سینمای وسترن از آغاز تا به امروز (بخش سوم)

اگر با بخش های اول و دوم سری مطالب سینمای وسترن از آغاز تا به امروز همراه بوده باشید، با تعاریف و مقدمات مربوط به این ژآنر سینمایی و تغییر و تحولات دوره صامت آن آشنایی پیدا کرده اید. در بخش سوم نیز قصد داریم تا به تاریخ سینمای وسترن در دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی بپردازیم دورانی که کابوهای آواز خوان و فیلم های وسترن موزیکال در اوج بودند. پس اگر دوست دارید بیشتر درباره این دوره از تاریخ سینمای وسترن اطلاعات کسب کنید، با نقد فارسی و بخش سوم سینمای وسترن از آغاز تا به امروز همراه باشید.


دهه ۳۰ ، عصر وسترن های موزیکال و کابوی های آوازه خوان :

وسترن های موزیکال به آن دسته از وسترن هایی گفته می شوند که در دهه ۳۰ میلادی با هزینه کمتر ، با مدت زمان کم و عاری از خشونت تولید و اکران می شدند و علاوه بر هفت تیر کش بودن ستاره فیلم، بر صدای خوب و آواز خواندن وی نیز تاکید می شد.

montana-moon

اولین فیلم موزیکال وسترن که با آواز خوانی کابوی فیلم همراه بود ماه مونتانا محصول سال ۱۹۳۰ بود که جوآن کرافورد بازیگر زن جوان و خواننده آن زمان در آن بازی کرده است.

AutryGene

جین اتری سلطان کابوی ها، در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی در صدر پول ساز ترین کابوی های آواز خوان قرار داشت. اولین حضور وی در سال ۱۹۳۴ در فیلم محبوب "در سانتافه قدیم" بود و در نهایت در سال ۱۹۳۵ با فیلم Tumbling Tumbleweeds به ستاره سینما بدل شد.

سایر ستارگان وسترن های موزیکال شامل تکس ریتر، باب بیکر، دیک فوران، جیمی وکلی، ادی دین، رکس آلن و کابوی سیاه پوست هرب جفریس نیز هر کدام به نوبه خود در تعدادی از فیلم های وسترن موزیکال خوش درخشیدند و به موفقیت هایی هم دست یافتند که از این دسته فیلم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


۱- مهتاب بر فراز دشت محصول ۱۹۳۵ با بازی دیک فوران

۲- آوای زین محصول ۱۹۳۶ با بازی دیک فوران

۳- آوای گرینگو محصول ۱۹۳۶ با بازی تکس ریتر

۴- ریتم زین محصول ۱۹۳۸ با بازی جین اتری

WilliamBoyd

یکی از بزرگترین ستارگان وسترن های موزیکال ویلیام بوید نام داشت که در دوران فعالیت خود در فاصله سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۵۲ ، در حدود ۷۰ فیلم به ایفای نقش پرداخت و بر عکس سایر قهرمانان وسترن های درجه دو، در تمام فیلم هایش با لباس سیاه ظاهر شد. وی علاوه بر این تعداد فیلم در مجموعه تلویزیونی طولانی مدتی به نام هوپ لانگ کسیدی نیز به ایفای نقش پرداخت.

روی راجرز جانشین جین اتری:

RoyRogers

روی راجرز در اواخر دهه ۳۰ بعد از بازی در تعداد زیادی نقش های فرعی به دلیل همکاری با استودیو فیلم سازی ریپابلیک به یک ستاره تبدیل شد و با موفقیت های پی در پی در دهه ۱۹۴۰ جانشین سلطان کابوی ها، جین اتری شد.

وسترن های ناطق آغازین و ستارگان آنها:

گری کوپر:

CooperGary

گری کوپر جز اولین ستارگانی بود که در یک فیلم وسترن ناطق ظاهر شد. وی در اولین فیلم وسترن ناطق استودیوی پارامونت در سال ۱۹۲۹ به ایفای نقش پرداخت این فیلم "اهل ویرجینیا" نام داشت و مسئولیت کارگردانی آن بر عهده ویکتور فلمینگ بود. کوپر با تکیه کلام خود در این فیلم وسترن با عنوان "When you call me that, smile" به شهرت جهانی دست یافت.

