چرا «اَنگل» ساخته «بونگ جون هو» باید برنده اسکار بهترین فیلم شود؟

فیلم« اَنگل» موفقیت خویش را با نخستین نمایش جهانی در فستیوال کن شروع کرد، جایی که جایزه نخل طلایی بهترین فیلم را به خانه برد و در ادامه هم از طرف جوایز گلدن گلوب و بفتا برترین فیلم خارجی سال گردید و همینطور نخستین فیلم آسیایی نام گرفت که موفق به کسب جایزه بهترین بازیگری از انجمن بازیگران آمریکا می شود.

این فیلم در نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز در شش شاخه من جمله شایسته ترین فیلم، کارگردانی، فیلم بین المللی، فیلمنامه اصلی، تدوین و طراحی تولید نامزد کسب جایزه است و همچنین اثری موفق در گیشه نیز بوده و ۷۳ میلیون دلار در سینماهای کره جنوبی و ۳۰ میلیون دلار هم در گیشه آمریکا فروخته است. چه بسا اگر« اَنگل» دست خالی مراسم اسکار را ترک کند باز هم چیزهای متعددی برای افتخار کردن دارد.

« اَنگل» هفتمین ساخته بلند« بونگ جون هو» و راوی داستان خانواده چهار نفره« کیم» از طبقه کارگر جامعه است که یک به یک به داخل خانواده بسیار ثروتمند« پارک» رخنه می کنند. درآغاز پسر خانواده بعنوان مدرس خصوصی انگلیسی وارد خانواده« پارک» می شود و بعد از آن زمینه آمدن خواهرش را به عنوان یک درمانگر فراهم می کند. پدر و مادر خانواده« کیم» هم در قالب راننده و آشپز کم کم قسمتی از زندگی این خانواده متمول می شوند.

« بونگ جون هو» قبل از این فیلم های« برف شکن»( ۲۰۱۳) و« اوکجا»( ۲۰۱۷) را به زبان انگلیسی ساخته بود ولی فیلم« اَنگل» بطور کامل در کره جنوبی اتفاق می افتد و اصلاً دیالوگ انگلیسی در فیلم وجود ندارد و به همین علت این فیلم در شاخه برترین فیلم بین المللی( غیرانگلیسی) جوایز اسکار نیز نامزد است، نامزد شدن در دو شاخه بهترین فیلم و برترین فیلم بین المللی همچنین دستاوردی بزرگ برای این فیلم آسیایی است.

در طول تاریخ ۹۱ ساله برگزاری جوایز اسکار تنها ۱۲ فیلم غیرانگلیسی توانسته اند به جمع نامزدهای نهایی شاخه برترین فیلم راه یابند ولی هیچ یک موفق به کسب جایزه نشده اند و در شرایطی که آکادمی امسال« انگل» را سزاوار اسکار بهترین فیلم بداند دست به انتخابی تاریخ ساز زده است.

در بخشی از فیلم« کی تائک» پدر خانواده فقیر« کیم» خطاب به همسرش در مورد خانواده« پارک» می گوید:” آن ها پولدارند اما هنوز عالی هستند و خوب هستند زیرا پولدارند و اگر من هم پول داشتم، خوب می بودم. ولی از طرف دیگر آقای« پارک» که شخصیتی پدر سالارانه در خانواده دارد تحمل بوی بد بدن آقای« کیم»، راننده اش را ندارد و قادر نیست بوی مشمئز کننده فقر را تحمل کند.

این فیلم کماکان با مخاطب رابطه برقرار می کند و علل آن احساس قدرتمند طنز اجتماعی در آثار« بونگ جون هو» است که دیگر نقطه قوت این کارگردان کره ای در کنار قابلیت داستانگویی اوست. ساختار فیلم بسیار دقیق است و سرعت روایت داستان نیز کاملاً از قبل آماده شده است.

فیلمی که در در قالب یک کمدی آغاز می شود و درادامه تبدیل به تریلر هیجانی می شود و با یک تراژدی ویرانگر به پایان می رسد. قهرمان های قصه عمیقا عیب دارند و ضدقهرمان ها دلسوزی مخاطب را برمی انگیزند. این فیلم را میتوان نمونه ای از فیلمسازی کلاسیک در بهترین و ارزشمندترین شکل آن وصف کرد.

« بونگ جون هو» پایان بدبینانه فیلم را” تیر خلاص” وصف کرده است.

به طور کلی رغبت آکادمی اسکار به طرف دریافت حس خوب از فیلم است ولیکن فیلم« اَنگل» آنقدر فیلم مشغول کننده ای است که ممکن اعضای آکادمی را به حرکت بر خلاف جهت عُرف اسکار مجبور کند.


منبع: ایسنا


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of