فیلم جنگی «۱۹۱۷» چگونه می‌تواند فاتح اسکار ۲۰۲۰ شود؟

آیا فیلمی میتواند بدون نامزدی در بخش بازیگری برنده جایزه برترین فیلم اسکار شود؟

در اسکار سال جاری سه فیلم از ۹ فیلمی که در بین کاندید های نهایی رقابت برترین فیلم حضور دارند، یعنی« فورد در برابر فراری»،« ۱۹۱۷» و« انگل» هیچ نماینده ای در بخش بازیگری ندارند.

فیلم سینمایی« فورد در برابر فراری» با ابهامات دیگری نیز درگیر است؛ چرا‌که جیمز منگولد با این فیلم نتوانسته کاندید برترین کارگردانی شود و تا کنون تنها پنج فیلم توانسته اند بدون حضور در بخش کارگردانی فاتح جایزه بهترین فیلم شوند. آخرین مورد هم‌سال سال پیش و با فیلم« کتاب سبز» رقم خورد.

فیلم سینمایی« انگل» شرایط پیچیده تری دارد. تا کنون تنها ۱۰ فیلم هم در بخش برترین فیلم بین المللی( خارجی زبان) و هم برترین فیلم سال حضور داشته اند و هیچ کدام از آنها نتوانستند جایزه بزرگ این آکادمی را دریافت کند. اما« رُما» تازه ترین مثالی است که چندین نامزدی اخذ کرد و جایزه برترین کارگردانی را دریافت کرد، اما در بخش برترین فیلم باز ماند.

عدم دریافت نامزدی در بخش های بازیگری یک علامت قرمز برای فیلم ها محسوب می شود. تنها ۱۱ فیلم جایزه برترین فیلم را بدون حضور در بخش های برترین هنرپیشه مرد و زن اخذ کرده اند. آخرین عنوانی هم که توانسته این اتفاق را رقم بزند،« میلیونر زاغه نشین» است که به ۱۱ سال پیش باز می گردد. بقیه مثال ها به اولین برندگان اسکار مثل« بال ها» در سال ۱۹۲۸ و همچنین شجاع دل در سال ۱۹۹۵ و ارباب حلقه ها:بازگشت پادشاه در سال ۲۰۰۳ باز می گردد.

نبود نامزد بازیگری برای سم مندس کارگردان ۱۹۱۷ هم نشانه بدی است؛ چرا‌که دو هنرپیشه اصلی دارد و حضور آنها را تمام ۱۱۹ دقیقه فیلم شاهد هستیم.

با این حال هالیوود ریپورتر معتقد است در وضعیت خاصی این فیلم شانس برنده شدن برترین فیلم اسکار را دارد. این فیلم باید از سوی رای دهندگان بیشتری تماشا شود. سم مندس کارگردان و نویسنده فیلم باید با مخاطبان رو به رو شود و به سوالات آنها درباره داستان فیلم که قصه گفته شده توسط پدربزرگ اوست، بیشتر توضیح دهد.


منبع: باشگاه خبرنگاران


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of