اظهارنظر چهره های معروف در در مراسم گشایش داوری‌های جشن شانزدهم سینما

مدیرعامل خانه سینمای ایران در، تاکید کرد نباید به مدیران آدرس غلط داد تا آنان هم مسیر را اشتباه نروند.

آئین گشایش شانزدهمین جشن سینمای ایران شب گذشته ۱۵ تیر ماه با حضور محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما، اعضای هیات مدیره، محمد بزرگ نیا دبیر جشن، مازیار میری مدیر اجرایی، شورای سیاستگذاری داوران این دوره و اهالی رسانه در تالار سیف الله داد برگزار شد.

کامران ملکی مجری مراسم، در ابتدای برنامه با اشاره به برگزار نشدن جشن سینمای ایران در دو دوره گذشته گفت: «بیش از دو سال در برگزاری این جشن بزرگ وقفه افتاد. البته ما پانزدهمین دوره جشن را خیلی با شکوه برگزار کردیم. امروز هم مازیار میری مدیر اجرایی جشن پانزدهم و شانزدهم سینمای ایران برنامه‌ای در نظر گرفته است تا بتوانیم از تلاش‌های کیومرث پوراحمد دبیر جشن قبلی سینمای ایران قدردانی کنیم.»

در ادامه محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما، فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره و محمد بزرگ نیا لوح تقدیری را به پور احمد اهدا کردند.

پوراحمد: همه عذاب کشیدیم

پس از آن پوراحمد، دبیر پانزدهمین جشن سینمای ایران گفت: «من در مراسم این جشن با کیفی روی دوش مثل همیشه روی صحنه حاضر شدم. روز بعد یکی از مطبوعات نوشته بود، دبیر جشن با کیفی روی دوش خیلی عجیب و غریب روی صحنه حاضر شد. هر چی فکر کردم متوجه این عجیب و غریب نشدم. امیدوارم حالا اینگونه نیامده باشم.»

او افزود: «من در زمان جشن پانزدهم قرار بود اولین تئاترم را روی صحنه ببرم. به همین دلیل درگیر تمرین‌های آن بودم. وقتی از من دعوت کردند گفتم که بلد نیستم دبیری کنم. اما مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد که مازیار میری هست و خیالت راحت باشد. من خیلی استرس اجرای تئاتر را داشتم . میری همه زحمات جشن را به دوش کشید.»

پور احمد با اشاره به مدیریت قبلی سینمای ایران گفت: «آن زمان ما به مدیریت وقت تاکید می‌کردیم که تو پشت میز نشین هستی و یک روز می‌روی. کاری کن تا خاطره خوبی به جا بماند. ما هم می‌رویم اما باز فیلم‌هایمان همیشه باقی می‌ماند. همه ما در آن زمان عذاب کشیدیم. من ۶ سال فیلم نساختم.»

عسگرپور: به دنبال وفاق دوباره هستیم

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در این مراسم گفت: «برای همه ما جای خوشحالی دارد که امروز آمادگی خود را برای برگزاری جشن شانزدهم اعلام می‌کنیم. سال گذشته در این ایام همه ما جلوی در خانه سینما ایستادیم تا آن را باز کنیم. آن ایستادگی ثمراتش همین جشن امسال است.»

او افزود: «جشن امسال باید محل وفاق مجدد باشد. همه این خانواده در دوره گذشته در مقابل یک طوفان سهمگین قرار گرفتند. برخی از ما جدا شدند، برخی از آنها البته بازگشتند. ما باید کمک کنیم تا دوباره این وفاق شکل بگیرد.»

عسگرپور تاکید کرد: «رسیدن خانه سینما به نقطه ایده‌آل بخشی دست دولتمردان، بخشی دست فرهنگ و… است. قبل از این دوره هم البته ما مشکلاتی داشتیم. به طور نمونه در آئین نامه جشن. همیشه این موضوع باعث می‌شد که داوری در مسیری قرار بگیرد که ایراداتی نداشته باشد. البته ما اصولا خیلی در ایران جشن و جشنواره را خوب برگزار نمی‌کنیم. در جشنواره فجر هم دیده‌ایم حتی با بهترین ترکیب داورها ما باز هم نسبت به نتیجه انتقاداتی داریم.»

