هری پاتر در نیویورک به نمایش در آمد

آخرین قسمت از سری فیلم‌های «هری پاتر» روز گذشته در نیویورک به نمایش درآمد.

«هری پاتر و هدیه‌های مرگ» عنوان آخرین فیلم اقتباسی از سری کتاب‌های نوشته «جی.کی رولینگ» است که روز گذشته (دوشنبه) در نیویورک به‌روی پرده رفت.

روز گذشته پس از اکران آخرین قسمت «هری پاتر» در نیویورک،‌ پرونده این جادوگر درآمدزا برای همیشه بسته شد تا کمپانی‌های فیلم به‌دنبال سوژه‌های معروف دیگر برای فروش‌های میلیاردی بروند و طرفداران «هری پاتر» نیز دیگر دلخوش به قسمت‌های بعدی نباشند.

فیلم‌های «هری پاتر» براساس داستان کتاب‌هایی با همین نام ساخته شده‌اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی.کی رولینگ» در سال ‌‌١٩٩٩ به کمپانی برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت.

اولین قسمت از این مجموعه در سال ‌‌٢٠٠١ با نام «هری پاتر و سنگ جادو» با بودجه ‌‌١٢۵ میلیون دلاری به کارگردانی «کریس کولومبوس» ساخته شد. این فیلم به فروش ‌‌٩٧۵ میلیون دلاری دست یافت و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما نام گرفت، این فیلم نامزد سه جایزه اسکار شد.

قسمت دوم این فیلم نوامبر ‌‌٢٠٠٢ با عنوان «هری پاتر و تالار اسرار» به کارگردانی «کریس کولومبوس» با بودجه ‌‌١٠٠ میلیون دلاری به سینمای جهان آمد و فروشی بالغ بر ‌‌٨٧٨ میلیون دلار به‌دست‌ آورد و در جوایز بافتا جایزه بهترین فیلم کودک را کسب کرد.

سومین قسمت این فیلم در ژوئن ‌‌٢٠٠۴ با بودجه ‌‌١٣٠ میلیون دلاری با نام «هری پاتر و زندانی آزکابان» اکران شد و فروش جهانی ‌‌٧٩۵ میلیون دلار را به ثبت رساند. این فیلم به کارگردانی «آلفونسو کوارون» نامزد دو جایزه اسکار بود و در جوایز بافتا فیلم منتخب تماشاگران نام گرفت.

«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از این سری فیلم‌های پرطرفدار بود که به کارگردانی «مایک نویل» در نوامبر ‌‌٢٠٠۵ با بودجه ‌‌١۵٠ میلیون دلاری ساخته شد و فروش ‌‌٨٩۵ میلیون دلار را ‌به دست آورد. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردان هنری بود.

پنجمین قسمت از این فیلم با نام «هری پاتر و محفل ققنوس» در جولای ‌‌٢٠٠٧ با بودجه ‌‌١۵٠ میلیون دلار به کارگردانی «دیوید یتس» به روی پرده سینماهای جهان رفت و توانست فروش جهانی ‌‌٩٣٨ میلیون دلار را کسب کند. این فیلم در جوایز فیلم اروپا بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد

آخرین قسمت از این فیلم جولای ‌‌٢٠٠٩ به کارگردانی «دیوید یتس» با نام «هری پاتر و شاهزاده دورگه» با بودجه کلان ‌‌٢۵٠ میلیون دلار ساخته شد و فروش ‌‌٩٣٣ میلیون دلار را به‌همراه داشت. این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری شد.

سری فیلم‌های «هری پاتر» با مجموع فروش جهانی ‌‌۵ میلیارد و ‌‌۴١٧ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم‌ چندگانه تاریخ سینمای جهان است که بالاتر از «جیمز باند» و «جنگ ستارگان» شش قسمتی قرار دارد؛ هرچند برای ساخت قسمت‌های قبلی «هری پاتر» بودجه چشمگیر یک میلیارد و ‌‌٢٨٠ میلیون دلار هزینه شده است.

سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» اثر به یادماندنی «جورج لوکاس» با فروش چهار میلیارد دلار، سری فیلم‌های «جیمز باند» با ‌‌٢٢ قسمت و فروش ‌‌١/۶ میلیارد دلار، سری فیلم‌های «بتمن» به لطف عملکرد درخشان «کریستوفر نولان» با فروش ‌‌١/۴ میلیارد دلار، فیلم‌های چند قسمتی «شرک» با فروش ‌‌١/٣ میلیارد دلار دیگر فیلم‌های پرفروش چندگانه تاریخ سینما هستند.

این در حالیست که کمپانی برادران وارنر اخیرا پیشنهاد ساخت سری انیمشن داستان‌های «هری‌پاتر» را به استیون اسپیلبرگ، کارگردان صاحب‌نام سینمای هالیوود ارائه کرده است.

 

منبع

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of