سینمای وسترن از آغاز تا به امروز (بخش دوم)

در بخش اول سری مقالات "سینمای وسترن از آغاز تا به امروز" به تعریف ژانر وسترن پرداخیتم و ریشه ها و مولفه های ژانر وسترن و نیز منابع مورد استفاده این ژانر را با هم مرور کردیم و در بخش دوم نیز قصد داریم تا به بررسی آغاز و مبدا سینمای وسترن بپردازیم و فیلم های ابتدایی این ژانر و نیز کارگردانان و ستارگان آغازین این ژانر را مورد بررسی قرار دهیم. پس با نقد فارسی و بخش دوم سینمای وسترن از آغاز تا به امروز همراه باشید.

 

وسترن های صامت:

وسترن جزء اولین ژانرهای سینمایی محسوب می شود که همگام با توسعه سیستم فیلم سازی به صورت استودیویی گسترش پیدا کرده است. با وجود فیلم های صامتی در ژانر وسترن که پایه و اساس این گونه سینمایی هستند تنها تعداد انگشت شماری از فیلم های صامت وسترن را میتوان به عنوان نمونه های عالی شناخت.

فیلم های صامت نخستین (بدون صدای بازیگران، صداهای تیراندازی و شلیک گلوله ها و شیهه اسب ها) جزء نقاط قوت تاریخ آمریکا به شمار می آیند.

از اولین فیلم های صامت و کوتاه ژانر وسترن میتوان به دو نمونه از کارهای استودیوی توماس ادیسون اشاره کرد.

2

۱- فیلم کوتاه و کمتر از یک دقیقه ای با عنوان Cripple Creek Bar Room Scene محصول سال ۱۸۹۹ که در یک مشروب فروشی فیلم برداری شده بود و درگیری دو نفر را نشان می داد.

۲- فیلم Poker at Dawson City محصول ۱۸۹۹ که دعوای چند نفر بر سر یک بازی همراه با تقلب را در رستوران به نمایش می گذارد.


ادوین پورتر پیشگام ژانر وسترن:

اما اولین فیلم به معنای واقعی در ژانر وسترن که نوید تولد گونه جدید سینمایی را می داد فیلم سرقت بزرگ قطار محصول ۱۹۰۳ به کارگردانی ادوین پورتر بود. پورتر که به پدر داستان گوی سینما معروف است این فیلم ده دقیقه ای را در ساحل شرقی نیوجرسی فیلم برداری کرد و تا سال ۱۹۰۶ اولین فیلم وسترنی بود که در ساحل شرقی فیلم برداری شده بود.

Edwin_S_Porter

Edwin Stanton Porter

پورتر همچنین کارگردانی و فیلم برداری فیلم عاشقان در ایستگاه راه آهن را در کارنامه خود دارد فیلمی کوتاه که زوجی را در لباس سفید نشان می دهد که در ایستگاه راه آهن همدیگر را ملاقات می کنند.

اغلب فیلم های این دوره بر روی تقابل خیر و شر تمرکز داشتند که در سکانس های ابتدایی یا پایانی با نماهای بسته ای از چهره بازیگران همراه بودند.

فیلم های پورتر در زمینه های استفاده از تکنیک های جدید فیلم برداری (فیلم برداری از سوژه متحرک از نمای رو به رو) و ویرایش تصاویر نقطه عطفی برای تاریخ سینما به حساب می آیند.

یکی از ستارگانی که برای اولین بار چند نقش متفاوت را بازی کرد گیلبرت اندرسون (مکس آرونسون) بود که بعدها نام برونکوبیلی اندرسون را برای خود برگزید. وی عنوان اولین قهرمان تاریخ سینمای وسترن در نقش یک کابوی را به نام خود به ثبت رسانده است .

Broncho_Billy_Anderson

Broncho Billy Anderson

 

همانند سایر گونه های سینمایی ژانر وسترن نیز سریعا سبک قهرمان محور را در پیش گرفت و قهرمانان خود را به عنوان جزء لاینفک این گونه سینمایی، به دنیای سینما تحمیل کرد.

معرفی سایر وسترن های آغازین:

David_Wark_Griffith

David Wark Griffith

از مهمترین کارگردانان پیشتاز در سینمای وسترن که در فاصله های سال های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۵ فعالیت داشت دیوید لولین وارک گریفیت مشهور به "دی دبلیو" گریفیت بود که آثار زیر از وی به یادگار مانده است.

