گفتگویی کوتاه با لئوناردو دیکاپیرو

• از رویاهایی که در فیلم زایش می‌دیدی لذت می‌بردی؟ بعد از همکاری در این فیلم چطور؟
o بازی در این فیلم برایم جالب بود، چون زیاد خواب و رویا نمی‌بینم. برای تحقیق و کسب آمادگی برای بازی در فیلم به شیوه سنتی عمل کردم و کتاب‌هایی در باب تحلیل و تعبیر خواب خواندم. ولی در نهایت فهمیدم که این دنیای رویایی خود کریس نولان است. این دنیا ساختار و قوانینی داشت که او خلق کرده بود. بنابراین پای صحبت‌ها و توضیحات او نشستم تا با دنیای او آشنا شوم.
• در طول فیلم‌برداری پیش آمد که گیج شوی و ندانی در کدام فصل از رویاها بازی می‌کنی؟
o خواندن فیلم‌نامه اصلی برایم خیلی جالب بود، چون ساختار داستان خیلی جاه‌طلبانه بود. شما با چهار حالت مختلف در ضمیر نیمه‌خودآگاه انسان روبه‌رو هستید که مراحل مختلف رویا را دربردارند و هر یک دیگری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تصور این فیلم‌نامه پیچیده در یک قالب و شمایل بصری واقعاً برای من هراس‌انگیز بود. این فیلم به نوعی جادوی فیلم‌سازی است.
• سخت‌ترین فصل‌های فیلم از نظر خودت کدام است ؟
o فصلی که در مراکش گرفتیم خیلی دشوار بود، چون باید از میان جمعیتی می‌دویدم. حکم یک توپ پین‌بال را پیدا کرده بودم که هر از چند گاه به یک مراکشی می‌خوردم. البته گروه کاملاً حرفه‌ای در فصل‌های اکشن و سخت ما را همراهی می‌کرد.
• شخصیت تو در این فیلم هم مثل چند کار قبلی‌ات رازها و اسرار زیادی دارد. فکر نمی‌کنی در این تیپ گرفتار شدی یا خودت به این‌گونه شخصیت‌ها تمایل داری؟
o وقتی فیلم‌نامه‌ای را می‌خوانم سوال نمی‌پرسم. اگر احساس کنم می‌توانم در خدمت نقش باشم یا این‌که از نظر احساسی مرا درگیر کند و جذب‌اش شوم و یا این‌که کارگردان کسی باشد که ظرفیت استخراج ماهیت جاه‌طلبانه فیلم‌نامه را داشته باشد، هرگز تردیدی به خودم راه نمی‌دهم. می‌دانم که آدم خوش‌شانسی هستم، چون می‌توانم فیلم‌هایی را انتخاب کنم که دوست دارم در آن‌ها بازی کنم.
• قرار است در نقش جی. ادگار هووِر هم بازی کنی. با این حساب بازی‌ات در قالب این‌گونه شخصیت‌ها ادامه خواهد داشت؟
o گفتم که من جذب شخصیت‌ها، فیلم‌سازان و ساختارهای داستانی می‌شوم و خوشحالم که می‌توانم از پس‌ این نقش‌ها برآیم. به‌طور کلی سعی کردم همیشه با بهترین کارگردانان کار کنم. اگر تا امروز بیش‌تر در فیلم‌هایی بازی کردم که از لحاظ روان‌شناسی تیره‌وتار بودند، به خاطر این بوده که در این‌گونه فیلم‌ها و نقش‌ها همیشه موضوع و سوژه‌ای برای اندیشیدن وجود دارد. در حال حاضر هم با کلینت ایستوود درباره بازی در نقش جی. ادگار هوور گفت‌وگو می‌کنم؛ سیاست‌مدار آمریکایی که در بعضی از رسوایی‌آمیزترین وقایع تاریخ آمریکا دست داشت.

 

منبع : سینمای ما

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of