آخرین اظهارات مسعود فراستی: اصغر فرهادی ذره ای هم آی کیو ندارد / کیشولوفسکی یک فیلمساز هویت باخته است

 

مسعود فراستی منقد مشهور سینمای ایران در گفت و گو با همشهری جوان درباره مسائل مختلف سخن گفته است که بخشی از آن در ذیل می آید…

● دروغ نسبی است یعنی چه؟ این دریوری را قبلا مخملباف گفته، سروش هم تئوریزه اش کرده، الان هم تو به شکل دیگری می گویی.حرف غیر علمی است، مگر در جامعه ما چه خبر است که در جوامع دیگر نیست ؟

● یک ساعت بعد از نمایش فیلم «جدایی نادر از سیمین» گفتم این سرگذشت خود فیلمساز است. می خواهد برود رویش نمی شود. رفت! آدم اهل علم می تواند برود، من هم تشویقش می کنم که برود دانشمند فیزیک اتم شود. چون علم جهانی است اما هنر را من جهانی نمی بینم. هنر با ریشه هایش معنی پیدا می کند. من یکسال قبل از رفتن این آدم، پیش بینی کردم. بر عکس کیارستمی، کمی آی کیو هم ندارد که بفهمد آنجا کارش تمام است. تو آنجا می خواهی درباره انسان حرف بزنی؟ در تاریخ یک آدم نمی شناسم که راجع به انسان کلی حرف زده باشد. همه درباره انسان معین حرف می زنند. انسان زمان مند و مکان مند. منتهی بعضی وقت ها آن قدر این خوب گفته می شود که می تواند تعمیم پیدا کند.

● اصلا تو چکاره ای که داری درباره اخلاق ذحرف می زنی؟ من هیچ آدمی را نمی شناسم در این مرتبه باشد. سینما که هیچی!

● من می گویم «جدایی…» فرم مبتذلی دارد. دوربین روی دست که تشخص اصلی فرمش است بی معنی است. مد قلابی است که مطلقا برای رفتن به درون آدم ها به کار نمی رود. دوربین ایستا، با وقار و در کلوزآپ هاست که می تواند ما را به درون آدم ببرد. دوربین لرزان گهواره ای من را حداکثر به محیط نزدیک می کند نه به آدم.

● بنده یکی از دعواهایی که با مرتضی(آوینی) داشتم سر «قصه های مجید» بود. من خوشم می آمد اما نقد مرتضی به صاحب اثر میرسید و یک جمله خیلی عجیب وغریب تویش بود: فیلمساز توانسته من خودش را از بین ببرد و ظرف واقعیت بشود. فکر می کنم چنین چیزی غیر ممکن است. حتی در «روایت فتح» هم چنین اتفاقی نمی افتد، چه برسد به سینمای قصه گوی اینطوری. فیلم های بعدی نشان داد که ابتذال در فیلم های پوراحمد هست. اگر مرتضی بود، می گفت حق با توست، این تئاتر آخرش…۳۰ سال است من چیزی به این مزخرفی ندیده ام. بنابراین تک فیلمهایی که بتوانم دفاع کنم داریم. ولی فیلمسازی که صاحب جهان و سبک باشد نمی شناسم چون نمی شناسم خیلی با احتیاط از آن فیلمهایی که می پسندم دفاع می کنم.

● فرهادی که خیلی زود است. یکی و نصفی فیلم بیشتر ندارد و این کارهایش دستگرمی است اما مهرجویی ابدا دنیایی ندارد. تقوایی هم ندارد. تنها کسی که نیمچه دنیای فسیل درب و داغانی دارد کیمیایی است که آن هم ادای دیروزش را در می آورد.