۱- در کالیفرنیای قدیم محصول ۱۹۱۰

۲- آخرین قطره آب محصول ۱۹۱۱ با اولین نشانه های ژانر وسترن (محاصره قطار توسط بومیان سرخ پوست و عملیات نجات توسط سواره نظام)

۳- برخورد خونین محصول ۱۹۱۱ که داستان برخورد سرخ پوستان و مهاجران سفید پوست را در سرزمین داکوتا روایت می کند.

۴- آخرین فیلم بزرگ گریفیت با عنوان "نبرد الدربوش گالچ" محصول ۱۹۱۴ که بر روی دو حلقه، فیلم برداری شده بود.

۵- تولد یک ملت محصول ۱۹۱۵ با بازی لیلین گیش

نکاتی درباره اولین های ژانر وسترن:

اولین فیلم بلند ژانر وسترن "آریزونا" نام دارد که در سال ۱۹۱۳ توسط "آگوستوس توماس" و "لارنس بی مک گیلس" و بروی شش حلقه، فیلم برداری شد.

اولین فیلم بلندی که تمام بازیگران آن بومیان آمریکا بودند فیلم هیاواتا محصول ۱۹۱۳ بود که بر اساس یک شعر ساخته شده بود.

اولین فیلم کارگردانی شده توسط "سیسیل دمیل" با عنوان The Squaw Man محصول ۱۹۱۴ عموما به عنوان اولین فیلمی شناخته می شود که به صورت کامل در هالیوود و در ژانر وسترن فیلم برداری شده بود.

حضور کابوی های واقعی در فیلم ها:

حضور افراد افسانه ای و مشهور در سینمای وسترن به سال های آغازین این ژانر بر می گردد.

Wyatt_Earp

Wyatt Earp

حضور وایات ارپ (مارشال و قمار باز و کلانتر مشهور آمریکایی) در فیلم "دو رگه" در سال ۱۹۱۹

Cody-Buffalo-Bill

Buffalo Bill

حضور بوفالو بیل (ارتشی، سوارکار، مزرعه دار، راننده قطار، شکارچی بوفالو و جوینده طلا) در فیلم ماجراجویی های بوفالو بیل در سال ۱۹۱۷


ویلیام اس. هارت (۱۸۷۰-۱۹۴۶) اولین ستاره فیلم های وسترن در دوران صامت:

Williamshart

William S. Hart

توماس اینس با امضای قرارداد هارت در کمپانی فیلم سازی نیویورک استعداد وی را کشف و ویلیام هارت را به سینما معرفی کرد. هارت پس از ورود به هالیوود هم به عنوان بازیگر و هم کارگردان به فعالیت خود ادامه داد. او به عنوان بزرگترین ستاره فیلم های وسترن دوران صامت فعالیت خود را در اواسط دهه ۱۹۱۰ شروع و تا زمان انتشار آخرین فیلمش در سال ۱۹۲۵ در فیلم های زیادی ظاهر شد.

از نکات جالب میتوان به بازی هارت در سه نقش متفاوت در فیلم The Three Word Brand اشاره کرد.

مروری بر سایر ستارگان وسترن های آغازین :

در سال های منتهی به دوران ناطق سینما ستارگان زیادی بعد از ویلیام هارت به شهرت رسیدند. ستارگانی که ویژگی اکشن وسترن ها را پر رنگ تر کردند و بر زرق و برق کارهای ارائه شده افزودند.

BronchoBilly

Broncho Billy Anderson

برونکو بیلی اندرسون (۱۸۸۰-۱۹۷۱) :

اندرسون از ستارگان دنیای وسترن بود که علاوه بر بازیگری به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی نیز پرداخت و به عنوان یکی از بهترین ستارگان ژانر وسترن در سال های ابتدایی سینما شناخته می شود.

اندرسون در دوران فعالیت خود بیش از ۴۰۰ فیلم وسترن تولید کرد که اولین آنها برونکوبیلی و کودک محصول ۱۹۱۰ و آخرین اثر صامت وی نیز فرزند اسلحه محصول ۱۹۱۹ بود.