جان وین:

john

جان وین بازیگر بزرگ سینمای وسترن که به عقیده بسیاری بزرگترین بازیگر وسترن تاریخ شناخته می شود؛ بازیگری خود را در دهه ۳۰ میلادی با بازی در تعداد زیادی فیلم درجه دو وسترن شروع کرد. جان وین ورود خود به سینما را مدیون کارگردان بزرگ سینما جان فورد است. فورد اولین بار در سال ۱۹۲۸ برای بازی در فیلم چهار پسر از وین دعوت به همکاری کرد. اگر چه نقشی بسیار جزیی در این فیلم به جان وین سپرده شد ولی با همین نقش جزیی، وین به سینما راه یافت.

جان فورد، وین را به رائول والش برای بازی در فیلم Big Trail پیشنهاد کرد. این فیلم حماسی و بزرگ، جان وین ۲۲ ساله را به عنوان یک ستاره به عالم سینما معرفی کرد. البته این فیلم که باز سازی فیلمی به نام The Covered Wagon، محصول ۱۹۲۳ بود با وجود هزینه دو میلیون دلاری و ارائه در دو نسخه ۳۵ و ۷۰ میلیمتری نتوانست موفقیت چندانی به دست آورد و در زمینه فروش در گیشه ها یک فاجعه، به معنای واقعی کلمه به شمار می رفت.

مجموعه فیلم های سه تفنگدار در فاصله سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۳ محصول استودیو ریپابلیک:

در سال ۱۹۳۶ استودیوی فیلم سازی ریپابلیک ساخت اولین قسمت از مجموعه فیلم های سه تفنگدار را که اقتباسی از رمان ویلیام کلت مک دونالد بود، کلید زد. در فاصله هشت سال ۵۱ فیلم از این مجموعه توسط این استودیو تولید شد. جان وین بازیگر آینده دار ، در سال های ۱۹۳۸ و ۱۹۳۹ در هشت قسمت از این سری فیلم های وسترن به ایفای نقش شخصیت استونی بروک پرداخت.

وسترن های کلاسیک :

Coach

در اواخر دهه ۳۰ جان فورد نقطه قوت کارهای کلاسیک خود را با نام دلیجان در سال ۱۹۳۹ در کارنامه اش ثبت کرد. فیلمنامه دلیجان از داستان کوتاهی بنام «دلیجانی به مقصد لردزبرگ» اثر ارنست هیکاکس اقتباس شده بود و داستان چند مسافر با شخصیت های مختلف و متضاد را سوار بر دلیجانی در حین سفر به تصویر می کشید.

فورد با این فیلم استاندارد های جدیدی در ژانر وسترن در زمینه شخصیت پردازی و تصویر برداری به وجود آورد. و سعی کرد علاوه بر عناصر شناخته شده ژانر وسترن با اضافه کردن یک داستان عاشقانه به فیلم توجه زنان را نیز به این فیلم جلب کند. دلیجان نخستین فیلم ناطق فورد نیز به شمار می آید.

فورد با بازی گرفتن از جان وین در این فیلم به او کمک کرد تا به یک ستاره جذاب و تمام عیار در ژانر وسترن تبدیل شود.

وسترن های اوایل دهه ۴۰ :

دهه های ۴۰ و ۵۰ به دوران اوج فیلم های وسترن به رهبری جان فورد بدل شد. همراه با فورد کارگردانان و بازیگران دیگری در اوج گرفتن ژانر وسترن در این دوران تاثیر داشتند. کینگ ویدور یکی از همین کارگردانان تاثیر گذار بود که با فیلم گذرگاه شمال غربی در سال ۱۹۴۰ با بازی اسپنسر تریسی و والتر برنان، نقطه قوتی برای سینمای وسترن محسوب می شود.

اولین فیلم وسترنی که به صورت رنگی فیلم برداری شد فیلمی به کارگردانی دیوید میلر محصول ۱۹۴۱ بود.

