سینمای وسترن از آغاز تا به امروز (بخش پنجم)

در قسمت های قبل سینمای وسترن از آغاز تا به امروز، به بررسی و بازخوانی سینمای وسترن از ابتدای پیدایش تا دهه ۵۰ میلادی پرداختیم. در قسمت پنجم به مرور سینمای وسترن در دهه های ۶۰ و ۷۰ می پردازیم، بازه زمانی که با درخشش کارگردان ها و بازیگران مطرحی چون جان استرجس، جان وین، سام پکین پا و کلینت ایستوود یکی از درخشان ترین دوران تاریخ ژانر وسترن تلقی می شود.

فیلم های وسترن جان استرجس:

101010011

جدال در اوکی کرال محصول ۱۹۵۷ :

این فیلم هم مانند فیلم کلمنتاین عزیز من ساخته جان فورد، جدال وایات ارپ و داک هالیدی با خانواده کلانتن را به تصویر می کشد. وسترنی جذاب با بازی ستاره های آن زمان، کرک داگلاس و برت لنکستر که به لطف داستان ساده و آشنا و کارگردانی خوب و به خصوص بازیگرانش توانست موفقیت های زیادی به دست آورد.

01011010

هفت دلاور محصول ۱۹۶۰:

استرجس علاوه بر کارگردانی، تهیه کنندگی هفت دلاور را نیز خود بر عهده گرفته بود. هفت دلاور فیلمی به تقلید از اثر ماندگار کوروساوا به نام هفت سامورایی بود که تبدیل به یکی از موفق ترین فیلم های ژانر وسترن شد. ستارگانی زیادی از جمله: یول برینر، ایلای والاک، استیو مک کوئین، هورست بوخهولتس، چارلز برانسون، رابرت گن، برد دکستر و جیمز کابرن در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

فیلم هفت دلاور به دلیل موفقیت بسیار با ساخت دنباله های زیر نیز همراه بود:

– Return of the Seven محصول ۱۹۶۶ به کارگردانی بارت کندی

– Guns of the Magnificent Seven محصول ۱۹۶۹ به کارگردانی پل وندکس

– The Magnificent Seven Ride محصول ۱۹۷۲ به کارگردانی جرج مک کون

John_Wayne

جان وین نمونه بارز قهرمان وسترن :

جان وین یکی از ماندگارترین قهرمانان عصر جدید ژانر وسترن به شمار می آید. در بسیاری از فیلم ها وین در شمایل یک قهرمان آمریکایی با سبک خاص خود ظاهر شد.

وین ۹ سال پس از بازی در اولین فیلم وسترن خود به نام تعقیب بزرگ در سال ۱۹۳۰ ، در فیلم دلیجان اولین نقش اصلی و مهم خود را تجربه کرد. پس از دلیجان وین در فیلم حماسی رودخانه سرخ محصول ۱۹۴۸ به کارگردانی هاوارد هاکس در نقش یک گاوچران ظاهر شد.

وین نقش ثابت سه گانه سواره نظام جان فورد را در فیلم های دژ آپاچی، دختری با روبان زرد و ریوگرانده بر عهده داشت.

وین در سال ۱۹۵۶ در یکی از بهترین فیلم های وسترن تاریخ سینما به کارگردانی جان فورد با نام جویندگان بهترین بازی خود را به نمایش گذاشت و به عنوان یکی از معدود وسترن هایی در کارنامه خود به ثبت رساند که توانست تحسین بسیاری از منتقدین را به عنوان یک اثر هنری بر انگیزد.

جان فورد در سال ۱۹۶۲ برای فیلم چه کسی لیبرتی والاس را کشت دو تن از ستارگان دنیای وسترن در آن سالها یعنی جیمز استوارت و جان وین را دعوت به همکاری کرد و در کنار آنها لی ماروین نیز در نقش والاس به ایفای نقش پرداخت.

وین در سال ۱۹۶۳ فیلم McLintock را با درون مایه طنز با همکاری اندرو مک لاگلن کارگردانی کرد.

