انتقاد مجری طرح نمایش «بوتولیسم» از وضعیت موجود تئاتر و عملکرد خانه تئاتر

«بوتولیسم» عنوان نمایشی است که این روزها در سالن تئاتر «باران» به کارگردانی «سیما تیرانداز» بازیگر سینما و تلوزیون، روی صحنه می‌رود.

این نمایشنامه با نویسندگی «نوشین تبریزی» از تاریخ ۲۵ تیرماه روی صحنه رفته است و تا ۲۶مردادماه ادامه خواهد داشت.مجری طرح این نمایشگاه نیز«کارگاه آوا» است.

«سهیل براتی» مدیر موسسه «آوا» گفت: این نمایش توسط هنرجویان کلاس بازیگری موسسه «آوا» اجرا می‌شود و «سیما تیرانداز» پس از یک‌سال تمرین با این هنرجویان چند روزی است که نمایش را روی صحنه برده‌اند.

وی افزود:این نمایش با موضوع معضلات فضاهای مجازی است و روایتی از زندگی های مجازی و دوری از واقعیت دارد، که این روزها در جامعه دیده می‌شود.

براتی با انتقاد از وضعیت موجود تئاتر گفت: مرسوم شده در تئاترها از بازیگران چهره و مشهور استفاده می‌شود، در نتیجه می‌بینیم تئاتر از موضوعیت و رسالت خودش که همان آگاهی دادن به جامعه و پرداختن به معضلات جامعه است، فاصله گرفته و به یک «شُو» تبدیل شده است.

وی با اشاره به عملکرد مسئولان خانه تئاتر گفت:سالها تهیه کننده تئاتر بوده‌ام ولی وقتی به خانه تئاتر رجوع می‌کنم و درخواست کارت تهیه‌کنندگی تئاتر دارم، می‌گویند : ما چنین چیزی نداریم! و چنین صنفی در خانه تئاتر تعریف نشده است.سوال من این است چرا در خانه سینما این صنف وجود دارد، اما در خانه تئاتر و فضای هنر نمایش کشور، تعریف نشده است.اصلا تعریف درستی از تهیه کنندگی در تئاتر نداریم و اصلا مفهوم غریبه‌ای است. در فضای سینما اگر یک فردی در ۲ فیلم سرمایه‌گذاری کرده باشد، خانه سینما نام آن شخص را در صنف تهیه‌کنندگان تئاتر ثبت می‌کند و به او کارت تهیه‌کنندگی سینما می‌دهند و… ولی در تئاتر شخصاً تهیه کننده حدود ۱۰-۱۵ تئاتر بوده‌ام، ولی انگرا این صنف هیچ جایگاهی در تئاتر کشور ندارد!

منبع:تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of