Tommix

Tom Mix

تام میکس (۱۸۸۰-۱۹۴۰):

تام میکس خود را به عنوان یک قهرمان وسترن خوب و دوست داشتنی معرفی کرد که با لباس های بامزه گاوچرانی و اسب با وفایش "تونی" چهره متفاوتی از یک قهرمان وسترن را به دنیای سینما عرضه کرد. میکس اغلب کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم هایش را، خود بر عهده می گرفت.

او اولین بار در فیلمی محصول سال ۱۹۱۰ شرکت سلیگ پلی اسکوپ در نقش برونکو باستر به ایفای نقش پرداخت و سپس در فیلم های زیادی برای شرکت سلیگ و سپس شرکت فاکس ظاهر شد .

از نکات جالب در مورد تام میکس میتوان به سوارکار بودن وی اشاره کرد که به همین دلیل بدلکاری فیلم هایش را خود انجام میداد.


HarryCarey

Harry Carey

هری کری (۱۸۷۸-۱۹۴۷) :

کری یک گاوچران، سرپرست راه آهن، نویسنده، وکیل و نمایشنامه نویس بود که در سال ۱۹۱۱ توسط دوستش به نام هنری والتهال به کارگردان معروف آن زمان گریفیت معرفی شد و بعدها در فیلم های زیادی با وی همکار کرد.

از محبوب ترین نقش های وی می توان به نقش هری شاین در سری فیلم هایی به همین نام اشاره کرد که به مدت دو دهه مابین سال های ۱۹۱۶ تا ۱۹۳۶ ادامه داشتند.

کری در سال ۱۹۱۷ در اولین فیلم بلند کارگردان مشهور، جان فورد به ایفای نقش پرداخت و در ۲۴ فیلم صامت این کارگردان به عنوان نقش اول بازی کرد.

سینمای وسترن سیر کندی را در رسیدن به بلوغ طی کرد هر چند با ناطق شدن سینما سرعت پیشرفت وسترن بیشتر شد. از اوایل سال ۱۹۲۰ فیلم های وسترن بسیار ساده، با بودجه کم، کیفیت پایین، با داستان ها و فیلم های تکراری، و سطح کیفی پایین تری از سایر فیلم های بلند قرار داشتند و عملا فیلم های رده B به حساب می آمدند. ولی در اوایل ۱۹۴۰ شاهد پیشرفت فیلم های وسترن در زمینه های مختلفی از جمله میزان بودجه و محتوی اجتماعی آنها بودیم.

فیلم های صامت موفق و برگزیده ژانر وسترن:

عنوان اولین فیلم حماسی و موفق دوران صامت سینما به یک فیلم وسترن محصول سال ۱۹۲۳ به نام The Covered Wagon تعلق دارد. این فیلم محصول شرکت پارامونت بود و یکی از پرهزینه ترین پروژه های آن زمان محسوب می شد که برای ساخت آن بودجه ای نزدیک به ۸۰۰ هزار دلار صرف شد و توانست به فروشی ۴ میلیون دلاری در گیشه دست یابد.

این فیلم ، داستان سفری را در سال ۱۸۰۰ را روایت می کند که در طی آن در غرب وحشی با ماجراهای بسیاری از جمله حمله سرخ پوستان مواجه می شویم.

The_Covered_Wagon

موفقیت این فیلم باعث ساخته شدن فیلم دیگری محصول شرکت فاکس به کارگردانی جان فورد در سال ۱۹۲۴ با عنوان اسب آهنی شد. جان فورد مانند بسیاری از کارگردان های مشهور تاریخ سینما نخستین فیلم موفق خود را در ژانر وسترن تجربه کرد. اسب آهنی در سحرای نوادا فیلم برداری شد.

یکی از آخرین ساخته های عصر صامت استودیوی پارامونت، فیلمی به نام سرخ پوست محصول سال ۱۹۲۹ به کارگردانی ویکتور شرتزینگر بود که توانست به موفقیت های خوبی دست پیدا کند.

سینمای وسترن از آغاز تا به امروز (بخش اول)

ادامه دارد …


نقد فارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

10
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
samaneh noori Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 90536 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 26619 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 49914 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-دو/۱۵۲۰۰/ […]

samaneh noori
Member
Member
samaneh noori

عالی بود ممنون ۸)