● فیلم های حاتمی مطلقا دنیایی ندارد که بشود گفت جهان این آدم این است، این شخصیت هایش است و این تلخ اندیشی یا شوخ وشنگی اوست. کیمیایی داشت: رفاقت، انتقام، یک جور آنارشیسم فردی،، مردنی که همیشه دوست داشته. این دنیای کاریکاتوریزه شده چون ادای گذشته را در می آورد. در دو یه فیلم حاتمی کیا یا مجیدی هم پیدا می کنید؛ در «پدر»، «بچه های آسمان» و «رنگ خدا» المان هایی را می بینید ولی خیلی زود از بین می رود و کاریکاتوریزه می شود. بیضایی هم اصلا ندارد. هر چقدر در نمایشنامه نویسی، قلم، نثرو…جهان داشته باشد اما در سینما خیلی پیش پا افتاده، دنیایش را در آن مدیون بلوکه می شود و جلو نمی رود. سبک هم ندارند. آدم وقتی سبک دارد که به پختگی رسیده باشد و تکرار المان فرمی اش آرام آرام بتواند سبکی بسازد. چون این دو را نداریم، دفاع از فیلم هرکسی، نباید به دفاع از آن آدم برسد. مگر اینکه ده فیلم از این آدم ببینیم که معلوم باشد چنین مسائلی دارد و این نکات فرمی اش است. حالا فرم هایش پخته و به سبک نزدیک می شود.

● همه سینمای آمریکا سینمای ملی شان است. حتی فیلم های مبتذل و آشغالش. فرهنگ و لایف استایل آمریکایی تویش هست. معلوم می شود که این سینما آینه این آدم هاست. سینمای ما آینه آدم هایمان نیستند. فیلم ها نه آینه جامعه اند و نه آینه فیلمساز. کجا «مهاجر» می دهد «گزارش یک جشن»؟ کجا «نیاز» می دهد «هوو»؟ کجا «گاو» می دهد «بمانی»؟

● «گزارش یک جشن» ظاهرا مربوط به واقعه دو سال پیش است. کی دارد این واقعه را می بیند و چه جوری؟ اگر کیانیان خود فیلمساز باشد، فاجعه است. بویی از «مهاجر» تویش نیست. مگر می شود در بحث هنر، تحول تیپ مخملباف باشد و هر ورز لباس عوض کند؟ آن من کجاست؟ به نظرم آدم های سینمای ایران ابدا صاحب فردیت نیستند. آینه کج و معوج اوضاع هستند.هی به آقایان می گوییم چرا نمی توانید یک کار درست کنید، می گویند آقا شرایط نمی گذارد، اختناق است و… این بساط را جمعش کنید!هنر قرار است در هر شرایطی کاری بکند.

● بدی ما این است که جامعه خیلی زود روی خوش به ما نشان می دهد. یکی و نصفی فیلم ساخته و یکهو شده فیلمساز؟ خبری نیست جان خودت ! مشق نوشتی همین فاسدت می کند و ظرفیتش را نداری. هر چقدر دیرتر جامعه به تو رو کند امکان نجات یافتنت بیشتر می شود. تازه این دوستانی که این همه ادعا دارند، پشت مردم هستند. مردم جلوترند. همان مردمی که اشتباه زیادی می کنند. فیلم فارسی های قبل انقلاب به مردم الگو می دادند. فیلم فارسی های بعد انقلاب عقب مردم هستند. سینمای روشنفکری هم همینطور. دلیلش این است که دوستان ما با مردم زندگی نمی کنند. تا موقعی که دارد «بچه های آسمان» را می سازد خانه اش پا منار است و ماشینش هم پیکان قراضه. موقعی که دارد «آواز گنجشک ها» می سازد، ماشینش شاسی بلند است و خانه اش هم بالای شهر. من نمی گویم در آن پیکان بمان، ولی می گویم نمی شود و نتیجه نمی دهد. یک زندگی است دیگر.کار و زندگی یکی است. حیات هنری در دوستان نیست. زندگیشان یک ساز می زند، فیلم ساز دیگر.

● من اصلا کیشلوفسکی را دوست ندارم. یک فیلمساز هویت باخته که از نظر فرمی هم مال نیست. به هیچ وجه آبم با تارانتینو توی یک جوب نمی رود. از این پست مدرن بازی های امروزی به هم نمی ریزم .فکر نمی کنم «۲۱ گرم» خیلی مهم باشد.«عشق سگی» فیلم بهتر و منسجم تری است. همه اینها را تعقیب می کنم اما هیچکدام به جایی نرسیده اند که بیایند توی مثال هایم. اصلا راحت بگویم: فکرمی کنم جهان، جهان کوتوله هاست. قبلا جهان آدم های قد بلند بود.

