شبح کرونا در سالن‌های تاریک

به نحوی که آمار مراجعان به سالن‌های نمایش در کشورهایی که نشانه‌هایی از این بیماری در آنها یافت شده، روزبه روز کاهش می‌یابد و اغلب سینمای این کشورها مجبور به توقف اکران فیلم‌ها شده‌اند؛ سالن‌های سینما در ایران دست‌کم تا آخر هفته تعطیل است، چین که محل اصلی انتشار ویروس کرونا است، تمامی ۷۰ هزار سالن سینمایی خود را در سراسر کشور تعطیل کرده و ضرری بیش از یک میلیارد دلار را متحمل شده، فروش فیلم در هنگ‌کنگ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته و ایتالیا که خارج از کشورهای آسیایی بیشترین آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا را به ثبت رسانده، برای جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس اقدام به تعطیلی سینماها و دیگر مراکز فرهنگی برای حداقل یک هفته کرده است.

هفته گذشته نیز فروش فیلم‌ها در این کشور ۴۴ درصد نسبت به آخر هفته پیش کاهش داشته و در مقایسه با همین آخر هفته در سال پیش کاهشی ۳۰ درصدی را تجربه کرده بود. علاوه بر تاثیر مستقیم کاهش مخاطب، برخی از پروژه‌های فیلم‌سازی نیز بر اثر این بحران دچار مشکل شده اند. از جمله برنامه فیلم‌برداری سری جدید از مجموعه فیلم‌های «‌ماموریت‌ غیرممکن»‌ که قرار بود طی سه هفته در «‌ونیز»‌ انجام شود به دلیل شیوع ویروس «‌کرونا» در ایتالیا متوقف شد. سخنگوی استودیو «پارامونت پیکچرز» درباره تصمیم توقف فیلم‌برداری این پروژه سینمایی که در آن تام کروز نیز بازی می‌کند  گفته است: «در راستای انجام اقدامات پیشگیرانه، برای حفظ امنیت و سلامت اعضای گروه و برای همکاری با تلاش‌های مقامات محلی برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در راستای جلوگیری از شیوع «کرونا»، ما نیز برنامه خود را برای ضبط سه‌هفته‌ای در «ونیز» تغییر می‌دهیم.»گرچه تعطیلی سالن‌های نمایش فیلم در جهان به ویژه در چین که یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بین‌المللی برای تولیدات سینمای آمریکا و هالیوود است ضربه سنگینی به اقتصاد این صنعت زده است، اما نمایش فیلم‌ها در داخل این کشور با وجود کشف ۳۵ مورد مبتلا به کرونا، همچنان ادامه دارد و تاکنون خبری از تعطیلی سینماها گزارش نشده است.

 پرفروش‌ها

هفته گذشته فارغ از نبردی که مردم برای حفظ سلامت خود در مقابل ویروس مسری کرونا داشتند، فیلم‌های روی پرده نیز درگیر رقابتی تنگاتنگ برای جذب بیشتر مخاطب بودند. در این هفته در باکس‌آفیس آمریکا، «سونیک خارپشت» توانست از رقیب خود«آوای وحش» پیشی بگیرد و بر صدر فهرست پرفروش‌ها بنشیند. با اکران «آوای وحش» اقتباس جدید از کتاب مشهور جک لندن در تعطیلات آخرهفته، این دو فیلم نبرد جانانه‌ای را برای کسب جایگاه نخست پشت سر گذاشتند. در حالی که انتظار می‌رفت «سونیک» بتواند جایگاه هفته پیش خود را حفظ کند، فیلم هریسون فورد تا جمعه فیلمی بود که راس جدول فروش را در اختیار گرفت؛ اما در نهایت این «سونیک» بود که تا پایان یکشنبه یعنی پایان تعطیلات آخر هفته، با فروش ۳/ ۲۶ میلیون دلاری توانست «آوای وحش» را با فروش ۲۵ میلیون دلار در رده دوم قرار دهد.انیمیشن «سونیک» در نهایت شگفتی هفته پیش در تعطیلات آخر هفته ۷۰ میلیون دلار فروش کرد و اکنون در دومین هفته اکرانش فروشش را از ۱۰۰ میلیون دلار هم عبور داد.

این فیلم در مجموع در سراسر جهان در این مدت ۲۰۰ میلیون دلار فروخته است. در عین حال «آوای وحش» که با رقم بزرگ ۱۲۵ میلیون دلار ساخته شده و محصول دیزنی و قرن بیستم است، در ۴۰ بازار خارجی ۴/ ۱۵ میلیون دلار فروخت و فروشش در سطح جهانی را به ۲/ ۴۰ میلیون دلار رساند. این فیلم که جدیدترین اقتباس از کتاب به یادماندنی جک لندن از اوایل قرن بیستم است، با نقدهای مختلفی روبه‌رو شده، هرچند سینماروها از آن لذت برده‌اند.اما «پرندگان شکاری» محصول برادران وارنر با فروش ۷ میلیون دلار جایگاه سوم را کسب کرد.

این فیلم با بازی مارگو رابی در مجموع در آمریکای شمالی ۷۲ میلیون دلار فروخته و در این مدت در مجموع در سطح جهان فروشش ۷/ ۱۷۳ میلیون دلار بوده است.فیلم ترسناک «برامس: پسر دوم» دیگر فیلم تازه اکران هفته بود که از نمایش در ۲۱۵۱ سالن سینما ۶ میلیون دلار فروخت. در بازار بین‌المللی نیز این فیلم ۲۲/ ۲ میلیون دلار فروش کرد تا کارش را در سطح جهان با ۲۲/ ۸ میلیون دلار شروع کرده باشد.

این فیلم ادامه‌ای بر فیلم «پسر» محصول ۲۰۱۶ با بازی کیتی هولمز است.«پسرهای بد» محصول سونی با بازی ویل اسمیت هم جایگاه پنجم را در اختیار گرفت و با فروش ۶ میلیون دلاری در ششمین هفته اکرانش مجموع فروشش را به ۱۹۱ میلیون دلار رساند.«انگل» هم به فروشش ادامه می‌دهد و با فروش ۱/ ۳ میلیون دلار دیگر در هفته اخیر، تاکنون در آمریکا به رقم بزرگ فروش ۹/ ۴۸ میلیون دلار رسیده که برای فیلمی زیرنویس‌دار، فوق‌العاده است.


منبع:donyaye-eghtesad.com


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of