بازیگرانی بزرگی كه فرصت یك‌شبه ستاره شدن را از دست دادند!

 

انتخاب نقش برای یك بازیگر از مهم‌ترین رویدادهایی است كه در طول حیات هنری وی به او فرصت می‌دهد تا با آن به اوج برسد یا در همان شكل قبلی «عادی» و ناشناس بماند؛‌ خلاصه این فوت و فن آن‌قدر اهمیت دارد كه بعضی از بازیگران افراد خبره‌ای را به استخدام خود درمی‌آورند تا در انتخاب «رل»هایشان دچار خطا نشوند.

انتخاب نقش توسط یك بازیگر از نگاه مخاطبان و تهیه‌كنندگان سینمایی نیز بسیار مهم به شمار می‌آید و تعقیب و رصد می‌شود و مطمئنا این امر می‌تواند از یك بازیگر عادی یك اسطوره بسازد یا او را از گردونه بازیگران سرشناس و مخاطب‌پسند كنار گذارد.

بازیگرانی چون جولیا رابرتز، بروس ویلیس، شون كانری و شمار دیگری از نقش‌آفرینان سینما از جمله سینماگرانی هستند كه گاه با انتخاب نقش‌های نادرست این امكان را كه یك شبه سوپراستار شوند، از دست داده‌اند و البته عموما در ادامه راه اشتباهات‌شان را جبران كرده‌اند.
***

بروس ویلیس از بازیگرانی است كه در اوایل دوران حرفه‌یی‌اش فرصت ستاره شدنش را به تاخیر انداخت. او با نپذیرفتن نقش اصلی در فیلم «روح» و سپردن آن به «پاتریك سوایزی» پس از تماشای فیلم روح از اشتباه خود احساس خوبی نداشت.
ویلیس برای جبران چنین خطایی در عالم بازیگری با حضور در فیلم «حس ششم‌» ساخته‌ «ام نایت شیامالان» كارگردان هندی الاصل آمریكا تا حدودی از خطای خود كاست.

وی در اواخر دهه ۸۰ و به ویژه به خاطر بازی در نقش جان مک کلین در سری فیلم‌های جان سخت به شهرت رسید.

ویلیس هم‌چنین دو بار برنده جایزه امی، یک بار برنده جایزه گلدن گلوب و چهار بار نامزد دریافت جایزه «ساترن» شده است.
***

شون كانر‌ی، بازیگر اسكاتلندی سینما نیز چند اشتباه كوچك در طول حیات پرثمر هنری‌اش انجام داده است.
دو فیلم پرفروش مخاطب پسند یعنی «ماتریكس»، «افسانه» «جنتلمن» می‌توانستند موقعیت او را نزد مخاطبان سینما بهتر كنند. این در حالی است كه كانر‌ی به عنوان یك بازیگر ماندگار نزد سینما دوستان مطرح است.

کانری در سال ۱۹۸۸ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم تسخیرناپذیران از آن خود کرد.
همچنین وی در فیلم‌های بسیار پرفروشی مانند مرین، انجمن نجیب‌زادگان عجیب، ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی، شکار برای اکتبر سرخ، قتل در قطار سریع السیر شرق، به نام رز، صخره، رابین هود و ماریان بازی کرده است.
طبق یک نظرخواهی او به عنوان مشهورترین و مهم‌ترین اسکاتلندی زنده انتخاب شده است. او در جولای سال ۲۰۰۰ به لقب شوالیه مفتخر و در سال ۱۹۹۹ بر طبق آرا به عنوان جذاب‌ترین مرد قرن انتخاب شد.
***

شون كانر‌ی تنها بازیگری نبود كه چوب عدم حضور در فیلم ماتریكس را خورد. ویل اسمیت هم می‌توانست ایفاگر نقشی باشد كه كیانو ریوز در فیلم ماتریكس داشت.

اما اسمیت در تداوم بازی‌های خوب‌اش فرصت اشتباهات بعدی را به خود و اسمش نداد.