● من اولین آدمی در ایران هستم که از حاتمی کیا تعریف کردم. «دیده بان» و «مهاجر» به اسم من است. میرکریمی و مجیدی هم همینطور. وفتی «کودک و سرباز» را گفتم خوب است هنوز هیچکس ندیده بود. «کافه ستاره» هم همینطور. هم در دفاع جلوترم وهم در حمله. مسلما اگر فیلم خوب ببینم از بقیه بیشتر خوشحال می شوم. شوق من بر خلاف آنچه مرسوم است به شدت سرپاست.

● نقد «مادر» من که چاپ شد، آقای سیدرضا حسینی، مترجم بزرگ و خدابیامرز به من گفت: از صبح تا حالا دو بار این را خوانده ام. معتقدم که هیچ نقدی در تاریخ ایران به این درستی و صراحت نیست. گفت من فکر می کردم «مادر» خوب است، ولی با نقد تو متقاعد شدم که فیلم بدی است. راجع به «هامون» هم که تهمینه میلانی آمده بود دفتر مجله سوره گفت: این نقد «هامون» مرا کشته. من مطلب در دفاع از فیلم نوشته ام اما الان فکر می کنم نظر تو درست است. به نظرم این دو اتفاق معنی اش این است که ماعادت به این نوع نقد نداریم و گرنه من نه ادای مخالف گویی را در می آورم و نه سعی دارم به قول بعضی از بچه ها بوادوزر باشم. در حالی که در فرنگ این نوع نقد و بدتر از این هم مرسوم است. ما نقد صریحی که بگوید فیلم هست و در عین حال "من" را بنمایاند نداریم. قرار است من در آن پنهان نشوم و سلیقه و لحن من باشد. این لحن در زندگی من هم هست. در آشپزی وقتی غذایی را جلوی من می گذارند {اگر خوشم نیاید} همان اولین جمله ام این است که: "این چقدر خرابه، این در نیامده!" این واژه ها، واژه های زندگی من هم هست. از این چیزی که هست، ناراضی نیستم، ولی امیدوارم به دامش نیفتم.

● من در ۱۶ سالگی یک نقد چهار خطی در روزنامه فردوسی نوشتم.خسرو دهقان، احمد امینی و سیروس الوند هم نقد داشتند. یک نفر خوانده بود و می گفت:"ا…اینکه همین الانه!"هنوز همان آدم هستم. می شود این آدم را نپذیرفت. می شود هم پذیرفت. ولی چند تا نکته را همیشه رعایت می کنم. مثلا اینکه با دل خودم حس می کنم. برای این دل هم زحمت کشیده ام و تربیتش کرده ام. با سینمای کلاسیک پرورشش داده ام و یک متر هم دارد این دل. به همین دلیل اغلب فکر می کنم سرش کلاه نمی رود. با مغز خودم هم می اندیشم. اصلا کاری ندارم رابین وود که منتقد خیلی خوبی است یا سانتاگ که آدم خیلی متفکری است راجع به سینمای ایران چه می گوید. در این مورد،دری وری می گویند و بی سواد هستند.

● همه نقد های فرهنگی را می خوانم اما راستش نقد های ایرانی را نه. بدون اینکه بخواهم به کسی وهین کنم، غیر از یک تعداد کم که فکر می کنم منتقد هستند، بقیه را نمی خوانم. ممکن است همینطوری دید بزنم تا ببینم فلان آدم پرسروصدا چه می گوید ولی تقریبا همیشه در این دید زدن ها مایوس شده ام. فکر می کنم دوستان صاحب سلیقه نیستند. در منطق من، آدمی که از فیلمی دفاع می کند، نه باید از ضدش دفاع کند، چنین چیزی یعنی آشفتگی. به نظرم دوستان همینطور باج می دهند. این باج دادن سلیقه شان است که سلیقه بدی است.

● متر من درباره فیلم های ایرانی و فرنگی یک متر واحد است؛ فرم. فیلم را با فرم سینما مقایسه می کنم.

