دستمزدهای نجومی به روایت تهیه‌کننده «متری شش‌و‌نیم»

بحث دستمزدهای خارج از عرف بازیگران سرشناس در سینما و شبکه نمایش خانگی در حالی این روزها حسابی داغ است که طبق گفته فعالان این عرصه برخی سلبریتی‌ها بفروش هم نیستند و چند پروژه پرستاره این روزها در شبکه نمایش خانگی با شکست مواجه شده‌اند. چندی پیش خبرآنلاین در گفت‌وگویی به‌نقل از حامد عنقا (فیلمنامه‌نویس) از حقوق ماهانه یک میلیاردی یکی از بازیگران مرد خبر داد. او در پاسخ به سؤالی درباره دریافتی ۴۰۰ میلیونی یک سوپراستار مرد گفته بود: «۴۰۰ میلیون؟ این بزرگوار برای یک سریال شبکه نمایش خانگی یک‌میلیارد تومان گرفته است به‌طور ماهانه.»

در روزهایی که ناعدالتی در پرداخت دستمزدها بویژه در حوزه سریال‌های شبکه نمایش خانگی باعث بالا گرفتن حاشیه‌ها و دعواها بین بازیگران و عوامل سریال‌ها و سرمایه‌گذاران شده، یک تهیه‌کننده شناخته شده سینمای ایران، قاطعانه تضمین شدن فروش فیلم‌ها صرفاً بواسطه ویترین جذاب و بازیگران ستاره را رد کرده و گفته قصه و کارگردانی خوب عامل موفقیت فیلم‌هاست. سیدجمال ساداتیان در گفت‌وگویی با برنامه «سلام صبح بخیر» با تأکید بر اینکه لزوماً همه فیلم‌هایی که ستاره‌ها در آن هستند گیشه موفقی ندارند، گفته: «برخی سعی می‌کنند فیلم‌ها را ارزان بسازند تا بازیگرانی بیاورند که ویترین کارشان جذاب باشد، اما مردم قصه می‌خواهند و دوست دارند سینما ببینند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا بازیگران در ضرر فیلم سهیم هستند یا دستمزدشان تضمین شده، توضیح داده که بازیگران اگر مطمئن باشند که فیلم گیشه موفقی دارد سرمایه‌گذاری می‌کنند در غیر این صورت اگر تردید داشته باشند دستمزدشان را کامل می‌گیرند. نوید محمدزاده و رضا عطاران از جمله بازیگرانی هستند که در صدر جدول بازیگران پولساز سینمای ایران در سال ۹۷ قرار دارند. اولی طبق آمار مجله دنیای تصویر با ۱۶ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان فروش جزو امیدهای گیشه فیلم‌های غیرکمدی و دومی با مجموع فروش ۵۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دومین بازیگر پولساز سال بود. ساداتیان درباره روند کاری این دو بازیگر گفته: «عطاران خودش را مدیریت کرده و سعی می‌کند در فیلم‌هایی که قصه‌هایش با عوام جامعه ارتباط می‌گیرد، بازی کند و موفق می‌شود. اما وقتی او در فیلم‌های غیرطنز بازی کرد خیلی اتفاق خوبی نیفتاد. انتظاری که مردم از نوید محمدزاده دارند هم این است که در فیلم‌های اجتماعی ابتکار داشته باشد، کار تأثیرگذاری انجام بدهد و مردم با او ارتباط بگیرند.»

شهاب حسینی اگرچه در سال ۹۷ فیلم‌های زیادی روی پرده نداشت با وجود این همچنان جزو چهره‌های محبوب بازیگری است. در حالی که آخرین فیلم او یعنی «فروشنده» فروش بالایی داشت اما فیلم تازه او یعنی «نبات» که این روزها روی پرده اکران است توفیق چندانی در جذب مخاطب نداشت. ساداتیان درباره دلیل اینکه چرا این فیلم به فروش مناسبی دست پیدا نکرده معتقد است: «تصورم این است که شاید قصه فیلم نتوانسته اعتماد مخاطب را جذب کند. هزار نفر اولی که به سینما می‌روند به بقیه توصیه می‌کنند آن را ببینند یا نبینند. من اینها را تعقیب می‌کنم و در شبکه‌های اجتماعی می‌بینم. کسی که راضی از سینما بیرون می‌آید ۴ نفر را هم ترغیب می‌کند آن فیلم را ببینند. درباره فیلم خود ما مردم از پیمان معادی، سعید روستایی، نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار خاطره خوشی با فیلم قبلی داشتند و این کارنامه‌های درخشان به فروش فیلم کمک کرد.»

او در بخش پایانی صحبت‌هایش بار دیگر درباره عدم حضور شهاب حسینی در «متری شیش‌و نیم» با وجود اینکه کاندیدای اول سعید روستایی برای نقش ناصر خاکباز (نوید محمدزاده) بود پاسخ داده: «آمد و رفت و به این نتیجه رسید که در این فیلم نباشد بهتر است. در مجموع صلاحشان این بود که در این فیلم بازی نکند. او تردید داشت و منجر به این شد که در خدمتش نباشیم.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of