شهرام مکری: هجوم درباره همجنسگرایی نیست

فیلم «هجوم» به کارگردانی شهرام مکری در آخرین روز جشنواره فیلم استانبول به نمایش درآمد و نوری بیلگه‌جیلان کارگردان سرشناس ترکیه به همراه بازیگران و تهیه‌کننده فیلم «روزی روزگاری در آناتولیا» از تماشاگران این فیلم بودند. مکری در نشست بعد از نمایش فیلم درباره حاشیه‌های اخیر بعد از نامزد شدن فیلم در جوایز تدی صحبت کرد.

مکری قبل از نمایش فیلم با اشاره به حضور این کارگردان در سالن گفت: «نوری بیگله‌جیلان در میان علاقمندان سینما در ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و من از علاقه مندان واقعی سینمای جیلان هستم.» او نمایش «هجوم» در جشنواره استانبول را به این کارگردان مطرح ترکیه تقدیم کرد.

بعد از نمایش فیلم کارگردان «هجوم» در جلسه پرسش و پاسخ با حضور تماشاگران شرکت کرد. بیشتر سوالات مطرح شده در جلسه درباره ایده اجرایی فیلم بود. همچنین مکری در پاسخ به پرسش یکی از تماشاگران ایرانی حاضر درسالن که از مکری درباره حواشی پیش آمده درباره جشنواره برلین پرسید، گفت: «حتما حالا که شما هم که فیلم را دیدید مثل من معتقدید که این فیلم درباره همجنسگرایی نیست. «هجوم» فیلمی درباره سینما وروش های بیانی در آن است. موضوع مطرح شده درباره جنسیت آنطور که از نظر برخی ممکن است به همجنسگرایی بپردازد از نظر من که سازنده فیلم هستم درباره مساله انتخاب است. ما در سنت نمایشی ایرانی بازیگران مرد پوش وزن پوش زیادی داشتیم واین در فرهنگ و یا ادبیات ما معنی همجنسگرایی نمی‌دهد. از طرف دیگر ما نمی‌توانیم از اظهار نظر متفاوت مخاطبان فرهنگ‌های دیگر درباره فیلم‌مان جلوگیری کنیم.»

او همچنین تاکید کرد: «کاندیداتوری فیلم در هیچ بخشی از هیچ جشنواره ای با هماهنگی سازندگان یک فیلم اتفاق نمی‌افتد.»

مکری درباره اینکه ایا ترسی از توقف نمایش فیلمش درایران ندارد هم توضیح داد: «فیلم «هجوم» با طی کردن تمام مراحل قانونی ساخته شده و در ایران با وجود اختلاف نظرهای زیاد همه به قانون اهمیت می‌دهند. این تنها یک بحث سینمایی بین کارشناسان این حوزه است.»

منبع آی‌سینما
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of