● قطعا «شرط اول» که من یک ستاره به آن داده ام از «جدایی نادر از سیمین» که به آن صفر دادم، پایین تر است. من فرم را در ایران مینیمم نگاه می کنم. در شرط اول طرف چیزی دارد می گوید و به اندازه ای که فرم دارد آن حرف را بیان کرده. بقیه اش را هم بیان نکرده. حرفی که می خواسته بزند را با بدبختی، لکنت و ناتوانی نصفه و نیمه زده و این می شود یک ستاره «جدایی…» اما حرف و فرمش معلوم نیست. ادای فرم در می آورد. فرم اطوار نیست. اینکه من دوربین روی دست دارم اما تو نداری از نظر من یک امتیاز کمتر است نه بیشتر. پس چی داری می گویی با چه فرمی و چقدرش در آمده. اولین مساله این است اما اینجا تمام نمی شود، بعدش با حرفت هم کاردارم. اگر داری تبلیغ ضد انسان و فاشیسم می کنی، من فیلم را می زنم و شوخی هم ندارم.

● از نظر سینمایی همچنان «اخراجی های دو و سه» وقطعا یک از هردو بهتر است. اما چیز مهمی در یک هست که توی دو خیلی کمتر می شود و در سه کاملا به ضدش در می آید، احترامی است که به مردم گذاشته می شود. این برای من مهم است.

————-

منبع : دنیای سینما

ممکن است شما دوست داشته باشید

58
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
58 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
پرشیاحسن خاکپورفوادیولبارسمحمد1933 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
نیوشا
Guest
Member
نیوشا

لعنت بر اصغر فرهادی وطن فروش 😡

محمد شاه رجبیان
Guest
Member
محمد شاه رجبیان

jack:این …..کیه که بخواد نظر بده.راجر ایبرت گفته جدایی بهترین فیلمه ساله. اون وقت این ببو میا این طوری میگه!

راجر ایبرت این اواخر عقل و هوش درستی نداشت وگرنه اینو نمیگفت… با این حرف همه نقد های خوب گذشتش را زیر سوال برد… این امکان هم هست که اصلا این فیلم را ندیده باشه و فقط به مبلغ چک شمقدری توجه کرده باشه!!!!!!

mr.ka
Guest
Member
mr.ka

امممممل:با اون دسته از بروبچ که تعریف وتمجید غربیا ذوق زده شون میکنه که حرفی ندارم(آخه من املم اونا خیلی باکلاس حرف همو نمیفهمیم) ولی اون دسته از رفقائی که خودشون فکر میکنند خدائیش دفاع دشمنامون از این فیلم زنگ خطر نیست تا حدی خوششون اومده که آنجلیا جولی خودش پیشنهاد داده تو فیلمای این کارگردان بسیار روشن فکر بازی کنه(جالبه باز ایشون ناز کرده) بعدشم دانشمندائی که میگن خود فراستی بیاد بنویسه اصلا ***یدن منتقد یعنی چی(تو رو خدا دوتا کتاب بخونید بعد نظر بدین) پیشنهاده آنجلینا یک شایعه بوده فدات شم 🙂 درسته آنجلینا کشورهای خاورمیانه مخصوصا ایراتو… ادامه »

امممممل
Guest
Member
امممممل

با اون دسته از بروبچ که تعریف وتمجید غربیا ذوق زده شون میکنه که حرفی ندارم(آخه من املم اونا خیلی باکلاس حرف همو نمیفهمیم)
ولی اون دسته از رفقائی که خودشون فکر میکنند
خدائیش دفاع دشمنامون از این فیلم زنگ خطر نیست تا حدی خوششون اومده که آنجلیا جولی خودش پیشنهاد داده تو فیلمای این کارگردان بسیار روشن فکر بازی کنه(جالبه باز ایشون ناز کرده)
بعدشم دانشمندائی که میگن خود فراستی بیاد بنویسه اصلا نفهمیدن منتقد یعنی چی(تو رو خدا دوتا کتاب بخونید بعد نظر بدین)

ماسپادانا
Member
Member
ماسپادانا

فراستی فقط موقعی به درد می خوره که از یه فیلم بدت بیاد

مجيدزاده
Guest
Member
مجيدزاده

منتقد نادان تلویزیون *** بهتراز تو نمیشه

بشرا
Guest
Member
بشرا

فراستی تو یه ******* بیش نیستی

Farid
Member
Member
Farid

اینکه یه آدم بسیار سفیه بشینه تو خونش و از هر شاهکاری ایراد بگیره و بگه تارانتینو آدم نیستو کیشلوفسکی کی بلده فیلم بسازه، کار شاقی نیست برادر!
اگه راس میگی بیا تو گود و خودتو بیازما!
به دیوانه ای گفتن چرا دیوونه شدی؟ گفت که من میگفتم همه دنیا دیوونن، همه دنیا گفتن نه تو دیوونه ای! متاسفانه رای با اکثریت شد!! حکایت فراستیه

