کارگردان «تام و جری» درگذشت

جینی دیچ تصویرگر، انیماتور، کارگردان و تهیه کننده فیلم برنده اسکار آمریکایی درگذشت. او ۹۵ ساله بود.

پت همیل که یکی از ناشر ان آثار او و اهل کشور چک است، به آسوشیتدپرس گفته است که دیچ بطور غیرمترقبه ای در منزل خود واقع در محله لیتل کوارتر شهر پراگ، جان خود را از دست داده است. اطلاعات بیشتری از مرگ او منتشر نشده است.

فیلم انیمیشنی« مونرو» به کارگردانی دیچ در سال ۱۹۶۰ جایزه برترین انیمیشن کوتاه آکادمی اسکار را دریافت کرد. او نیز در سال ۱۹۶۴ در بخش مشابه توانست دو نامزدی دیگر برای« نودنیک اینجاست» و« چگونه از دوستی دوری کنیم » به دست آورد.

او همچنین خالق مجموعه تلویزیونی« تام شگفت انگیز است» است و همینطور تهیه کنندگی انیمیشن« درخت خانواده سیدنی» را که در سال ۱۹۵۸ برای جایزه اسکار نامزد شده بود، انجام داده است. او کارگردان قسمت هایی از کارتون محبوب« تام و جری» و« ملوان زبل» هم بود.

دیچ متولد ۸ اوت ۱۹۲۴ در شیکاگوست. وی در سال ۱۹۵۹ سفری به پراگ داشت که قرار بود ده روز در آن جا بماند. ولی در این شهر همسر آینده اش را پیدا می کند و در آنجا ماندگار می شود.

دیچ در سال ۲۰۰۴ جایزه وینزر مک کی را برای فعالیت طولانی مدت خویش در عرصه انیمیشن بدست آورد. جایزه ای که به وسیله انجمن بین المللی فیلم های انیمیشن هر سال در طول برگزاری جوایز آنی اهدا می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of