سینمای وسترن از آغاز تا به امروز (بخش اول)

ژانر وسترن یکی از خاطره انگیزترین ژانرهایی سینمایی می باشد و اغلب سینما دوستان برای اولین بار با فیلم های وسترن ، سینما را تجربه کرده اند. اغلب ما در دوران کودکی قبل از به کار بردن واژه وسترن و درک مفهوم آن، از عبارات کابوی و کابوی ها برای نام بردن از این ژانر استفاده می کردیم و با اشتیاق پای تماشای فیلم های وسترن میخکوب شده و بی صبرانه منتظر رسیدن فیلم به صحنه های هفت تیر کشی و درگیری کابوی ها می شدیم و در نهایت بعد از پایان فیلم با هفت تیرهای پلاستیکی خود، رفتارهای کابوی ها را تقلید می کردیم.

اگر شما هم جزء این دسته از سینمادوستان هستید و با فیلم های وسترن خاطره دارید با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر دنیای وسترن ها از آغاز تا به امروز.

در این سری مقالات سعی شده است تا به صورت کامل سینمای وسترن و هر آنچه که، به نوعی به دنیای کابوی ها مربوط می شود مورد بررسی قرار گیرد و امیدواریم مورد استفاده و پسند علاقمندان به این ژانر مهم و خاطره انگیز سینمایی واقع شود.

5

تعریف سینمای وسترن:

وسترن یکی از ژانرهای عمده صنعت فیلم سازی آمریکا محسوب می شود. ژانری نوستالژیک که روند توسعه آمریکایی ها از حالت بیابان گردی و زندگی در غرب وحشی به سوی تمدن امروزی را روایت می کند.

وسترن ها یکی از قدیمی ترین ، پایدارترین و انعطاف پذیرترین ژانرهای سینمایی و در عین حال یکی از مهم ترین مشخصه های فرهنگی آمریکا محسوب می شوند که بیشتر ریشه در افسانه های بومی این منطقه دارند.

محبوبیت وسترن ها بین سینما دوستان در طول زمان، شاهد فراز و نشیب هایی زیادی بوده است و میتوان پر رونق ترین دوران آنها را مابین سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۰ قلمداد نمود.

ژانر وسترن در دهه ۹۰ میلادی بازگشت نیرومندانه ای را تجربه کرد ، در این زمان شاهد تجدید حیات وسترن ها هم در صفحه تلویزیون ها و هم سالن های سینما بودیم.

چند سال قبل نیز بازسازی های مدرنی از فیلم های محبوب سالیان دور مانند فیلم قطار ۳ و ۱۰ دقیقه به یوما محصول سال ۲۰۰۷ و فیلم شهامت واقعی به کارگردانی برادران کوئن محصول سال ۲۰۱۰ به اکران در آمدند.

ژانر وسترن بیشتر بر روی وقایع روی داده در مرزهای غربی کشور آمریکا در فاصله سال های ۱۸۶۵ تا ۱۹۰۰ و پس از جنگ داخلی تمرکز دارد.

داستان های فیلم های وسترن در مناطق مختلف جغرافیایی و در زمان های متفاوتی روایت می شوند. بعضی از آنها در خلال جنگ داخلی آلامو در سال ۱۸۳۶ و برخی دیگر در بحبوحه انقلاب مکزیک در سال ۱۹۱۰ روی می دهند.

فیلم های وسترن اغلب درنوردیدن بیابان ها و زندگی در حیات وحش را با عنوان متمدن شدن ، و یا مبارزه با بومیان منطقه و تصرف زمین های آنها را به تصویر می کشند.

وقایع فیلم های این ژانر بیشتر در شهرهای کوچک، مزارع تنها و دور افتاده، سالن های شهرها، زندان ها، قلعه های جدا افتاده، اصبطل ها و یا حتی منازل و روستاهای بومیان آمریکا روایت می شوند. از دیگر عناصر نمادین فیلم های وسترن میتوان به هفت تیر، دار زدن از درخت ها، زین های تزیین شده، کمند های مخصوص کابوی ها، گاوهای شاخ بلند، قماربازها، و خدمتکاران رستوران ها که اغلب قلبی از طلا دارند اشاره کرد.

از مهمترین شاخص های سینمای وسترن اسب ها هستند اسب هایی که اغلب به صاحبان خود وفادار هستند و کابویها نیز آنها را دوست دارند این حضور اسب ها در ژانر وسترن آنچنان ریشه دوانده است که عبارت اپرای اسب را برای این ژانر به کار می برند.

 

محتوی فیلم های وسترن:

هسته اصلی فیلم های وسترن کلاسیک، ساده و سر راست بود و اغلب به قانون ، تعریف قانون و در نهایت اجرای آن در یک داستان اکشن خلاصه می شد.

فیلم های وسترن عموما برخورد بین دو مقوله را به تصویر می کشند. تقابل خیر در برابر شر، سربازان کلاه سفید در برابر سربازان کلاه سیاه، سفید پوستان تازه وارد در برابر بومیان سرخ پوست، انسان در برابر طبیعت، تمدن در برابر بی قانونی، مدارس در برابر سالن های رقص، خائنین در برابر قهرمانان، مرد قانون یا کلانتر در برابر هفت تیرکش یاغی و فرد ناسازگار با جامعه، شرق در برابر غرب وحشی و برخورد بین کشاورزان و صنعت گران از جمله این برخوردها محسوب می شوند.

عناصر معمول در وسترن شامل عناصر متخاصم (اغلب بومیان آمریکا)، اسلحه و مبارزه (اغلب سوار بر اسب)، خشونت و قتل عام انسان ها، اسب ها، قطارها و سارقان قطار، سارقان بانک، مجرمان فراری، سالن های مشروب فروشی، مناظر تماشایی و لباس های جین مخصوص وسترن ها می باشند.