وحيد شاه
Guest
Member
وحيد شاه

چرا ما تحمل مخالف و نداریم شما هم ازش انتقا کنید نمیشه همه همون چیزی و دوست داشته باشن که ما دوست داریم که اونوقت میشه وضعیتی که الان توشیم باید از هرچیزی حتی اگه دوستش هم نداریم تعریف کنیم بیایید به جایی اینکه به فراستی توهین کنیم نقد مثبتی در جوابیه بدیم تا از تمام چیزایی که دوست داریم دفاع کرده باشیم با توهین به فراستی جدایی فیلم خوبی نمیشه با نقد فراستی هم فیلم بدی نمیشه. تحملمون زیاد کنیم

فرشاد
Guest
Member
فرشاد

ss:عالی بود حرفاش ، کاش دوستان یکم مطالعه داشتن بعد نظر می دادن ، کسی که زیر دهه ۹۰ فیلم ندیده معلومه نمی فهمه فراستی چی می گه… برید willer , ford , bergman ,scorsese , felini … نگاه کنید بعد می فهمید چی خوبه چی بد… جناب اولا scorsese واسه دهه ی ۷۰ ۸۰ به بعده دوما William Wyler فامیلیش willer نیست سوما مخلص سینمای کلاسیک از d.w. Griffith تا john ford و wyler بودیمو هستیم خودم به شخصه همه ی اینایی رو گفتی میپرستم، ولی ای آقا داره مغلطه میکنه! اگه نقد منفی داره درستو حسابی نقد کنه… ادامه »

م ص
Guest
Member
م ص

این بدبخت عمرا فیلم ۲۱ گرم رو نفهمیده

من متاسفم برا کسی که مادر رو فیلم بد می دونه

AM
Guest
Member
AM

میشه در مورد حرف های فراستی فکر کرد اما میشه در مورد حرف های فراستی فکر کرد اما فکر کنم در مورد هنرمند بزرگی به نام کیشلوفسکی زود و نا پخته قضاوت کرده اما در مورد تارانتینو به شدت درست گفته وفک کنم در مورد کارگردان نه چندان حرفه ای مثل فینچر باید حرف میزد تا دیگران فک نکنن fight club یا امثال ان تحفه ای هستن….

AM
Guest
Member
AM

میشه در مورد حرف های فراستی فکر کرد اما فکر کنم در مورد هنرمند بزرگی به نام کیشلوفسکی زود و نا پخته قظاوت کرده اما در مورد تارانتینو به شدت درست گفته وفک کنم در مورد کارگردان نه چندان حرفه ای مثل فینچر باید حرف میزد تا دیگران فک نکنن fight club یا امثال ان تحفه ای هستن….

ss
Guest
Member
ss

آقا حسام…
جون من راستشو بگو…
تو که بیشتر از آواتارو چه می دونم ترانسفورمرو و این چیزا چیزی ندیدی واسه چی اخه نظر می دی ؟
آخه شما که حتی اسم فرانک کاپرا ، استنلی کبریک ، فلینی ، وایلدر ، … رو هم نشنیدی چرا میای نظر میدی…

AAA
Guest
Member
AAA

واقعا متاسفم… میخوام به اون دوستانی که سنگ منتقدا و جشنواره های خارجی رو که به جدایی نادر از سیمین توجه نشون دادن به سینه میزنن بگم به جای اینکه برید توی سایت IMDB و ببینید چه فیلمی چندتا اسکار برده، بشینید فیلم رو ببینید. چندتا کتاب درست و حسابی درباره بازیگری، نمایشنامه و فیلمنامه نویسی، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی و … بخونید و چندتا فیلم که ارزش دیدن داره رو ببینید. خواهش میکنم اسکار و گلدن گلوب رو معیار قرار ندید. یه مثال کوچیک: ما یه طرف مراسم اسکار آل پاچینو که یکی از خلف ترین شاگردای "لی استراسبرگ" به… ادامه »

