در سینماهای دنیا چه خبر است؟

« سونیک خارپشت» فیلم تازه ای که طبق یک بازی ویدئویی ساخته شده، با فروشی ۵۷ میلیون دلاری در سه روز پایانی هفته و با گیشه ای ۶۸ میلیون دلاری در چهار روز اول پخش اش بهترین« آغاز اکران» تاریخ را برای فیلمی از این رده و برای تمامی کارهای ساخته شده طبق بازی های ویدئویی بدست آورد. این پیشامد در هفته ای افتاد که« جزیره خیالی» کار جدید کمپانی سونی پیکچرز با کم تر از یک چهارم رقم فروش« سونیک» رتبه بعدی جدول پولسازان سینماهای امریکا و کانادا را تصاحب کرد ولی در دیگر کشورها اصلاً به آمار چشمگیری نرسید.

برخوردی مثبت با« سونیک»

« سونیک خارپشت» که به وسیله پارمونت ساخته شده است، با فروش ۵۷ میلیون دلاری اش در روزهای انتهایی هفته از ارقام به ثبت رسیده توسط همتایش« پوکمون:کارآگاه پیکاچو» که در اردیبهشت ماه اکران شده بود، عبور کرد و تا حالا هرگز فیلم مشتق شده از یک بازی ویدئویی این چنین فروشی را در بدو نمایش خود نداشته است. این فیلم که طبق بازی ویدئویی موسوم به Sega ساخته شده، تا امشب( سه شنبه شب) رقم ۷۵ میلیون دلاری را هم در گیشه های امریکا رد خواهد کرد.

این درحالی است که منتقدان فیلم و سینما و سایت های ارزشگذاری این حرفه نیز برخورد مثبتی با این فیلم داشته اند و به طورمثال سایت سینما اسکور درجه« A» را به این فیلم ارزانی داشته و روتن توماتوز هم میزان همراهی تماشاگران عام و معمولی را با این فیلم ۹۵ درصد برآورد کرده است. تحقیقات نشان داده که از بینندگان هفته اول« سونیک» ۵۶ درصد مرد بوده و ۷۰ درصد زیر ۲۵ سال سن داشته اند.« Sonic» این هفته در ۴۰ کشور و بازار و منطقه دیگر جهان هم نمایش پیدا کرد و در آن ها جمعاً ۴۳ میلیون دلار بدست‌آورد تا از رقم ۱۰۰ میلیون دلار در سطح دنیا عبور کند.

در بین سایر کشورهای به نمایش درآورنده« سونیک» مکزیک با گیشه ای ۷/۶ میلیون دلاری بیش ترین پول را به حساب سازندگان این فیلم ریخت و بریتانیا هم ۲/۶ میلیون دلار را سهم پارامونت کرد. برهمین منوال فرانسه با ۳/۴ میلیون، آلمان با ۳/۳ و برزیل با ۳ میلیون دلار سایر کشورهایی بودند که جیب تولیدکنندگان این فیلم را پر کردند و در رده های بعدی استرالیا با ۸/۲ میلیون دلار، اسپانیا با ۲ میلیون و ایتالیا هم با ۹/۱ میلیون دلار به این فیلم سودهایی قابل توجه رساندند و اوکراین و کلمبیا هرکدام گیشه های یک میلیون دلاری را برایش پی ریختند. این درحالی است که نمایش« سونیک» در روسیه تازه از پنج شنبه این هفته آغاز می شود و برای رویت کردن آن در ژاپن باید به هفته نخست فروردین ماه ۹۹ چشم دوخت و به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا (corona) در کشور چین و پیامدهای وحشتناک آن پارامونت تا الان از اعلام زمان نمایش این فیلم در این کشور بسیار پرجمعیت شرق آسیایی سر باز زده است.

به تمامی اینها بیفزاییم این نکته که« سونیک» را جف فاولر کارگردانی کرده و پت کیسی و جاش میلر سناریوی آنرا نوشته اند و امثال جیمزمارسدن و تیکا سامپر نقش های اصلی آنرا اجرا کرده اند و جیم کری بخاطر ایفای عالی نقش آدم بد داستان که دکتر روبوتینک نام دارد، مورد تحسین منتقدان قرار گرفته و بعد از چند سال خاموشی و کم فروغی یک بار دیگر به جمع خبرسازان این حرفه پیوسته است. بن شوارتز هم به جای کاراکتر اصلی( و کارتونی) سونیک، صحبت کرده است.

