بازگشت کاراکترهای نوستالژیک به پرده سینما

بعد از اکران لایو اکشن «علاالدین» در سینماهای جهان و فروش نسبتاً موفق آن، بر آن شدیم نگاهی به روند فعالیت‌های شرکت والت دیزنی در این زمینه داشته باشیم.

تاریخ تأسیس شرکت والت دیزنی به سال ۱۹۲۳ برمی‌گردد. والت دیزنی و برادر اولیور دیزنی یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی راه انداخته بودند، شرکت به سرعت توسعه پیدا کرد و توانست راه رسیدن به یک استودیو بزرگ هالیوودی را سریع طی کند، به طوری که حالا و بعد از نزدیک به یک قرن از تأسیس آن، مالک شهربازی‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و بسیاری شرکت‌های تابعه از جمله پیکسار و ماورل اینترتیمنت نیز هست.

کاراکترهای نوستالژیک در سینما,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

بازسازی بهتر است یا خلق شخصیت جدید؟

نکته قابل توجه درباره این شرکت غول‌پیکر این است که چند سالی می‌شود آن‌ها در کنار ساخت انیمیشن‌ها و کاراکترهای جدید، روی ساخت دنباله آثار قبلی یا بازسازی انیمیشن‌های قدیمی هم کار می‌کنند، فیلم‌هایی که اتفاقاً هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و با فروش‌هایی بالایی که داشته‌اند، به نظر می‌رسد سازندگان را در ادامه این مسیر بیشتر ترغیب می‌کند.

کاراکترهای نوستالژیک در سینما,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

روند صعودی این اتفاق را مخصوصاً امسال (۲۰۱۹) به وضوح می‌توان در نمایش آثار تولید شده این شرکت دید. لایو اکشن «علاالدین»، «دامبو» و «شیرشاه» از آثار بازسازی شده هستند که همین امسال اکران می‌شوند. «داستان اسباب‌بازی ۴» و «یخ‌زده ۲» از انیمیشن‌ها و «مری پاپینز» فیلمی هستند که بر دنباله خود ساخته شدند.

شرکت والت دیزنی پیش از این فیلم‌های «آلیس در سرزمین عجایب»، «سیندرلا»، «دیو و دلبر»، «مالیفیسنت»، «کریستوفر رابین» و قسمت اول «کتاب جنگل» را ساخته و اکران کرده‌بود و هرکدام از آن‌ها در زمان اکران به اندازه قابل توجهی دیده شدند. حالا این شرکت برنامه ساخت فیلم‌های «کتاب جنگل ۲»، «مولان»، «سفیدبرفی»، «مالیفیسنت ۲»، «پینوکیو»، «شمشیر در سنگ»، «پیترپن» و چند نام دیگر که هنوز جزئیات آن‌ها اعلام نشده را در دستور کار دارد.

کاراکترهای نوستالژیک در سینما,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

نوستالژی در خدمت صنعت سینما

والت دیزنی به دنبال زنده کردن خاطراتی است که خودش سال‌ها قبل برای مخاطبان کودک و نوجوان ساخته و حالا آن‌ها بزرگ شده‌اند و شاید بهترین راه برای کشاندن دوباره‌شان به سینما استفاده از همین لایو اکشن‌ها باشد.

در زمانه‌ای که رسانه‌ها و برنامه‌های متنوعی برای سرگرم کردن نسل جدید وجود دارد، غول انیمیشن سازی دست به بازسازی و ساخت دوباره آثار کلاسیک خودش می‌زند و این‌بار به جای آن‌که تماماً توجه خود را بر کودکان و نوجوانان قرار دهد، بزرگترهای آن‌ها را مخاطب قرار می‌دهد، با در نظر گرفتن این نکته که هر پدر و مادری با فرزندش به سینما می‌رود و فیلم دوران کودکی آن‌ها برایش جذابیت هم دارد.

حالا دیزنی پلان به پلان و سکانس به سکانس با گریم، طراحی صحنه و لباس منحصر بفرد همان کارتون قدیمی را این‌بار با آدم‌های واقعی در دنیای واقعی بازسازی می‌کند و نتیجه‌ای که از آن گرفته، نه تنها در صنعت سینما و میزان فروش شرکت که در میزان تأثیرگذاری فرهنگی نسل جدید هم مؤثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of