hesam
Guest
Member
hesam

محم: امیر:جمع کن کن بینیم بابا با اون نقدهای مسخره ات.بهترین منتقدهای جهان نسبت به این فیلم نظر خوبی دارن حالا این فسیل واسه ما کاسه داغ تر از آش شده.اگه این فیلم ادا اطواره اینو بدون هرگز نمی تونست نظر منتقدهارو جلب کنه و اگر ادا در میاره چطور میاد نامزد گلدن گلوپ میشه. همه نقدهات مثه خودت مزخرفه. بدیه ما ایرانی ها اینه که همش دوست داریم ازمون تعریف و تمجید بشه . فرهنگ ما چیه ؟ اینه که مثه حیوون به سفارت یه کشور حمله کنیم جمع کن بابا کدوم فرهنگ به چه مینازیم . این همه… ادامه »

hesam
Guest
Member
hesam

در جواب ss …
آقای فراستی باید بره همون فیلمهای دهه ۹۰ رو نقد کنه. نه فیلم های امروز

Akon
Guest
Member
Akon

ا……….. چقدر منفی!! SS چه حرف خوبی زد . احسنت.

ss
Guest
Member
ss

عالی بود حرفاش ، کاش دوستان یکم مطالعه داشتن بعد نظر می دادن ، کسی که زیر دهه ۹۰ فیلم ندیده معلومه نمی فهمه فراستی چی می گه… برید willer , ford , bergman ,scorsese , felini … نگاه کنید بعد می فهمید چی خوبه چی بد…

hesam
Guest
Member
hesam

محم: امیر نامداری:با سلام و درود فراوان به استاد فراستی و دوستان به نظر من فیلهای فرهادی هزاران مشکل از قبیل فیلمنامه نوع فیلم برداری و از همه مهمتر محتوای فیلم…. یکی بگه درباره الی چی شد؟!!!!! جدایی ن از س چی شد؟!!!!!! آخه یعنی چی؟! میخواهی بگی روشن فکری!؟ میخواهی از سبک فیلم های هیچکاک کورکورانه تقلید کنی؟! چرا توو این فیلم به فرهنگ ما توهین شده؟! ایرانیا همه دروغ میگند؟؟؟ خانواده های ایرانی این طوریه؟؟؟ موندن توو ایران مانع پیشرفت بچه میشه(سکانس اول فیلم)؟؟؟ و… به نظر من فیلم خوب فیلمیه که آدم بتونه چند بار ببینه و… ادامه »

hesam
Guest
Member
hesam

این باباهه (فراستی) توی همون سینمای هیچکاک و جان فورد و ویرجینیا ولف گیر کرده و خیال میکنه اگر مثلا از همه ی فیلمها ایراد بگیره اونم به هر دلیلی بزرگترین منتقد دنیاست … آخه مثلا طلاومس فیلم عالیست بعد جدایی نادرازسیمین که این همه از چند کشور و چند جشنواره و جند منتقد جهانی جایزه بهترین فیلم, بهترین کارگردانی, بهترین فیلمبرداری(حالا مثلا تو از دوربین رودست خوشت نمیآد دلیل نمشه که فیلمبرداریش غلطه), بهترین بازیگر زن و مرد و… را میگیرد, فیلم اشتباهی ایه و کارگردان این فیلم هم ذرهای آی کیو نداره… من از همون روزی که فهمیدم… ادامه »

فرشاد
Guest
Member
فرشاد

رو چه حسابی میگی کیشلوفسکی فرم نداره؟
آخه از بنده ی خداو فیلماش خوشت نمیاد
چرا مغلطه میکنی؟
اسم خودتو گذاشتی منتقد؟
تو اصلا میدونی فرم یعنی چی که میگی کیشلوفسکی فرم نداره؟
به تنها کسی آقای فراستی نقد منفی نداشته
هیچکاک بوده! اونم نمیتونه! اگه میتونست بخدا هیچکاک هم میکوبید چه برسه به فرهادی و غیره!
آقای فراستی احتمالا به دلیل خاصی از مخبلباف بدت نمیاد که اینقد ذکرو یادشو میکنی یا داری با فکر هنریت ازش یاد میکنی؟

تو مگه فرانسیس ترافوایی ایقد منم منمت میشه تو نقد سینما؟
خودت دوربین بگیر به دست ببینیم فرم چیه؟؟