ویل اسمیت تاکنون دو بار نامزد جایزه اسکار برای فیلم‌های علی (۲۰۰۱) و به دنبال خوشبختی (۲۰۰۶) شده است.
او در فیلم به دنبال خوشبختی به همراه پسرش ایفای نقش کرده است و در سال ۲۰۰۸ پردرآمدترین بازیگر هالیوود شناخته شد.
***

جولیا رابرتز هم از بازی در فیلم «بی‌خوابی در سیاتل»، «شكسپیر عاشق» و «زمانی كه تو خوابیده بودی» صرف‌نظر كرد و این نقش‌ها به ترتیب توسط «مگ رایان»، «گوئینت پالترو» و «ساندرا بولاك» اجرا شدند و آن‌ها توانستند از سینماگری عادی به چهره‌ای درخشان در نزد سینما دوستان تبدیل شوند.
رابرتز هم‌چنین در سال ۱۹۹۲ با نادیده گرفتن نقشی كه شارون استون در فیلم «غریزه اصلی» برعهده گرفت، یك بار دیگر احساس اشتباه كرد.
او به خاطر بازی در فیلم کمدی عاشقانه «زن زیبا» در سال ۱۹۹۰ لقب ستاره هالیوود را از آن خود ساخت.
***

یواکین فینیکس كه البته از جمله بازیگران كم گزیده سینماست كه عموما با حضور پررنگ‌اش در گلادیاتور در یاد سینما دوستان می‌ماند اما او حضور در فیلم‌هایی چون به «خاطرش مردن» و جیغ را در دهه ۹۰ از دست داد.
فینیکس در دیداری با پل توماس اندرسون برای حضور در فیلم «شب‌های بوگی» وارد مذاكره شد اما این گفت‌وگوها به جایی نرسید.
او هم‌چنین شانس حضور در تاریخ مجهور آمریكا را از دست داد تا ادوارد نورتون با این فیلم سر زبان‌ها بیفتد.
***

تام هنكس هم كه از بازیگران خوش اقبال و مخاطب‌پسند سینما به شمار می‌رود، یكی از نامزدهای بازی در نقش اصلی فیلم «شكست رویاها» و «رهایی از شاوشینگ» بود، اما هرگز به این پروژه‌ها راه نیافت.
او جبران این خطا و نشدن‌ها را با حضور در فیلم‌هایی چون «دالان سبز» فیلم دیگری از كارگردان «رهایی از شاوشینگ» (فرانك دارابونت) پر كرد.
هنکس در حال حاضر یکی از مردان پرطرفدار هالیوود است. دستمزد وی برای هر کدام از فیلم‌های اخیرش ۲۰ میلیون دلار آمریکا بوده است. بازی او در نقش دوست داشتنی فارست گامپ، هفتاد میلیون دلار درآمد برایش به همراه داشت.
تام هنکس تاکنون دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار بازیگری شده است. او به خاطر بازی نقش‌های قابل توجه در بسیاری از فیلم‌های محبوب و بحث‌برانگیز معروف است.
درآمد ناخالص هنکس برای ۳۱ فیلمی که بازی کرده است، چیزی در حدود سه میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که از این لحاظ در بین هنرپیشگان مقام اول را داراست.
***

وارن بیتی نیز از جمله بازیگرانی است كه برای بازی در فیلم شب‌های بوگی نامزد بود اما در این فیلم حضور نیافت. اما بزرگ‌ترین اشتباهش عدم حضور در فیلم «بیل را بكش» تارانتینو بود.
وارن بیتی در طی دوران طولانی حضور خود در سینمای آمریکا و با ساخت چندین فیلم معروف و مطرح هالیوود، خود را به یکی از مرفه‌ترین، محترم‌ترین و کاریزماتیک‌ترین شخصیت‌های هالیوود تبدیل کرده ‌است.
وی از ابتدای فعالیت‌های سینمایی‌اش در سال ۱۹۶۱، ایفاگر نقش‌های نخست بود و از سال ۱۹۶۷به بعد، به عنوان تهیه‌کننده، بازیگر خود را مطرح كرد و سپس از ۱۹۷۵ به بعد، به تهیه کنندگی، فیلمنامه‌نویسی و بازیگری روی آورد و از سال ۱۹۷۸ تاکنون، علاوه بر تهیه‌کنندگی و فیلمنامه‌نویسی و بازیگری به کارگردانی نیز پرداخت.

وارن بیتی خارج از دنیای سینما نیز یکی از فعالان نهضت‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

————-

منبع : ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of