جایزه نخل طلا در دستان آلن دلون می ماند

جشنواره فیلم کن به رغم انتقادهای مطرح شده از سوی سازمان زنان آمریکا و هالیوود، در تصمیم خود برای اهدای جایزه نخل طلای افتخاری به «آلن دلون» ستاره سینمای فرانسه مصمم است.
 

به نقل از نشریه ورایتی، سازمان زنان آمریکا و هالیوود از نحوه رفتار توهین آمیز آلن دلون با زنان و مخالفت وی با فرزندخواندگی زوج های همجنسگرا و همچنین حمایت از ظهور سیاست های راست افراطی در فرانسه، انتقاد کرده است. 

در پی اعلام جشنواره کن در روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) مبنی بر اهدای جایزه نخل طلای افتخاری به این هنرپیشه، «ملیسا سیلورشتاین» بنیانگذار سازمان زنان و هالیوود اقدام دست اندرکاران برگزاری جشنواره کن مبنی بر اهدای جایزه به فردی برخوردار از ارزش های نفرت انگیز را به شدت ناامیدکننده خواند. 

سیلورشتاین در توییتی نوشت: «دلون به طور علنی به سیلی زدن به زنان اعتراف کرده است. وی با (حزب) نژادپرست و یهودستیز جبهه ملی کنار آمده و مدعی شده است که همجنسگرایی مخالف با طبیعت است». 

وی در ادامه این توییت آورد: «جشنواره فیلم کن به تنوع و شمول متعهد شده است و با تجلیل از آلن دلون به ارزش های شنیع ارج می نهد». 

جشنواره کن تجلیل از آلن دلون را اینگونه استدلال کرده که وی، بازیگری افسانه ای و بخشی از تاریخ کن است، همانطور که از «کلینت ایستوود»، «وودی آلن»، «آنیس واردا»، «ژان پل بلموندو» و «ژان پیر لئو» تجلیل شده است.

آلن دلون که بازیگر بزرگ سینمای اروپاست، در بیش از ۸۰ فیلم ایفای نقش کرده و با فیلم سازانی چون «میکل‌آنجلو آنتونیونی»، «لوکینو ویسکونتی»، «ژان پیر ملویل» و«ژان لوک گودار» و با بازیگرانی چون «رومی اشنایدر»، «ژان گابن»، «ایوه مونتان» و «لینو ونتورا» همکاری داشته است. 

در همین حال، یک سازمان فمینیستی فرانسوی موسوم به «اوزه لوفمینیسم» در مورد اهدای جایزه افتخاری به آلن دلون اعلام کرد: جشنواره کن با اهدای جایزه به وی به رغم اعترافاتش به سیلی زدن به زنان، پیامی منفی به زنان و قربانیان خشونت می دهد. 

تصمیم به اهدای این جایزه به آلن دلون در حالی اتخاذ شده که کن درصدد است به جشنواره ای کلی تر تبدیل شود.

آلن دلون سال گذشته در مصاحبه ای اذعان کرد که در زندگی اش به زنانی سیلی زده است.

وی همچنین در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که از پیدایش راستی های افراطی در فرانسه و سوئیس حمایت کرده است.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از هفته آینده برای نمایش اول شماری از مطرح‌ترین آثار سینما، با بخش‌های مختلف میزبان علاقمندان در فرانسه خواهد بود.


منبع :ایرنا


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of