از دیگر فیلم های وسترن وین می توان به واگن جنگی در سال ۱۹۶۷ و پسران کتی الدر در سال ۱۹۶۵ اشاره کرد.

در سال ۱۹۶۷ وین با شخصیت تکامل یافته سینمایی خود در فیلم ال دورادو به کارگردانی هاوارد هاکس ظاهر شد. ال دورادو بازسازی فیلم ریو براوو محصول ۱۹۵۹ به کارگردانی خود هاکس و بازی دوباره جان وین بود.

سرانجام وین در سال ۱۹۶۹ با بازی در فیلم شهامت واقعی به کارگردانی هنری هاتاوی توانست کسب اسکار بهترین نقش اصلی را در کارنامه خود به ثبت برساند.

در سال ۱۹۷۵ وین در فیلم روستر کاگبورن با کاترین هپبورن همبازی شد و درنهایت در آخرین فیلمهای وسترن خود به نام های کابوی در سال ۱۹۷۲ و تیرانداز در سال ۱۹۷۶ به ایفای نقش پرداخت.

0111010

سام پکین پا:

استراتژی هدفمند برای بازاریابی و کسب سود بیشتر باعث برجسته شدن برخی ویژگی های سینمای وسترن و به وجود آمدن زیر ژانرهایی در این ژانر شد. در دهه ۶۰ دو فیلم ساز متفاوت و خلاق با نام های سام پکین پا و سرجیو لئونه راه های جدیدی را پیش روی سینمای وسترن گشودند.

سم پکین پا برای دومین فیلم سینمایی خود، از دو ستاره کهنه کار سینمای وسترن دعوت به همکاری کرد. راندولف اسکات ستاره سابق سینمای وسترن برای آخرین حضور خود در سینما همکاری با پکین پا را پذیرفت و با دیگر ستاره سابق سینما جوئل مک‌کری همبازی شد. این دو بازیگر در فیلم Ride the High Country در سال ۱۹۶۲ در یک داستان ساده کلاسیک در نقش دو مرد قانون سابق که مسئولیت حمل و تقل طلا را برعهده دارند ظاهر شدند.

این فیلم باعث شد پکین پا از عرصه تلویزیون پا را فراتر گذاشته و کارگردانی برای سینماها را نیز به کارنامه اش اضافه کند.

پکین پا در اوج جنگ ویتنام در سال ۱۹۶۹ یکی از بهترین آثار وسترنی که تا کنون ساخته شده است را با عنوان این گروه خشن کارگردانی کرد فیلمی که نقطه عطف سینمای وسترن محسوب می شود. شاهکار پکین پا که تمثیلی از جنگ ویتنام به شمار می رود و با صحنه های خشونت بار و خونین شناخته می شود دست مایه ساخت بسیاری از فیلم های دیگر از جمله فیلم های تارانتینو و جان وو قرار گرفته است.

فیلم "پت گارت و بیلی دِ کید" محصول سال ۱۹۷۳ دچار مشکلات و درگیری‌های میان کارگردان و کمپانی سازنده اش شد. شش تدوین‌گری که روی فیلم کار می کردند نتوانستند نظر پکین پا را جلب کنند. زیبائی و تصاویر فیلم، نقطه قوت فیلم بودند بر عکس فیلم نامه ای که چندان تعریفی نداشت. این فیلم همانند سایر فیلم های آخر کارگردان، داستان تقابل قهرمان فیلم با شرایط و اتفاقات پیرامونی است که بر قهرمان تحمیل می شود.

leone

سرجیو لئونه و وسترن اسپاگتی:

در اواسط دهه ۶۰ کارگردانی به نام سرجیو لئونه با سه گانه کم هزینه ای که در اروپا (ایتالیا و اسپانیا) فیلم برداری کرد و بعدها به وسترن اسپاگتی شهرت یافتند تغییرات گسترده و عمقی را به پیکره ژانر وسترن تحمیل کرد ولی تا سال ۱۹۶۷ در آمریکا اکران نشدند. این فیلم ها به عنوان یک زیر ژانر خارجی مطرح شدند و در آنها از بازی ستارگانی هالیوودی همچون کلینت ایستوود و هنری فوندا و نیز موسیقی های کم نظیر انیو موریکونه استفاده شده بود.

