از کرونالیزا تا ماسک ابرقهرمان؛ هنر برای پیشگیری از کرونا

از گرافیتی هنرمندان خیابانی تا آثار دیجیتال شبکه های اجتماعی، حالا همه جا می توان ردی از ماسک دید. پوششی که روزگاری نه چندان دور کاربردی محدود داشت اما کرونای جدید به لباس روزانه تبدیلش کرد.

پوشاندن ماسک به چهره تصویری که برای حساب های کاربری شبکه های اجتماعی استفاده می شود، یکی از نخستین نمونه های استفاده هنری از ماسک بود. پس از آن بسیاری نمودهای دیگر از ماسک در آثار هنرمندان خلاق دیده شد.

مونالیزا یا کرونالیزا؟

وقتی صحبت از هنر باشد به ویژه هنرهای تجسمی،« مونالیزا» شاهکار بی نظیر لئوناردو داوینچی پای ثابت داستان است. در دوران شیوع کرونا (corona) هم این تابلو الهام بخش خلق آثاری شد که« کرونالیزا» لقب گرفتند. در این دست آثار هنرمندان به اشکال گوناگون شاهکار داوینچی را تغییر دادند تا مناسب روزهای کرونایی باشد.

تکراری ترین تم در این آثار استفاده از ماسک بر صورت بانوی ایتالیایی است. برخی حتی کار را شلوغ تر هم کردند و به دستش دستکش پوشیدند یا حتی لوازم ضدعفونی را به تابلو افزودند.

هنر برای پیشگیری از کرونا,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

هیچ شاهکاری در امان نیست

ماسک در دوران شیوع کرونا (corona) به نمادی از مراقبت از خود و اهمیت دادن به سلامت دیگران تبدیل شده است. برای رساندن این پیام می توان پای بزرگترین شاهکارهای دنیای هنر را به میدان مبارزه با کرونا باز کرد.« دختری با گوشواره مروارید» اثر یوهانس فرمیر یکی از مشهورترین نقاشی های دوران طلایی هنر هلند است.

اغلب ما حتی اگر نام تابلو را ندانیم و نقاشش را نشناسیم، چهره اش به چشم هایمان آشنا جلوه می کند. این تابلوی برجسته در کارزار ترویج ماسک زدن به میدان آمده، و تصویرش از زیرماسک جلوه ای تازه پیدا کرده است.

هنر برای پیشگیری از کرونا,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

ماسک هایی بر چشم و گوش و دهان

نگاه هنرمندانه به بحران های عمیقی چون شیوع کرونا، به زیبایی کاستی ها را به تصویر می کشد. ماریوس اسپرلیش عکاس آلمانی نگاهی متفاوت به این رویداد انداخته است. او در روزهای آغازین شیوع کرونا که وحشت ناشی از آن در کشورهای اروپایی منجر به خالی شدن قفسه های سوپرمارکت ها می شد و سیل اطلاعات نادرست در فضای مجازی و غیرمجازی سرازیر بود این اثر هنری را خلق کرده است.

هنر برای پیشگیری از کرونا,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

او درباره این اثر توضیح داده است:« وحشت مردم را کور کرده است. به دست پای احساسات ما زنجیر زده اند. ما در قرنطینه ایم و ترسیده ایم. توانایی تفکر منطقی نداریم. باید خودمان را قرنطینه کنیم اما نباید از انسانیت و کمک به هم نوع دوری گزینیم. باید به افراد نیازمند کمک کرد.»

ماسک در جایگاه ابرقهرمان

در برخی از آثار خلق شده، برای نشان دادن اهمیت ماسک زدن به او جایگاهی ابرقهرمانی داده اند. ابرقهرمان ها همان هایی هستند که در بحران به کمک انسان های درمانده می آیند و آن ها نجات می دهد. در روزگار شیوع کرونا (corona) انگار که ماسک همان ابرقهرمانی است که آمده تا ما را نجات بخشد.

راشل لیست هنرمند انگلیسی با هنرمندی این موضوع را در یک نقاشی خیابانی به تصویر کشیده است. از آنجا که بیشتر نقاشی های مهم این روزهای خیابان های انگلستان را بنکسی می کشد ، او در اثر تاکید می کند که این کار بنکسی نیست!

هنر برای پیشگیری از کرونا,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی

برای هر بیماری شعار« پیشگیری بهتر از درمان است» را شنیده ایم. در ماجرای کرونا که نه درمان قطعی دارد، نه واکسنی برایش پیدا شده است، پیشگیری قطعاً اهمیتی دو چندان دارد. ماسک زدن در این راه یکی از اقدامات پیشگیرانه است که می تواند ما و دیگران را محافظت کند.

منبع: خبرآنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of