تنزل از یک به دو

شروع عالی« سونیک خارپشت» در سینماهای جهان سبب شد« پرندگان شکاری» بعد از استقرار در صدر جدول سودسازان سینماهای امریکای شمالی در همان هفته اول اکرانش، این هفته با یک درآمدآفرینی ۱۷.۱میلیون دلاری به رتبه دوم تنزل کند و این نشان می دهد فروش این فیلم ۴۸ درصد کاهش نسبت به هفته اول نمایش اش داشته است. فروش این فیلم بعد از  ۱۳ روز پخش در امریکا و کانادا ۶۲ میلیون دلار بوده و خارج از مرزهای امریکای شمالی هم این فیلم در ۷۸ کشور و بازار مرتبط با اروپا، آسیای شرقی، شمال آفریقا، امریکای جنوبی و اقیانوسیه مجموعاً ۲۵ میلیون دلار کسب کرده است. با این اوصاف« پرندگان شکاری» حالا ۱۴۶ میلیون دلاری در سطح دنیا کاسبی کرده است و در بین کشورهای غیر امریکایی توزیع کننده فیلم بریتانیا با گیشه ای ۷.۶ میلیون دلاری پیشتازی را برعهده دارد.

درآمدهای یک جزیره خیالی

« جزیره خیالی»( یا« جزیره فانتزی») با شروع اکرانی ۱۲.۴ میلیون دلاری در سه روز پایانی هفته در جدول درآمد آفرینان سینماهای امریکای شمالی در مکان سوم ایستاد و در سطح دنیا هم به ۷.۸ میلیون دلار در ۳۵ کشور واقع در سایر قاره ها دست یافت. در بین کشورهای غیر امریکایی نمایش دهنده این فیلم فرانسه با گیشه ای ۳/۱ میلیون دلاری پیشتازی را بر عهده گرفته و بعد از آن اندونزی با ۹۵۰ هزار و استرالیا با ۷۰۰ هزار دلار، سایر منابع مالی بالنسبه موثر برای« جزیره خیالی» در داستان نخست اکرانــــــــــــش بوده انـــــــد. این فیلم از فردا در آلمان و از ۱۰ روز بعد در روسیه و بریتانیا به نمایش در می آید ولی مکزیک و برزیل فقط از ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ به بعد به روی این فیلم آغوش خواهند گشود.

« تصویر» دیگر فیلم جدید اکران شده در این هفته هم بازخورد خوبی را در رسانه ها و سایت ها شامل حال خود دید تا آن جا که روتن توماموز رقم تأیید آمیزی برابر با ۸۲ درصد را برای آن ذکر کرد و فروش ۱۲.۳ میلیون دلاری در ۲۵۲۶ سالن در سطح امریکا و کانادا مجموعاً رقمی نبود که سازندگان این فیلم را ناامید و پشیمان کند. برآوردها نشان می دهد این فیلم در هفته اول تماشاگران را گرداگرد خویش دیده است که ۵۶ درصدشان زن بوده اند و ۶۴ درصد هم لااقل ۲۵ سال سن داشته اند.

اوجگیری« انگل»

باید یادآور شویم که در یک رویداد اسکاری و مرتبط با شایسته ترین جایزه سینمایی جهان، فیلم کره ای« انگل» صرفا یک هفته پس از فتح چهار جایزه اصلی اسکار در نودودومین دوره اهدای این جوایز با سوار شدن بر بال های این افتخار تازه به دوهزار سالن در سطح امریکا و کانادا گسترش یافت تا با ۵.۵ میلیون دلار سودسازی رتبه هشتم را در جدول درآمدسازان سینمای این کشورها بدست‌آورد و این در حالیست که یک هفته پیش با پخش شدن در کم تر از ۳۰۰ تالار رتبه ای فراتر از یازدهمی را کسب نکرده بود. این فیلم که شرکت توزیع کننده آن نئون است بعد از ۲۰ هفته نمایش محدود( و اینک وسیع) درامریکای شمالی ۴۵ میلیون دلار عایدی داشته که برای اثرهای غیرانگلیسی زبان رقم بالایی محسوب می شود و بر این مبنا به پنجمین فیلم پرفروش این رده و تبار در تاریخ امریکا تبدیل شده و فاصله کمی با فیلم چهارم جدول دارد که« بدون توضیحات لازم» نام دارد و ۴۵.۶ میلیون دلاری است.


منبع: iran-newspaper.ir


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of