این سه گانه وسترن اسپاگتی که به احیای ژانر وسترن در دهه ۶۰ کمک کردند عبارتند از:

۱- به خاطر یک مشت دلار محصول ۱۹۶۴ :

فیلمی با فیلم نامه ایی وام گرفته از فیلم یوجیمبو به کارگردانی آکیرا کوروساوا و رمان جنایی Red Harvest نوشته داشیل همت، که خود منبع الهام فیلم آخریم مرد مقاوم محصول ۱۹۹۶ با بازی بروس ویلیس قرار گرفت.

۲- به خاطر چند دلار بیشتر محصول ۱۹۶۵

۳- خوب بد زشت محصول ۱۹۶۶ :

بهترین و جاه طلبانه ترین فیلم سه گانه که با بازی کلینت ایستوود (خوب) ، لی وان کلیف (بد) و ایلای والاک (زشت) همراه بود.

یکی از شاهکارهای حماسی وسترن لئونه فیلم روزی روزگاری در غرب محصول ۱۹۶۸ می باشد که در لوکشین مورد علاقه جان فورد برای ساخت فیلم، دره یادبود فیلمرداری شده است. ستاره‌های این فیلم عبارتند از : هنری فوندا در نقش منفی فیلم و چارلز برانسون در نقش مردی که به انتقام و کین خواهی از او برمی آید.

در اروپا ، فیلم موفقیت قابل توجهی بدست آورد و ضمن قرار گرفتن در فهرست فیلم های پرفروش، برای چند سال در برخی از شهرهای اروپایی بر روی پرده بود. با این حال، این فیلم در ایالات متحده و در بین فیلم های اکران شده در سال ۱۹۶۹، با واکنش‌هایی که عمدتاً منفی بودند، مواجه شد و با شکست شدید مالی همراه گردید. هرچند که این فیلم در حال حاضر و به طور کلی به عنوان یک شاهکار سینمایی و نیز به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده در ژانر وسترن شناخته می‌شود.

ClintEastwood1960s

کلینت ایستوود:

در سال های پایانی فعالیت جان وین، محبوبیت وسترن دوستان بیشتر متوجه بازیگر تازه واردی به نام کلینت ایستوود می شد بازیگری که از سریال تلویزیونی شبکه CBS به نام Rawhide به وسترن اسپاگتی راه یافت و پس از آن به عنوان یک ستاره هالیوودی در دنیای وسترن شناخته شد.

ایستوود در سال ۱۹۶۸ در فیلم Hang Em High به کارگردانی تد پست، در نقش مردی ظاهر شد که پس از نجات از یک اعدام خودسرانه تصمیم به انتقام جویی می گیرد.

اولین حضور ایستوود به عنوان یک ستاره در هالیوود در فیلم Coogan's Bluff محصول سال ۱۹۶۸ با اولین بازی در نقش هری کثیف به کارگردانی دان سیگل رقم خورد.

در سال ۱۹۷۳ ایستوود دومین فیلم خود و اولین فیلم وسترنشHigh Plains Drifter را کارگردانی کرد. ایستوود خود در نقش غریبه ای بدون نام در این فیلم بازی کرد.

ایستوود در سال ۱۹۷۶ پنجمین فیلم اش را با نام جوزی ولز یاغی کارگردانی کرد. یک از بهترین فیلمهای وی که در آن به عنوان یک قهرمان در پی انتقام گیری از یک سرباز شرور بر می آید.

در سال ۱۹۸۰ در فیلم برونکو بیلی به کارگردانی خودش بازی کرد فیلمی که اغلب به عنوان وسترن شناخته نمی شود.

در سال ۱۹۸۵ باز در فیلم Pale Rider به کارگردانی خودش به ایفای نقش پرداخت، فیلمی که از فیلم قبلی اش با عنوان High Plains Drifter الهام گرفته شده بود.

