مروری بر برترین فیلم‌های تاریخی سینمای جهان

ده فیلم شاخص تاریخی سینما که در این گزارش مورد بازخوانی قرار داده ایم، از روی امتیازات سایت IMDB انتخاب شده اند و بنابر تعریف درج شده در این سایت، فیلم هایی هستند که جنبه تاریخی آن ها بر دیگر ویژگی ژانری آن ها می چربد یا حداقل برابری می کند.

درباره این فهرست این نکته قابل توجه است که سهم فیلم های سفارشی و اساسا تولیدشده بر مبنای گرایشات خاص به ویژه لابی های صهیونیستی در آن مشهود است و این واقعیت نشان می دهد فیلم سازی سفارشی برای روایت تاریخی الزاما تضادی با کیفیت سینمایی یک اثر ندارد. این مرور نه به معنای تایید محتوای این آثار بلکه یادآوری این واقعیت است که فیلمسازی تاریخی فراتر از کارکرد قصه گویی و خلق جذابیت از منظر جریان سازی و القاء دیدگاهی خاص هموراه مورد توجه سیاست گذاران پشت پرده سینما بوده است.

۱۰- فهرست شیندلر


فهرست شیندلر اولین فیلمی است که اسپیلبرگ برای آن دو اسکار می گیرد: اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم. طبق نظرسنجی سال ۲۰۰۵ مجله تایم، فهرست شیندلر همچنان محبو ترین فیلم اسپیلبرگ است. داستان فیلم از سپتامبر ۱۹۳۹ شروع می شود و تا مارس ۱۹۴۳ ادامه می یابد. فیلم با صراحتی شارعانه به کشتار یهودیان و واقعه آشوویتس می پردازد.

۹- نجات سرباز رایان

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/vlcsnap-2011-02-20-03h53m00s255640x480.png

داستان حماسی فیلم جنگی/ تاریخی اسپیلبرگ که با سکانس ساحل اش مشهور شد و دکوپاژی بی نظیر و نمونه را به تاریخ سینما اضافه کرد، از پرشورترین آثاری است که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است و رشادت سربازان آمریکایی را به تصویر می کشد. فیلم جایزه اسکار را برای اسپیلبرگ به ارمغان می آورد و سرباز رایان فروش خوبی را در سینماهای آمریکا تجربه می کند.

۸- گلادیاتور

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/gladiator-2000-russell-crowe-joaquin-phoenix-maximus640x480.jpg

فیلمی حماسی ساخته ریدلی اسکات. داستان فیلم مربوط به سال ۱۸۰ میلادی و درباره مثلث ماکسیموس سردار، سزار مارکوس و کومودوس پسر وی است، زمانی که دامنه امپراتوری رم باستان از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی گسترده است. با فیلم گلادیاتور، امپراتوری روم بعد از غیبتی سی و پنج ساله توسط ریدلی اسکات به پرده سینماها بازگشت.

۷- لورنس عربستان

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/LawrenceOfArabiaomar-sharif-peter-otoole-lawrence-of-arabia640x480.jpg

لورنس عربستان محصول ۱۹۶۲ بریتانیاست. فیلم به تجربه های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول میپردازد. فیلم حماسی دیوید لین برنده هفت جایزه اسکار می شود. عمر شریف درباره ساخت لورنس عربستان می گوید: «اگر فردی ثروتمند باشید و شخصی نزد شما بیاید و بگوید می خواهد فیلمی بسازد که زمان آن چهار ساعت باشد. ستاره ای نداشته باشد و داستان آن عاشقانه هم نباشد و همین طور صحنه های اکشن هم نداشته باشد، چه خواهید گفت؟»

۶- بر باد رفته

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/151119_YMRT_gone-with-the-wind.jpg.CROP.promo-xlarge2640x480.jpg

درام عاشقانه آمریکایی فلمینگ در سال ۱۹۳۹ هنوز بعد از هفتاد سال، مشهورترین اثر سینمایی است که بینندگان بسیار زیادی دارد. این فیلم که حدود ۲۳۸ دقیقه است، روایت عشق یک دختر جنوبی را در خالال جنگ داخلی آمریکا به تصویر می کشد. برباد رفته از پرفروش ترین فیلم های ساخت هالیوود است که جوایز متعددی را از آن خود کرد، که از میان آن ها می توان چهار جایزه اسکار را نام برد.

۵- بن هور

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/Ben-Hur_1959_36640x480.jpg

بن هور فیلم درام- حماسی بیلی وایلدر محصول سال ۱۹۵۹ است و از پرآوازه ترین و باشکوه ترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می رود. بن هور نامزد دریافت ۱۲ جایزه اسکار بود و در نهایت موفق به کسب ۱۱ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد که خود رکوردی در دریافت جوایز اسکار تا سال ۱۹۹۷ برای این فیلم بود.

۴- شیر در زمستان

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/The-Lion-in-Winter-1968-film-images-890cb430-7b23-4d7d-97f2-c307e657d19640x480.jpg

شیر در زمستان یک درام تاریخی محصول ۱۹۶۸ است. براساس نمایشی در برادوی کار جمیز گولدمن و کارگردان فیلم نیز آنتونی هاروی است. در این فیلم پیتر اوتول، کاترین هپبورن، جان کستل، آنتونی هاپکینز در نقش ریچارد شیردل (در اولین فیلم خود) نقش آفرینی کرده اند. این فیلم برنده سه جایزه اسکار، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن برای هپبورن شد. ماجرای فیلم در سده دوازدهم پس از میلاد و در دژ هنری دوم می گذرد.

۳- دکتر ژیواگو

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/22-alec_guiness_theredlist640x480.jpg

دکتر ژیواگو فیلم حماسی تاریخی دیگری از دیوید لین است که براساس رمانی به همین نام از بوریس پاسترناک در سال ۱۹۶۵ با بازی عمر شریف و جولی کریستی ساخته شد. فیلم پنج جایزه اسکار دریافت کرد. دیوید لین، ساخت دکتر ژیواگو را پذیرفت، چون بعد از کارگرداین یک محصول بسیار موفق مثل لورنس عربستان، می ترسید به عنوان سازنده فیلم های مردانه اکشن شناخته شود. پس به سراغ یک پروژه احساسی اساسی رفت.

۲- اسپارتاکوس

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/image-w1280640x480.jpg

اسپارتاکوس فیلمی حماسی محصول سال ۱۹۶۰ با کارگردانی استنلی کوبریک است. در این فیلم کرک داگلاس تهیه کننده بود و در عین حال نقش اصلی فیلم یعنی اسپارتاکوس را نیز بازی میکرد. فیلم براساس زندگی فردی به همین نام ساخته شد. اسپارتاکوس برنده چهار جایزه اسکار شد و هم نزد مردم و هم منتقدان جزو بهترین و ماندگارترین آثار حماسی محسوب می شود.

۱- مردی برای تمام فصول

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/AManForAllSeasons2640x480.jpg

اثر تاریخی زندگینامه ای فرد زینه مان درباره توماس مور قاضی فیلسوف و سیاست مدار انسان گرای سده ۱۶ میلادی است. فیلم ۶ جایزه اسکار کسب می کند و مورد استقبال منتقدان و مردم قرار می گیرد. پل اسکافیلد و راسن ولز به عنوان بازیگر در فیلم می درخشند و زینه مان و بولت نیز مورد تشویق آکادمی قرار می گیرند.


منبع: ماهنامه سروش

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of