او ادامه داد: «البته در خانه سینما بعد از سفر آکادمی اسکار به ایران، با تبادل نظر آئین‌نامه بهتری برای جشن تدوین شد. امیدوارم امسال هم از جهت داوری وضعیت بهتری داشته باشیم. امسال سال وفاق و همدلی است.»

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به برگزاری جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم فجر گفت: «ممکن است برگزاری جشنواره فجر به سمتی برود که ۱۱ سال پیش هم تجربه شده بود. اما این جشنواره اگر به شکل فعلی به کار خود ادامه دهد دیگر غیرقابل اداره می‌شود. به طور مثال باید درباره بخش بین‌الملل و بازار این رویداد بیشتر تبادل نظر صورت گیرد. بودجه زیادی برای این بخش‌ها در نظر گرفته می‌شود. یا اکران فیلم‌ها همزمان در تهران و شهرستان‌ها در جشنواره فجر باید مورد بازنگری قرار گیرد. این پتانسیل‌ها باید از جشنواره فجر جدا شود و در طول سال آن‌ها را پراکنده کنیم.»

او افزود: «بخش مسابقه سینمای ایران که همیشه محل دعوا است. همه کسانی که جایزه می‌گیرند و یا نمی‌گیرند با هم دعوا می‌کنند. متاسفانه برخی همکاران در دوره‌های مدیریتی گذشته ادرس‌های غلطی به مدیران دادند به طوری که دوباره برخی سیمرغ را برگرداند و حتی اضافه کردند. در صورتی که حذف این سیمرغ‌ها بر اساس یک بحث کارشناسی بود. همه باید کمک کنیم تا آدرس غلط به مدیران ندهیم تا آنها نیز درست تصمیم گیری کنند.»

مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: «در دوره قبلی آقای پوراحمد تلاش کردند تا جشن بزرگ و آبرو مندی برگزار کنیم. مازیار میری هم در کنار او تمام مسئولیت‌ها را برعهده گرفت. البته وی همیشه در فعالیت‌های صنفی پیش قدم است. امسال مرد بزرگی پذیرفت تا دبیر جشن سینمای ایران شود. امیدوارم او هم موفق باشد.»

بزرگ‌نیا: قول می‌دهم از آرای داوران صیانت کنم

محمد بزرگ نیا دبیر شانزدهمین جشن سینمای ایران گفت: «شما دوستانم در داوری جشن سینما مسئولیت بزرگی را قبول کرده‌اید و امیدوارم نتایج آن خوب و بدون حاشیه باشد. البته جا دارد از تهیه‌کنندگان، شواری سیاست‌گذاری، روسای صنوف هم تشکر کنم.»

او تاکید کرد: «همیشه نتایج داوری با حرف و حدیث همراه است. دبیر در جشن سینما مسئولیت مدیریتی دارد. دبیر ترکیب داوران را انتخاب نمی‌کند، بلکه وظیفه او حفظ و صیانت از آرای داوران است. من از طرف خودم و مدیر اجرایی جشن این قول را می‌دهم که در حد توانم از آرای شما صیانت کنم.»

بزرگ‌نیا در پایان گفت: «یکی از مشکلات داوری در جشن سینما این است که بخشی از این داوران خودشان فیلم دارند. اما بدانید در این دوره از جشن که قرار است ما آثار چندین سال را بررسی کنیم اتفاقا با مشکل بیشتری در این زمینه روبرو بودیم. ما در کانون کارگردانان نتوانستیم داورانی را معرفی کنیم که امسال فیلم نداشته باشند. اما قطعا داوری دو مرحله ای این مشکل را برطرف می‌کند.»

در این مراسم هنرمندانی همچون رویا تیموریان‌، مسعود رایگان‌، فرهاد توحیدی، محمود کلاری‌، ناصر چشم‌آذر‌، امین تارخ، همایون ارشادی‌، سیامک شایقی‌، روح‌الله حجازی،‌ حمید نعمت‌الله، کاوه سجادی حسینی‌، محسن امیریوسفی،‌ مازیار میری‌، آریا عظیمی‌نژاد‌، کمال تبریزی‌، محمدعلی باشه آهنگر‌، سروش صحت‌، سیمون سیمونیان و… حضور داشتند.

منبع : خبر آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of