عالم رؤیا جلوی چشمان شما بیاورد.

۱۱. حقیقت این است که انسان‌ها دوست دارند در راس همه‌ چیز قرار بگیرند اما موفقیت بدون تکیه کردن و کمک گرفتن از اطرافیان ممکن نیست.

۱۲. هر روز صبح از خواب برمی‌خیزیم و می‌خواهیم زندگی را طوری که می‌خواهیم به پیش ببریم، اما غالباً این کار را نمی‌کنیم، اینجاست که شخصیت کاراکتری مانند بتمن جذاب می‌شود، چرا که بتمن مشکلات بزرگ و کوچک را از سر راه خود بر می‌دارد و در راه زندگی به پیش می‌رود.

۱۳. از ۱۰ یا ۱۱ سالگی می‌خواستم فیلم‌ساز شوم.

۱۴. گاهی اوقات فکر می‌کنم چقدر عجیب است که باید دقیقاً همان‌ کاری را که می‌خواهم انجام دهم، کنار آمدن با این کار دشوار است چرا که باید هر از گاهی به خودم یادآور شوم که در حال ساخت فیلم هستیم و این دقیقاً همان چیزی است که دنبالش بوده‌ام. این یادآوری مرا خوشحال و راضی می‌کند.

۱۵. هرگز خودم را شخصی خوش‌شانسی قلمداد نکرده‌ام، من بیشتر از حد معمول بدبین هستم.

۱۶. شما هرگز نخواهید فهمید چگونه کاری را به سر منزل مقصود رسانده‌اید. هرگز نخواهید فهمید علاقه شما به انجام یک کار از کجا آمده است یا اینکه چرا علاقه دارید کاری جدید و نو را شروع کنید. پس از پایان هر فیلم که به خودم نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم که تغییر کرده‌ام.

۱۷. سعی می‌کنم تا جایی که امکان دارد در انجام کارها آدم کارآمدی باشم و به گمانم این نگرش به انجام کارهای من کمک کرده است. من به کار کردن منظم و قرار گرفتن زیر فشارهای مالی و زمان‌بندی‌های دقیق علاقه دارم و سعی می‌کنم به شاخص‌های تعیین‌ شده در هر کار پایبند بمانم.

۱۸. وقتی که به توانایی ذهن بشری و امکان خلق یک دنیای کامل در عالم خواب و رؤیا فکر می‌کنم ، احساس می‌کنم ذهن انسان‌ توسط دانش امروزی درک نشده است.

۱۹. بهترین هنرپیشه‌ها به صورت غریزی نیازهای سایر هنرپیشه‌ها را درک کرده و بازخوردی مناسب نسبت به این نیازها فراهم می‌کنند.

منبع:سرپوش

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of