احمد سیف
Guest
Member
احمد سیف

جالب بود… نه … شاید خنده دار بود … آره این بهتره…. خنده دار بود …
احتمالا دنیای سینما و آدم های حرفه ای سینما دارند اشتباه میکنند و آقای فراستی عزیز داره درست میگه…
کاش میشد ایشون ساختار و فرم را برای ما تعریف میکرد تا شاید بهتر میتوانستیم نقد هایشان را درک کنیم….
واقعا که از زور وجود مغرضانه بودن در نهان نقد هایشان ابدا قابل درک نیست هیچ چیز در شخصیت فراستی…
اتفاقی که باید برای فیلم تحسین شده آقای فرهادی میافتاد افتاد..
ما به آدم هایی شبیه به فراستی احتیاج داریم تا بتوانیم قدر منتقد های خوبمون رو بدونیم…
با تشکر…

AxE|BaNGeR
Guest
Member
AxE|BaNGeR

دیگه عمو سلحشور روش نشد بنده خدا حرف بزنه فراستی رو فرستاده جلو. خیلی هم مهم نیست از این به بعد فراستی سوژه خنده است

amir
Member
Member
amir

اینا همه نشانه ی حسادت به فرهادیه و کلا افراد موفقه.ما که بهشون افتخار میکنیم هم مجیدی هم فرهادی.

amir
Member
Member
amir

محم: امیر نامداری:با سلام و درود فراوان به استاد فراستی و دوستان به نظر من فیلهای فرهادی هزاران مشکل از قبیل فیلمنامه نوع فیلم برداری و از همه مهمتر محتوای فیلم…. یکی بگه درباره الی چی شد؟!!!!! جدایی ن از س چی شد؟!!!!!! آخه یعنی چی؟! میخواهی بگی روشن فکری!؟ میخواهی از سبک فیلم های هیچکاک کورکورانه تقلید کنی؟! چرا توو این فیلم به فرهنگ ما توهین شده؟! ایرانیا همه دروغ میگند؟؟؟ خانواده های ایرانی این طوریه؟؟؟ موندن توو ایران مانع پیشرفت بچه میشه(سکانس اول فیلم)؟؟؟ و… به نظر من فیلم خوب فیلمیه که آدم بتونه چند بار ببینه و… ادامه »

mahlar
Guest
Member
mahlar

فراستی اصلا همه داغونن تو خوبی بابا!

Mohammad
Member
Member
Mohammad

امیر نامداری:با سلام و درود فراوان به استاد فراستی و دوستان به نظر من فیلهای فرهادی هزاران مشکل از قبیل فیلمنامه نوع فیلم برداری و از همه مهمتر محتوای فیلم…. یکی بگه درباره الی چی شد؟!!!!! جدایی ن از س چی شد؟!!!!!! آخه یعنی چی؟! میخواهی بگی روشن فکری!؟ میخواهی از سبک فیلم های هیچکاک کورکورانه تقلید کنی؟! چرا توو این فیلم به فرهنگ ما توهین شده؟! ایرانیا همه دروغ میگند؟؟؟ خانواده های ایرانی این طوریه؟؟؟ موندن توو ایران مانع پیشرفت بچه میشه(سکانس اول فیلم)؟؟؟ و… به نظر من فیلم خوب فیلمیه که آدم بتونه چند بار ببینه و هربار… ادامه »

m
Guest
Member
m

لابد دهنمکی فقط فیلمسازه و سبک داره؟ آخه یارو به همه توهین کرد هیچکس رو باقی نذاشت…
راستی آقای امیر نامداری واقعا نفهمیدی آخرش درباره الی چی شد؟؟؟

Mohammad
Member
Member
Mohammad

امیر:جمع کن کن بینیم بابا با اون نقدهای مسخره ات.بهترین منتقدهای جهان نسبت به این فیلم نظر خوبی دارن حالا این فسیل واسه ما کاسه داغ تر از آش شده.اگه این فیلم ادا اطواره اینو بدون هرگز نمی تونست نظر منتقدهارو جلب کنه و اگر ادا در میاره چطور میاد نامزد گلدن گلوپ میشه. همه نقدهات مثه خودت مزخرفه. بدیه ما ایرانی ها اینه که همش دوست داریم ازمون تعریف و تمجید بشه . فرهنگ ما چیه ؟ اینه که مثه حیوون به سفارت یه کشور حمله کنیم جمع کن بابا کدوم فرهنگ به چه مینازیم . این همه فیلم… ادامه »