ارول فلین از ستارگان آن زمان در سه فیلم بزرگ مایکل کورتیز محصول استودیوی برادران وارنر بازی کرد. داج سیتی محصول ۱۹۳۹ یکی از این فیلم ها بود و داستان آن درباره یک گاو چران بود که پس از ورود به داج سیتی با بر عهده گرفتن مسئولیت کلانتری شهر، سعی در پاک سازی شهر و برقراری قانون دارد. داج سیتی یکی از پر فروش ترین فیلم های سال ۱۹۳۹ بود.

FlynnErrol

از مهمترین فیلم های وسترن دهه های ۴۰ و ۵۰ میتوان به آثار زیر اشاره کرد:

۱- Virginia City محصول ۱۹۴۰ به کارگردانی مایکل کورتیز و بازی ارول فلین

۲- Santa Fe Trail محصول ۱۹۴۰ به کارگردانی مایکل کورتیز و بازی ارول فلین

۳- They Died With Their Boots On به کارگردانی رائول والش و بازی ارول فلین

آثار وسترن جان فورد در دهه های ۳۰ و ۴۰ :

فورد در سال ۱۹۳۹ فیلمی با تاکید بر شخصیت ها و بار اکشن اثر با بازی هنری فوندا با نام آقای لینکلن جوان کارگردانی کرد.

121210

بعد از جنگ جهانی دوم فورد با فیلم کلمنتاین عزیز من در سال ۱۹۴۶ به دنیای وسترن بازگشت. این فیلم با داستانی برپایۀ ماجرای هفت تیرکشی معروف، بین وایات ارپ (با بازی هنری فوندا) و برادرانش، به همراهی داک هالیدی (با بازی ویکتور ماتیور) و خانوادۀ کلانتون و کابوی های اجیر شده توسط آنها، در شهر تومبستون در آریزونا را روایت می کند.

سه گانه سواره نظام جان فورد:

Cavalry_Trilogy

در اواخر دهه ۱۹۴۰ جان فورد سه فیلم با عنوان سه گانه سواره نظام با بازی جان وین کارگردانی کرد که هر سه فیلم در دره یادبود آریزونا فیلم برداری شدند و این انتخاب به خاطر چشم اندازهای ناب و مشابه با غرب وحشی صورت گرفت.

۱- دژ آپاچی محصول سال ۱۹۴۸ با بازی هنری فوندا در نقش یک ستوان ارتش سرخ پوست ستیز و متکبر

۲- دختری با روبان زرد محصول سال ۱۹۴۹ با بازی جان وین در نقش یک سرهنگ بازنشسته که ماموریت دارد قیام سرخ پوستان را سرکوب کند. این فیلم به خاطر فیلم برداری خوب، برنده اسکار آن سال شد و فیلم محبوب جان فورد، از این سه گانه نیز محسوب می شود.

۳- ریو گرانده محصول ۱۹۵۰

جان فورد در نهایت ۱۵ فیلم وسترن ناطق و نیز تعدادی فیلم صامت در کارنامه سینمایی خود به ثبت رساند.

سایر وسترن های قابل توجه:

در اواخر دهه ۳۰ و دهه ۴۰ میلادی وسترن های خوب دیگری هم تولید شدند که با شخصیت پردازی خوبی همراه بودند و توانستند به موفقیت هایی دست پیدا کنند از جمله:

۱- جسی جیمز محصول ۱۹۳۹ به کارگردانی هنری کینگ و بازی هنری فوندا و صرف بودجه زیاد

۲- وسترنر محصول ۱۹۴۰ به کارگردانی ویلیام وایلر با بازی والتر برنان و گری کوپر

۳- حادثه آکس بو محصول ۱۹۴۳ به کارگردانی ویلیام ولمن و با بازی هنری فوندا

ادامه دارد …


 

نقد فارسی

1
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
samaneh noori Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
samaneh noori
Member
Member
samaneh noori

عالی بود
معلوم میشه جان فورد نقش بسزایی تو ژانر وسترن داشته روحش شاد 🙄