قهرمان های سینمای وسترن اغلب شامل مردان قانون و کلانترها یا کابوی ها و فرماندهان ارتش و هفت تیرکش های ماهر می شوند. آنان انسان هایی اخلاق مدار، پر جذبه، خود ساخته، قابل اعتماد و دارای بینش خاص خود هستند.

قهرمانان وسترن می توانند با تکیه بر مهارت های خود از قبیل هفت تیر کشی، کمند اندازی، سوارکاری و نیز مهارت های پیشاهنگی یک تنه در برابر دشمنان و قانون شکنان قرار بگیرند.


زیر شاخه های ژانر وسترن:

سینمای وسترن داری زیر ژانرهای کلاسیک و مدرن زیادی می باشد که در زیر به تعدادی از انها اشاره شده است:


 1. وسترن حماسی : کشور بزرگ محصول ۱۹۵۸
 2. وسترن موزیکال : فیلم های جین اتری و روی راجرز
 3. وسترن اسپاگتی: مردی به نام هیچکس و سه گانه سرجیو لئونه
 4. وسترن نوآر: تعقیب محصول ۱۹۴۷
 5. وسترن معاصر: هاد محصول ۱۹۶۳
 6. وسترن کمدی: کت بالو محصول ۱۹۶۵
 7. وسترن علمی تخیلی: دور افتاده محصول ۱۹۸۱

6

تاثیرپذیری ژانر وسترن:

کابوی های غرب وحشی نمونه های آمریکایی سامورایی ها ژاپنی و یا شوالیه های شاه آرتور در قرون وسطی محسوب می شوند بنابراین جای تعجب نیست که فیلم هایی در ژآنر وسترن بر اساس موارد ذکر شده در بالا ساخته شده باشند.

چند سال پس از ساخت فیلم یوجیمبو محصول ۱۹۶۱ به کارگردانی کوروساوا، سرجیو لئونه فیلم به خاطر یک مشت دلار را در سال ۱۹۶۴ به تقلید از یوجیمبو با بازی کلینت ایستوود کارگردانی کرد.

فیلم هفت دلاور محصول ۱۹۶۰ به کارگردانی جان استرجس نیز بر اساس فیلم هفت سامواریی کوروساوا محصول ۱۹۵۴ ساخته شد.

از نمونه های الهام گرفته شده از شوالیه ها میتوان به فیلم شین محصول ۱۹۵۳ اشاره کرد. این فیلم اقتباسی از کتاب مرگ آرتور نوشته توماس مالوری می باشد. شین به مانند یک شوالیه، نجیب، درستکار، شجاع و اخلاق مدار به تصویر در آمده است.

ریشه های ژانر وسترن:

زیرساخت سینمای وسترن منابع مختلفی را در بر می گیرد ولی بخش عمده آن از ادبیات و منابع ادبی سرچشمه گرفته است.

۱- موسیقی فولکلور دوره استعمار

۲- رمان های نوشته شده توسط فنیمور کوپر که بارزترین آنها رمان آخرین موهیکان نوشته شده در سال ۱۸۲۶ می باشد. این رمان حداقل چهار بار به فیلم در آمده است. از مهمترین اقتباس ها از این رمان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آخرین موهیکان محصول ۱۹۲۰ به کارگردانی کلارنس براون
 • آخرین موهیکان محصول ۱۹۳۲ به کارگردانی فورد بیب
 • آخرین موهیکان محصول ۱۹۳۶ به کارگردانی جورج بی سیتز
 • آخرین موهیکان محصول ۱۹۹۲ به کارگردانی مایکل مان

۳- کتاب راه اورگن نوشته فرانسیس پارکمن در سال ۱۸۴۹

۴- کتاب سخت گذرانی نوشته مارک تواین در سال ۱۸۷۲

۵- داستان های کوتاه برت هارت

۶- رمان ها و مجله های کمیک dime در رابطه با قهرمانان وسترن

۷- رمان ویرجینیایی نوشته اوون ویستر در سال ۱۹۰۲ به عنوان اولین رمان نوین وسترن

۸- مجموعه آثار زین گری (بیش از ۶۰ اثر) مابین سالهای ۱۸۷۵ تا ۱۹۳۹ که بارها الهام بخش سینما بوده اند.

۹- سایر داستان های اسطوره ای از قبیل: بوفالو بیل، دیوی کراکت، بیل هیکاک، ژنرال جرج کاستر، وایات ارپ، دانیل بون، جیم بووی، کلامیتی جین و یا داستان قانون شکنان مثل: برادران جیمز، بوچ کسیدی و ساندنس کید و بیلی کید

از مهمترین قهرمانان به تصویر کشیده شده در سینمای وسترن به ترتیب میتوان به : ویلیام فردریک کدی یا همان بوفالو بیل مشهور، ویلیام بانی یا بیلی کید، جسی جیمز، بیل هیکاک و ژنرال جرج کاستر اشاره کرد.


ادامه دارد …


 

نقد فارسی

ممکن است شما دوست داشته باشید

7
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
samaneh nooriمهرداد امینی نسب Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-او/۱۵۱۶۵/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-او/۱۵۱۶۵/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-او/۱۵۱۶۵/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-او/۱۵۱۶۵/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/سینمای-وسترن-از-آغاز-تا-به-امروز-بخش-او/۱۵۱۶۵/ […]

samaneh noori
Member
Member
samaneh noori

خیلی خیلی ممنون تا اینجا مطلب بسیار خوبی بود و شناخت ما رو بیشتر کرد 🙄

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

عالی دستت درد نکنه دوست عزیزمون با نام کاربری مسافر