والت‌دیزنی، کمپانی فوکس قرن بیستم را خرید

در پشت خبر معمولی و چند خطی فروش کمپانی فوکس قرن بیستم به کمپانی والت دیزنی، موضوع داغ‌تری وجود دارد. تحلیلگران اقتصادی سینما که در طول ماه‌های گذشته خبر ادغام فوکس در دیزنی را دنبال می‌کردند، پرسش مهمی را مطرح ‌کردند: مجموعه فیلم‌هایی که در کمپانی فوکس تهیه می‌شد، در شرایط تازه چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟ واقعیت این است که کمپانی والت دیزنی آرشیو غنی کمپانی فوکس را هم در اختیار گرفته است و حالا هر فیلمی که در این کمپانی تولید شده متعلق به والت دیزنی و مدیران آن است.

ظاهرا در جواب به این پرسش و نگرانی بوده که مدیران والت دیزنی واکنش نشان داده و به اظهارنظر پرداخته‌اند. واکنش مدیران والت دیزنی، مورد توجه محافل هنری و به‌خصوص تحلیلگران سینمایی قرار گرفته است.

به نوشته نشریه هالیوود‌ریپورتر، پاسخ والت‌دیزنی را می‌توان در چند کلمه خلاصه کرد: «جای نگرانی وجود ندارد!» مدیران کمپانی به آن‌دسته از افرادی که نگران آینده و سرنوشت مجموعه فیلم‌های موفق و پرفروش کمپانی فوکس بوده‌اند، اطمینان خاطر داده‌اند که تولید این فیلم‌ها در آینده ادامه خواهد داشت و مالکان تازه آنها، قصد حذف یا کنار گذاشتن و نادیده گرفتن آنها را ندارند.

 

 چیزی تغییر نکرده است

باب آیگر مدیر دیزنی می‌گوید: «چیزی تغییر نکرده است. ما یک جابه‌جایی کوچک داشتیم و حالا کمپانی فوکس قرن بیستم متعلق به کمپانی والت دیزنی است و فعالیت‌هایش را زیر چتر آن انجام خواهد داد. دامنه فعالیت ما در داخل کمپانی دیزنی گسترش یافته و کار و مسؤولیت‌هایمان افزایش پیدا کرده است. البته مدیران سابق فوکس در کنار ما هستند و مثل سابق، به وظایف‌شان عمل خواهند کرد. طبیعی است فیلم‌ها و داستان‌هایی که برای تماشاگران اهمیت داشته و طرفدارشان بوده‌اند، مورد توجه ما هم هستند. حالا این فیلم‌ها و داستان‌ها به اشکالی تازه و شاید با زبان و روایتی متفاوت‌تر از قبل، به تصویر کشیده شوند.»

به گفته اهل فن، آرشیو کمپانی فوکس تعدادی از بهترین محصولات سینمایی را در خود دارد و تعدادی از آنها جزو مطرح‌ترین مجموعه فیلم‌های موفق و تماشاچی‌پسند دنیای سینما به حساب می‌آیند. در بین این فیلم‌ها، «بیگانه» درخشان‌ترین آنهاست. ریدلی اسکات، سازنده نسخه اصلی این اکشن دلهره‌آور علمی -تخیلی است و به نوعی خالق آن محسوب می‌شود. قسمت اول فیلم اواخر دهه ۷۰ میلادی اکران عمومی شد و همراه خود موج تازه‌ای در ژانر علمی-تخیلی به همراه آورد. بسیاری از فیلم‌هایی که طی دهه‌های بعد در این ژانر ساخته شدند، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی از بیگانه گرفتند.

 

 اسکات در کمپانی دیزنی؟

کمپانی فوکس طی چند دهه گذشته، چندین دنباله برای بیگانه خود تولید کرد. در تمام این سال‌ها، اسکات به عنوان مدیر تولید با این فیلم‌ها همکاری داشت. کارگردانی این فیلم‌ها را البته فیلمسازان دیگری به عهده داشتند. ریدلی اسکات در واکنش به بحث ادامه تولید قسمت‌های بعدی مجموعه فیلمی که مثل فرزندش دوست دارد، چنین می‌گوید: «کمپانی والت دیزنی توسط افرادی اداره می‌شود که سینما و داستان‌سرایی را خیلی خوب می‌شناسند. آنها طرفدار کارهای خوب هستند و بر این اساس، تولید قسمت‌های جدید بیگانه یکی از کارهای مهم‌شان در ماه‌های پیش رو خواهد بود.»

این اظهارات در شرایطی اعلام می‌شود که اسکات از علاقه‌اش بــــرای هــــمکاری نزدیـــــک‌تـــر بــــا کمپانــــی والت دیزنی حرف می‌زند و از ایــــده‌هـــایی نــــو و تــــازه بــــرای قسمت‌های بعدی بیگانه می‌گوید. منتقدان سینمایی بر این نظر هستند که مدیران والت دیزنی قسمت بعدی را به کارگردانی خود اسکات کلید خواهند زد. به گفته آنها، دیزنی از اهمیت کار فیلمسازی چون اسکات به‌خوبی آگاه است و امتیاز همکاری با او را به آسانی از دست نخواهد داد.

 

 نگاه صاحب تازه به «میمون‌ها»

«سیاره میمون‌ها» مجموعه فیلم دیگر فوکس است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی برای خود دست و پا کرده است. این فیلم که در حقیقت نسخه دوباره‌سازی شده یک اثر معروف دهه ۷۰ میلادی با بازی چارلتن هستون است، به کمک جلوه‌ها و فناوری پیشرفته رایانه‌ای معاصر رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفت. کمپانی فوکس به دنبال استقبال تماشاگران از نسخه احیا شده فیلم، دو قسمت بعدی آن را هم تولید و روانه پرده سینماها کرد. هر سه قسمت این تریلوژی را روپرت وایت کارگردانی نکرد. گرچه او لقب بچه پولساز فوکس را گرفت، اما مت ریوز پشت دوربین دو قسمت دوم و سوم قرار گرفت. حضور وایت در مقام مدیر تولید فیلم، کمک زیادی به بهتر شدن کیفیت کار کرد.

هنگام صحبت درباره کمپانی فوکس، نمی‌توان اسمی از «مردان ایکس» نبرد! این مجموعه فیلم که برای خودش زائده‌هایی هم دست‌وپا کرده، یک دوجین بازیگر و فیلمساز را درگیر خود کرده است. گرچه هیو جکمن، بازیگر اصلی این مجموعه فیلم سال قبل با شخصیت وولورین/ مرد گرگ‌نما برای همیشه خداحافظی کرد، اما نزدیکان کمپانی والت دیزنی می‌گویند مدیران آن قصد دارند دوباره جکمن را به داستان فیلم برگردانند. بین دوستداران ژانر اکشن این شرط‌بندی درگرفته که کمپانی والت دیزنی اول تولید قسمت تازه‌ای از مردان ایکس را شروع می‌کند یا بیگانه را.

کمدی اکشن نوجوانانه و کم خرج «کینگزمن» هم از دیگر مجموعه‌های موفق فوکس است که حتما مورد توجه مدیران جدید خود قرار خواهد گرفت.


منبع :جام‌جم دیلی


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of