«انیو موریکونه» خالق موسیقی فیلم خوب، بد، زشت درگذشت (+ بیوگرافی انیو موریکونه)

آهنگ ساز مشهور ایتالیایی و خالق موسیقی فیلم «خوب، بد، زشت» در ۹۲ سالگی درگذشت.

انیو موریکونه، آهنگساز معروف ایتالیایی و برنده جایزه اسکار و خالق موسیقی فیلم «خوب، بد، زشت» در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

موریکونه بیش از ۵۰۰ موسیقی را برای فیلم و سریال های تلویزیونی ساخت؛ از سه گانه «دلار» اثر «سرجیو لِئونه» گرفته تا «هشت نفرت انگیز» کوئنتین تارانتینو که در سن ۸۷ سالگی اسکار بهترین موسیقی را برای این آهنگ ساز بزرگ به ارمغان آورد.

انیو موریکونه,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

بیوگرافی انیو موریکونه

انیو موریکونه متولد ۱۰ نوامبر سال ۱۹۲۸ آهنگ ساز، تنظیم کننده و رهبر ارکستر ایتالیایی بود. طی ۶ دهه انیو موریکونه برای بیش از ۵۰۰ اثر سینمایی و تلویزیونی موسیقی نوشته است. علاوه‌براین، افزون بر ۱۰۰ اثر مستقل در زمینه های دیگری چون موسیقی برای ارکستر های بزرگ یا مجلسی، کنسرتو هایی برای پیانو و دیگر سازها، آثار کرال، و قطعاتی برای باله از دیگر ساخته های اوست.

او با کارگردانان بسیاری چون سرخیو لئونه، برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، اُلیور استون، کوئنتین تارانتینو، جوزپه تورناتوره و پیر پائولو پازولینی همکاری داشته است. آثار وی در حدود ۳۰ پارتیتور برای فیلم هایی با گونه وسترن را شامل می شود که یک مشت دلار (۱۹۶۴)، بخاطر چند دلار بیشتر (۱۹۶۵)، خوب بد زشت (۱۹۶۶)، و روزی روزگاری در غرب (۱۹۶۸) من جمله اند. موسیقی برای روزی روزگاری در آمریکا (۱۹۸۴)، ماموریت (۱۹۸۶)، تسخیرناپذیران (۱۹۸۷)، سینما پارادیزو (۱۹۸۸)، هملت (۱۹۹۰)، باگزی (۱۹۹۱)، افسانه ۱۹۰۰ (۱۹۹۸)، مالنا (۲۰۰۰)، هشت نفرت انگیز (۲۰۱۵)، و مکاتبه (۲۰۱۶) از آثار دیگر اوست.

موریکونه را شاید بتوان پرکارترین آهنگ ساز فیلم در جهان دانست. روزنامه گاردین در فوریه سال ۲۰۰۱ با انتشار مقاله ای وی را «موتزارت سینما» لقب داد.

انیو موریکونه,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی
منبع: باشگاه خبرنگاران
ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of