امیر
Guest
Member
امیر

جمع کن کن بینیم بابا با اون نقدهای مسخره ات.بهترین منتقدهای جهان نسبت به این فیلم نظر خوبی دارن حالا این فسیل واسه ما کاسه داغ تر از آش شده.اگه این فیلم ادا اطواره اینو بدون هرگز نمی تونست نظر منتقدهارو جلب کنه و اگر ادا در میاره چطور میاد نامزد گلدن گلوپ میشه. همه نقدهات مثه خودت مزخرفه. بدیه ما ایرانی ها اینه که همش دوست داریم ازمون تعریف و تمجید بشه . فرهنگ ما چیه ؟ اینه که مثه حیوون به سفارت یه کشور حمله کنیم جمع کن بابا کدوم فرهنگ به چه مینازیم . این همه فیلم… ادامه »

محمدرضا
Guest
Member
محمدرضا

ziba:

jack:این خر کیه که بخواد نظر بده.راجر ایبرت گفته جدایی بهترین فیلمه ساله. اون وقت این ببو میا این طوری میگه!

واقعا که برات متاسفم………انسان بی تربیت…….

خیلی رکیک حرف میزنی(….خودتی)

مریم
Guest
Member
مریم

من خیلی دلم میخواد ایشون یه فهرست از فیلمها و کارگردانهای مورد علاقه شون بده. خوب یکی ازش بپرسه میخوام بدونم کلا سلیقه اش چیه

محمدرضا
Guest
Member
محمدرضا

بهزاد:آدمیه که نیاز به توجه داره جئی نگیرینش

بهزاد:آدمیه که نیاز به توجه داره جئی نگیرینش

شما هم مث اینکه احتیاج به توجه داری…

ziba
Guest
Member
ziba

jack:این خر کیه که بخواد نظر بده.راجر ایبرت گفته جدایی بهترین فیلمه ساله. اون وقت این ببو میا این طوری میگه!

واقعا که برات متاسفم………انسان بی تربیت…….

كيان رضايى
Member
Member
كيان رضايى

شباهت زیادی بین فراستی و مایلی کهن می بینم.اگرچه در دو مدیوم جداگانه فعالیت می کنند.
افرادی هستند که خود را عقل کل و همه مردم را ناقص و فاسد و خطاکار می دانند در حالیکه تا حالا خودشان هیچ دستاورد قابل دفاعی داشتند.
اکثر مردم از این افراد متنفرند ولی (فراستی و مایلی) همیشه به دنبال جلب توجه همین مردمی هستند که به دائم شعورشان توهین می کنند!

amir
Member
Member
amir

این …..کیه که بخواد نظر بده.راجر ایبرت گفته جدایی بهترین فیلمه ساله. اون وقت این ببو میا این طوری میگه!

امیر نامداری
Guest
Member
امیر نامداری

با سلام و درود فراوان به استاد فراستی و دوستان به نظر من فیلهای فرهادی هزاران مشکل از قبیل فیلمنامه نوع فیلم برداری و از همه مهمتر محتوای فیلم…. یکی بگه درباره الی چی شد؟!!!!! جدایی ن از س چی شد؟!!!!!! آخه یعنی چی؟! میخواهی بگی روشن فکری!؟ میخواهی از سبک فیلم های هیچکاک کورکورانه تقلید کنی؟! چرا توو این فیلم به فرهنگ ما توهین شده؟! ایرانیا همه دروغ میگند؟؟؟ خانواده های ایرانی این طوریه؟؟؟ موندن توو ایران مانع پیشرفت بچه میشه(سکانس اول فیلم)؟؟؟ و… به نظر من فیلم خوب فیلمیه که آدم بتونه چند بار ببینه و هربار هم… ادامه »

Akon
Guest
Member
Akon

منتقد یعنی همین. آفرین به فراستی که جو بعضی فیلما نگرفتش.

بهزاد
Guest
Member
بهزاد

آدمیه که نیاز به توجه داره جئی نگیرینش