010101

در سال ۱۹۹۲ ایستوود فیلم نابخشوده را کارگردانی و نیز دهمین بازی خود در ژانر وسترن را تجربه کرد . این فیلم که به عنوان یکی از بهترین فیلم های وسترن شناخته می شود و چهار جایره اسکار را در مراسم اسکار به نام خود ثبت کرد و در عین حال سومین فیلم تاریخ ژانر وسترن بود که توانست اسکار بهترین فیلم را دریافت کند.

در خلاصه داستان فیلم نابخشوده آمده است که :

در سال ۱۸۸۰ در وایومینگ زنی بدکاره توسط دو گاو چران مجروح می شود. کلانتر شهر (با بازی جین هکمن) تنها به جریمه کردن عاملان اکتفا می کند ، اما دوستان زن برای کسی که بتواند انتقام وی را بگیرد هزار دلار جایزه می گذارند ویلیام مانی (با بازی کلینت ایستوود) هفت تیر کشی که توبه کرده ، ولی هنوز گذشته زشتش عذابش می دهد به کمک دوست قدیمی‌اش (با بازی مورگان فریمن) و یک مرد جوان آخرین کار خود را شروع می کند.

این فیلم افتخارات زیادی را در کارنامه دارد که از آن جمله عبارتند از :

برنده جایزه اسکار بهترین فیلم

برنده جایزه اسکار بهترین کارگردان

برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل (جین هکمن)

برنده جایزه اسکار بهترین تدوبن

نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول (کلینت ایستوود)

نامزد جایزه اسکار بهترین کارگردان هنری

نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری

نامزد جایزه اسکار بهترین صدابرداری

نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه

برنده جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی

برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل (جین هکمن)

ستارگان سینمای وسترن در دهه های ۶۰ و ۷۰:

ستارگان در ژانر وسترن همیشه جز مهمترین عوامل فروش این گونه فیلم ها در گیشه محسوب می شوند. از مهمترین فیلم های این دوره که به لطف ستارگان سینما خوش درخشیدند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کرک داگلاس در سال ۱۹۶۲ در فیلم "شجاعان تنها هستند" در نقش جک برنز ظاهر شد فردی که برای نجات دوستش به نام باندی خود را به زندان می اندازد اما در نهایت متوجه می شود باندی قصد فرار ندارد.

۲- در سال ۱۹۶۱ دو ستاره هالیوود کلارک گیبل و مرلین مونرو در آخرین فیلم کارنامه هنری خود به کارگردانی جان هیوستون و با عنوان The Misfits بازی کردند.

۳- "هاد" دیگر فیلم وسترن در دهه ۶۰ میلادی بود که پل نیومن در سال ۱۹۶۳ در آن به ایفای نقش پرداخت.

۴- Hombre محصول ۱۹۶۷ به کارگردانی مارتین رید و هنرمندی پل نیومن

۵- بوچ کسیدی و ساندنس کید محصول ۱۹۶۹ به کارگردانی جورج روی هیل و بازی پل نیومن و رابرت ردفورد

۶- Will Penny محصول سال ۱۹۶۸ به کارگردانی تام گریس و بازی چارلتون هستون

۷- مکیب و خانم میلر محصول ۱۹۷۱ به کارگردانی رابرت آلتمن و بازی وارن بیتی

۸- بوفالو بیل و سرخ پوستان محصول ۱۹۷۶ به کارگردنی رابرت آلتمن و هنرمندی پل نیومن

در پایان دهه ۷۰ میلادی بسیاری از ستارگان و کارگردانان برجسته تاریخ سینما در ژانر وسترن از قبیل جان وین، جان فورد، هاوارد هاکس، هنری هاتاوی، هنری کینگ، رائول والش و دلمر دیوس فوت کردند و به همین دلیل دوران اوج این ژانر کم کم رو به کاستی نهاد.

ادامه دارد …


نقد فارسی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

14
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 21902 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 10598 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-پن/۱۵۲۸۶/ […]